اخبار فرهنگی

آغاز بیست و ششمین سال فعالیت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی


«مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی» در حالی بیست وششمین سال فعالیت اش را آغاز می کند که تا حد ممکن، به ترسیم چشم انداز دقیق تری از روند تشكيل «امت واحد اسلامي» و ایجاد پایه های آن که از اصلی ترین مطالبات مقام معظم رهبری بشمار می آید، نزدیک ترشده است

تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۱۴

   «مجمع جهانی تقريب مذاهب اسلامي" در نیمه دوم مهرماه امسال، 25 سال از عمر پربرکت خود را پشت سر گذاشت و با بهره گيري از تجربيات ارزشمند گذشته،  بیست و ششمین سال فعالیت اش را آغاز کرد.

  مروری بر اهداف «مجمع جهانی تقريب مذاهب اسلامي» مندرج دراساسنامه این مؤسسه از یک سو و نگاهی به اوضاع کنونی جهان اسلام از سوی دیگر، اهمیت جایگاه آن را در بین دیگر مؤسسات و نهادها آشکارتر می سازد و نیاز به گسترش دامنه فعالیت های تقریبی این نهاد را به منظور از میان بردن سیاست های تفرقه افکنانه و تحقق «وحدت اسلامی»، به اثبات می رساند. به ویژه آن که بنا به گفته «آیت ا.. اراکی» دبیرکل «مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی»، حرکت به سوی وحدت ودعوت به آن، «یک تاکتیک و یا یک سیاست مبتنی بر مسائل زمانی نیست، بلکه، یک استراتژی بنیادین است که بخشی ازایدئولوژی اسلام بشمار می رود.» 

     در واقع مبتنی بر این نگرش است که «مجمع جهانی تقريب مذاهب اسلامي» طی بیست وپنج سال گذشته دو مرحله راهبردی از فعالیت های خود را با موفقیت به سرانجام رسانده و اینک در مسیر سومین دور از نقش آفرینی اش که مهمترین و فراگیرترین مرحله از عملکردش در جهان اسلام بشمار می رود، گام برمی دارد. 

   این مجمع در مرحله نخست فعالیتش به «تئوری‌سازی تقریب» مبادرت کرد و با همکاری نهادهای تحقیقاتی وابسته به خود، مجموعه بسیار خوبی را در عرصه تئوری پردازی تهیه وتدوین نمود. بعد از طّی این مرحله بود که، مجمع وارد دومین مرحله راهبردی از فعالیت اش یعنی مرحله "گفتمان سازی تقریب" شد.  در این مرحله، مجمع به ترویج گفتمان تقریب در سطح جهان اسلام  اقدام کرد و با کمک نهادهای تحت پوشش خود و با تلاش های بسیار زیاد، موفق شد تا «گفتمان وحدت و تقریب مذاهب» را به گفتمان شایع و رایجی در جهان اسلام تبدیل کند.

     و اما ورود به مرحله سوم (کنونی) یعنی مرحله «عملیاتی کردن و میدانی سازی فعالیتهای تقریبی»، نیازمند تاسیس نهاد ها و مؤسساتی بود تا ظرفیت ها و قابلیت های موجود در حوزه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را بکارگرفته و ساماندهی های لازم را صورت دهد و با جلب همکاری قشرها وصنوف مختلف، فعالیت های تقریبی را درتمامی سطوح گسترش بخشد. بنابراین مجمع جهانی تقریب مذاهب در این سومین مرحله از فعالیت های راهبردی اش، به تاسیس اتحادیه هایی همانند: 1- اتحادیه جهانی زنان مسلمان، 2- اتحادیه جهانی علمای مقاومت، 3- اتحادیه جهانی فناوران علوم وتکنولوژی، 4- اتحادیه جهانی دانشگاهیان و فرهنگیان، 5- اتحادیه جهانی احزاب مقاومت، 6- اتحادیه جهانی تجار وبازرگانان مبادرت کرد و به موازات آغاز به کارِ این اتحادیه ها، اقدامات دیگری را نیز با هدف عملیاتی کردن و میدانی سازی فعالیتهای تقریبی صورت داد؛ چنانکه تاسیس وتوسعه مجامع تقریبی در کشورهای اسلامی همانند: لبنان( تجمع علمای مسلمین)، پاکستان (مجلس همبستگی ملی اسلامی– جامعه وحدت اسلامی )، عراق، سوریه ، مصر، اندونزی ومالزی ازجمله این اقدامات بود. البته به طور همزمان، فعالیت های تقریبی قابل ملاحظه ای هم در دیگر کشورهای جهان (کشورهای غیر اسلامی ) همانند: آلمان، انگلیس و سوئد صورت گرفت.

    در واقع تاسیس وتوسعه این گونه مجامع تقریبی وهمچنین تاسیس اتحادیه های نامبرده، به معنای فراهم کردن سازوکار لازم جهت رسیدن به اهداف راهبردی «مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی» بود؛ زیرا که همزمان با سوق دادن این مجمع به عرصه های وسیع تری از حوزه های اجتماعی، امکان تعمیم فعالیت های تقریبی را از فضاهای محدود نخبگانی به اعماق جوامع اسلامی، فراهم می کرد و با گسترش بخشیدن به دامنه تاثیرگذاری جریان های وحدت طلبانه، پیدایش امواجی از کوشش های مردمی را  با اهداف تقریب مذاهب اسلامی و اتحاد میان پیروان این مذاهب، باعث می شد.

   با این حال، در مرحله کنونی، «مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی» به موارد برشمرده دربالا، بسنده نکرده و تدابیر وتمهیدات گوناگون دیگری را باهدف عملیاتی کردن و میدانی سازی فعالیتهای تقریبی اش بکارگرفته است: چنانکه در این خصوص، از یک جهت باید به برگزاری جشنواره های متعددی همچون: 1- جشنواره رسول مهربانی، 2- جشنواره فاطمی،  3- جشنواره فیلم وحدت اشاره کرد و از طرف دیگر تلاش های ارزشمندی را همانند نکوداشت شخصیت های هنری و یا تاسیس سازمان خیریه اسلامی (سخا)، مورد توجه قرار داد. افزون براین اقدامات ، تشکیل «کمیته مساعی حمیده» (که متشکل بیش از40شخصیت بزرگ اسلامی است و هدف آن میانجیگری و تلاش برای حل و یا از بین بردن اختلافات میان اهل سنت و شیعیان یک منطقه است) وگسترش فعالیت های آن، از جمله دیگر اقدامات مجمع در سومین مرحله از فعالیت هایش بشمارمی رود.

    به هر ترتیب «مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی» در حالی بیست وششمین سال فعالیت اش را آغاز می کند که تا حد ممکن، «همكاري و همدلي نخبگان جهان اسلام بويژه انديشمندان حوزه و دانشگاه: را جلب کرده و به ترسیم چشم انداز دقیق تری از روند تشكيل «امت واحد اسلامي» و ایجاد پایه های آن که از اصلی ترین مطالبات مقام معظم رهبری (در حکم انتصاب آیت ا...  اراکی) بشمار می آید، نزدیک ترشده است. با این حال، مجمع درصدد است تا به منظور پاسخگویی کامل تر به مطالبات رهبری و تحقق هرچه سریع تر اهداف این مرحله از فعالیت هایش، زیرساخت های لازم را  تکمیل کند و با پیگیری های گسترده تر، در جهت تشکیل «اتحادیه کشورهای اسلامی» گام بردارد. تلاشی که براساس رهنمودهای رهبرمعظم انقلاب، مبتنی بر راهبرد «دیپلماسی عمومی» است و گسترش دانشگاه مذاهب اسلامی و یا فراخواندن نهادهای رسانه ای برای همکاری در این مرحله، از دیگر لوازم آن بشمار می رود. همچنان که در این مرحله کوشش خواهد شد تا نشست های سالانه کنفرانس وحدت اسلامی درعرصه عملیاتی نیز فعال تر شود وتغییراتی متناسب با این مرحله در مباحثی که در این کنفرانس مطرح می شود به وجود آید.

   آیت ا.. اراکی در گفتگوی اختصاصی با نشریه «امت واحده» :

      «به هرحال در فاز جدیدی که امروز وارد شده ایم، همه اقشارجامعه تحت پوشش فعالیت های تقریب قرار گرفته اند وگفتمان تقریب امروز در حال گسترش میان اقشارجامعه است. برنامه هایی که امروز ما طراحی می کنیم ، برنامه هایی است که برای همه اقشار به تناسب شرایط آن قشر تهیه می شود و امروز مسأله ای که در گذشته بود که بیشتر،عالمان دینی مسأله تقریب را پیگیری کند، دیگراین گونه نیست. امروزه دیگر همه اقشار به تناسب وظایف وامکانات به تناسب نوع فعالیتشان در این جهاد تقریب فعالیت دارند.»

 


تعداد بازدید : 489

نظرات
-----------------

نام : (اختیاری)
ایمیل : (اختیاری)
متن نظر :