اخبار دینی

استاد فقه مقارن دانشگاه الازهرخبر داد؛

تأسیس مؤسسه تقریبی در مصر و جلوگیری از انتشار افکار تکفیری


استاد فقه مقارن دانشگاه الازهرِ مصر از تأسیس مؤسسه تقریب بین مذاهب شیعه و سنی و اباضی و جلوگیری از انتشار افکار افراطی و تکفیری خبر داد

تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۴

کد مطلب: 243391

 

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، دکتر احمد کریمه، استاد فقه مقارن دانشگاه الازهر، در گفتگو با سایت اینترنتی البدیل، از طرح جدید خود در راستای تقریب بین مذاهب اسلامی خبر داد.

 

متن این مصاحبه به شرح زیر است:

 

* چرا طرح تقریب بین مذاهب را راه اندازی کردید؟

- این طرح تقریبی را به دلیل جنگ های موجود در منطقه خاورمیانه راه اندازی کردم زیرا همه ما رخدادهای سوریه و تخریب این کشور در اثر درگیری های سیاسی را شاهدیم و می بینیم کشورهایی که نمی دانند اسلام دین انسانیت و همزیستی مسالمت آمیز است، این درگیری ها را به راه انداخته اند. این اختلافات همان چیزی است که مصر از آن هراس دارد و وهابیون سعی دارند با همه توان خود میان مسلمانان و مسیحیان تفرقه ایجاد کنند و حتی به مرحله ای از غلو رسیده اند که شیعیان را تکفیر می کنند بدون اینکه به حدیث شریف پیامبر(ص) اهمیتی دهند که فرمود: «هرکس مؤمنی را تکفیر کند، خودش به این کفر دچار می شود.»

 

* طرح شما برای تقریب بین مذاهب چیست؟

- در ابتدا با کمک برخی دوستان مؤسسه تقریب مذاهب اسلامی به نام "اخاء" (برادری) را تأسیس کردم و در این مؤسسه قرار است فعالیت های تقریبی میان اهل سنت، شیعه و اباضی و همچنین آشنایی مردم با اینکه مسیحیان نیز در این کشور سهیم هستند و نباید جزیه بپردازند، انجام می شود. در این مؤسسه همچنین درباره فتواهای نادر مانند جایز نبودن تبریک عید مسیحیان نیز توضیح داده می شود و در آینده نیز نشست ها و کنفرانس هایی برای آشنایی مردم با دین اسلام، با مشارکت علمای الازهر برگزار خواهیم کرد و به زودی کتاب های تقریبی نیز به چاپ خواهند رسید. همچنین کنفرانس تقریب مذاهب اسلامی را در آینده برگزار خواهیم کرد.

 

* چه کسی برای این مؤسسه سرمایه گذاری می کند؟

- این مؤسسه هیچ سرمایه ای از خارج مصر دریافت نمی کند و ما بر سرمایه شخصی خود تکیه کرده ایم، البته از مردم نیز برای مشارکت در کمک رسانی به این مؤسسه دعوت کرده ایم.

 

*آیا مؤسسه الازهر از شما حمایت می کند؟

- بله با تمام توان کمک می کند. من یک نامه به دکتر احمد الطیب، شیخ الازهر فرستادم تا نظر ایشان را در مورد افتتاح این مؤسسه جویا شوم، ایشان نیز استقبال کرد و موضع خود را بیان کرد. دکتر الطیب تکفیر شیعیان را رد می کند زیرا آنان نیز اهل قبله هستند و همچنین تلاش وهابیون برای نشر افکار افراطی را محکوم می کند.

 

*نقش الازهر در مسئله تقریب بین مذاهب چیست؟

- متأسفانه نقش الازهر محدود است و تنها در عدم تکفیر شیعیان و تدریس مذهب اشاعره خلاصه می شود. ما در این دوره برای جلوگیری از خطر اندیشه وهابیت در مصر و کل جهان اسلام، از الازهر انتظار بیشتری داریم که در مسیر تقریب بین مذاهب اقدامات بیشتری انجام دهد.

 

*نظر شما در مورد پدیده مبلغان ماهواره ای چیست؟

- متأسفانه بسیاری از این مبلغان ماهواره ای علوم دینی را در الازهر فرا نگرفته اند و درباره چیزی که نمی دانند، مسئله می گویند و حلال خدا را بر مردم حرام می کنند. بلکه حتی می بینیم که به اسلام و مسلمانان اهانت می کنند. این مبلغان به سبب فتواهای تکفیری خود، یکی از دلایل اصلی انتشار پدیده اسلام هراسی هستند.

 

* آیا برای تأسیس شبکه ماهواره ای تقریب مذاهب تلاشی کرده اید؟

- بله؛ و از خداوند متعال می خواهم که مرا نمیراند تا اینکه بتوانم رویای شبکه ماهواره ای تقریب مذاهب را محقق کنم و شیعه و سنی و اباضی را با هم در قاب تلویزیون مشاهده کنم.

 


تعداد بازدید : 178

نظرات
-----------------

نام : (اختیاری)
ایمیل : (اختیاری)
متن نظر :