اخبار ادبی

نظر نماینده تهران درباره زبان کُردی


پایگاه خبری- تحلیلی کُرد نور؛ بیژن نوباوه گفت:ما از اینکه زبان کردی بصورت رسمی و کد رشته در دانشگاه کردستان تصویب و عملیاتی شد بسیار خوشحالیم.
به گزارش کُرد نور؛ نماینده مردم تهران و ری در مجلس شورای اسلامی با مهم دانستن تمام زبان و لهجه های ایرانی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی کردپرس اذعان کرد:زبان کردی یکی از زبانهای مهم و دارای شناسنامه در ایران و منطقه است و اصولا اساس هویت و فرهنگ ایرانی با این زبان آمیخته شده است و از هویت ایرانی جدایی ناپذیر است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد:تشکیل حکومت ایران با زبان کردی آغاز شده و عضو تاثیرگذاری در خانواده فرهنگ و زبانهای ایرانی است.زبان کردی لهجه نیست بلکه زبان مستقل و دارای ساختار است.
وی افزود:ما در جمهوری اسلامی زبانها و لهجه های فراوانی داریم و معتقدیم اینها سرمایه های کشور عزیزمان ایران هستند و بدون هر کدام از این ها ایران معنایی نخواهد داشت.
نوباوه ادامه داد:خدا را شکر کشور ما از عقلانیت خوبی در حوزه فرهنگی برخوردار است و ما معتقدیم حتی لهجه های مختلف کشور باید حفظ شوند و نگذاریم از بین بروند چرا که هر کدام از این زبان،گویش و لهجه ها دارای پیشینه ای از وجود ایران عزیز اسلامی ماست.
نماینده تهران در خصوص علمی سازی زبان و لهجه های کشور گفت:تدریس زبانها بصورت آکادمیک در دانشگاههای کشور حرکت خوب و مناسبی است و دولت از ظرفیت قانون اساسی بخوبی در این مورد استفاده نموده است.
وی با توجه به مبحث وحدت در کشور گفت:غنی سازی زبانها و گویش های کشور در امتدا زبان ملی و رسمی کشور حرکت پسندیده ای است و ما در جمهوری اسلامی با تاکید بر حفظ زبان فارسی بعنوان زبان ملی و رسمی کشور،تدریس دیگر زبانهای کشور را مثبت قلمداد میکنیم.
این نماینده مجلس نهم و خبرنگار با تجربه سابقه کشور توضیح داد:زبان کردی گویشور فراوانی دارد و تدریس آن در دانشگاههای کشور نقطه عطفی در اجرایی شدن اصل پانزده قانون اساسی است و این رهاورد تلاش همه مسئولین نظام در اجرایی نمودن اصول قانون اساسی است.
وی در پایان افزود:مطمئنا ما خوشحال هستیم و امیدواریم بتوانیم شرایطی برای تدریس دیگر زبانهای کشور فراهم کرده و در راستای وحدت ملی و زبان ملی به غنی سازی زبانها و گویش های دیگر کشور بپردازیم.

تعداد بازدید : 289

نظرات
-----------------
۱۳۹۴/۱۰/ ۹ - ۱۵:۰۱ مردادی :
باسلام.خیلی وقت بود از سایت خوب و به روز کردنور بی خبر بودم.خدارو شکرمیکنم و خیلی خوشحالم ازاینکه هنوز محکم به راه خودش ادامه میده.این مطلبتونم خیلی جالب بودو فوری منوبه خودش جذب کرد که بخونمش.ولی ای کاش این برنامه ی تدریس در دانشگاه ها زودترعملیاتی بشه.باتشکراززحمات روز افزون شما.


نام : (اختیاری)
ایمیل : (اختیاری)
متن نظر :