اخبار اجتماعی

یکی از ۷ کلاهبردار بزرگ ایران دستگیر شد


یکی از بزرگترین کلاهبرداران ایرانی که به ۲۴۰۰ نفر خودرو فروخته اما به آنها تحویل نداده بود، دستگیر شد. همکار این کلاهبردار پارسال اعدام شد، اما خود او از زندان فرار کرده بود

زمان انتشار خبر: یک شنبه ۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۵

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، یکی از 7 کلاهبردار بزرگ ایران که سر 2400 نفر کلاه گذاشته و به آنها خودرو فروخته بود، دستگیر شد.

 

رئیس کل دادگستری لرستان گفت: این متهم که از 7 سال قبل به جرم اخلال در نظام اقتصادی تحت تعقیب بود، با دستورات ویژه قضایی و نیابت‌های متفاوت به استان‌های دیگر، با تلاش مأمورین انتظامی و امنیتی دستگیر شد.

 

 "جعفر بدری" افزود: متهم پس از دستگیری، جهت ادامه محاکمه در اختیار مقامات قضایی استان لرستان قرار گرفت و هم‌اکنون در زندان خرم‌آباد تحت نظر است.

 

"الف- خ" در دهه 80 به بهانه ثبت نام جهت خرید خودرو، مبالغی کلان از بیش از 2 هزار و 400 نفر در لرستان اخذ نمود و به دنبال شکایت این افراد به خاطر عدم انجام تعهداتش، دستگیر شد.

 

پس از تشکیل پرونده 37 نفر از کسانی که در این قضیه به طرق مختلف با این متهم همکاری داشتند، به مراجع قضایی فرا خوانده شدند و رسیدگی به پرونده کلاهبرداری وی و همدستانش به ریاست قاضی "داریوش شاهونوند" از سال 1388 در شعبه 101 دادگاه عمومی خرم‌آباد آغاز شد.

 

این افراد به اتهام کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع و حیف و میل اموال مردم مورد محاکمه قرار گرفتند. متهم ردیف اول یعنی "الف- خ" یک روز هنگام مراجعه به یکی از املاکش که جهت تکمیل پرونده و مشخص شدن میزان داراییها اموال او صورت گرفت، موفق به فرار از چنگ مامورین شده و متواری گردید، اما 37 تن از همدستان وی دستگیر و اغلب آنان با اختیار کردن وکیل محاکمه شدند.

 

 شکات این پرونده از سوی قاضی حداقل 2 هزار و 411 نفر اعلام شدند که سرمایه‌ای بین 12 تا 13 میلیارد تومان از متهمان طلب داشتند. هر یک از شاکیان بین 3 میلیون و 300 هزار تومان تا یک‌صد میلیون تومان به "الف- خ" و همدستان وی پرداخته بودند.

 

  جلسات علنی محاکمه متهمان از 17 بهمن‌ماه 1388 آغاز و تا ششم اردیبهشت‌ماه 1389 به طول انجامید.

 

رئیس کل دادگستری لرستان پیش از این تاکید کرده بود حکم چنین اشخاصی که به منظور اخلال در نظام، از پول مردم به صورت کلان استفاده می‌کنند، اعدام است.

 

بر این اساس "باباخان- و" پس از طی کردن مراحل دادرسی و محاکمه، صبح روز چهارشنبه 6 اسفند 1393 در زندان مرکزی خرم‌آباد به دار مجازات آویخته شد.

 

 این اخلال‌گر اقتصادی سال 1385 به جرم 18 میلیارد و 600 میلیون تومان کلاهبرداری از ‌هزار و 323 نفر دستگیر و روانه زندان شده بود.

 

 این مجرم همچنین از سال 1379 تا زمان دستگیری به فروش خودرو اشتغال داشت و به ازاء دریافت پول، به مشتری‌های خود انواع خودروهای صفر کیلومتر زیر قیمت بازار تحویل می‌داد که با همین ترفند اعتماد تعداد زیادی از مردم را به خود جلب کرده و مبالغ کلانی از آن‌ها گرفته بود اما به تدریج از عمل به تعهدات خود سر باز زد که با طرح دعوی شاکیان، دستگیر و روانه زندان شد و سپس به مکافات عمل، اعدام گردید.


تعداد بازدید : 470

نظرات
-----------------

نام : (اختیاری)
ایمیل : (اختیاری)
متن نظر :