اخبار سیاسی

رشد ۵۲ درصدی دستگیری مجرمین فضای مجازی در کردستان


سنندج- رییس پلیس فتاکردستان با اعلام افزایش ۱۰۲ درصدی جرایم در فضای مجازی استان گفت:میزان دستگیری مجرمین درفضای مجازی در ۵ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۵۲ درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، فرامرز شاکری امروز چهارشنبه در نشستی با خبرنگاران رسانه های گروهی استان در سنندج با اشاره به اینکه امروزه اهمیت فضای مجازی برکسی پوشیده نیست، گفت: رهبر معظم انقلاب همواره در سخنرانی هایشان بر توجه به فضای مجازی تاکید کردند و هفته گذشته در جمع اعضای هیئت دولت یکی از اولویت های هفت گانه ای که به آن اشاره کردند در ارتباط با این فضا بود.

وی عنوان کرد:امروزه با توجه به رشد تکنولوژی و فناوری ها شرایطی بوجود آمده که هویت افراد در فضای مجازی پوششی، غیرواقعی  و پنهان باشد و این مسئله زمینه تاخت و تاز مجرمینی در این فضا شده است.

وی با اشاره به اینکه پلیس فتا(پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا) از زمان تشکیل تاکنون اقدامات گسترده ای انجام داده است، بیان کرد: روزانه شاهد افزایش استفاده از شبکه های اجتماعی هستیم به گونه ای که براساس آمار بین المللی روزانه یکصد هزار سایت در دنیا راه اندازی می شود.

رییس پلیس فتا کردستان اضافه کرد:  هفته ای هم ۸۰ هزار سایت با نگاه مجرمانه در فضای مجازی در سطح دنیا شکل می گیرد و براساس آمار رسمی بین المللی در هر ۱۲ ثانیه یک نفر در دنیا قربانی جرایم سایبری می شود.

وی با اشاره به حضور گسترده ایرانی ها  فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، گفت: ۲۳ میلیون کاربر ایرانی در شبکه های اجتماعی به ویژه تلگرام  عضویت دارند که از این تعداد ۵ میلیون کاربر جزو کاربران فعال هستند.

وی یکی از اولویت های پلیس فتا را پیشگیری از جرایم خواند و گفت: کلاس های آگاه سازی جامعه هدف در دانشگاه ها و مدارس در طول سال برگزار کرده و می کنیم.

شاکری ادامه داد: در پنج ماهه نخست امسال میزان برگزاری کلاس های آگاه سازی در استان نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۱۴۱ درصد رشد داشته است.

وی  اعلام کرد: جرایم در فضای مجازی در پنج ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۱۰۲ درصد رشد داشته است.

وی اضافه کرد: در مدت مذکور میزان دستگیری مجرمان فضای مجازی استان ۵۲ درصد نسبت به مدت مشابه آن در سال ۹۴، افزایش داشته است.

رییس پلیس فتا کردستان افزود: تهدید، اخاذی و مزاحمت های اینترنتی با ۳۴ درصد، هتک حرمت و نشر اکاذیب با ۳۰ درصد و برداشت غیرمجاز از حساب های بانکی با ۲۲ درصد از بیشترین جرایم سایبری در استان را تشکیل داده اند.

شاکری با بیان اینکه بیشترین میزان جرایم سایبری استان مربوط به شبکه اجتماعی تلگرام بوده است، بیان کرد: بیشترین عامل وقوع این  جرایم مربوط به عدم آگاهی و دانش فنی کاربران و اعتماد به افراد ناشناس در فضای مجازی است.

وی به طرح بین المللی پانچوآ که عملیاتی بر ضد فروش و تبلیغ داروهای تقلبی است اشاره کرد و گفت: در این راستا تاکنون در استان ۵۰۰ سایت و وبلاگ فروش غیرمجاز داروشناسایی شده که از این تعداد مدیر ۱۴ سایت و وبلاگ در استان بودند که پرونده های آنها در مراجع قضایی تشکیل شده و در این ارتباط ۱۵ نفر هم دستگیر شدند.

وی بیان کرد: پلیس فتا استان اشرافیت کاملی بر روی فضای مجازی به ویژه تلگرام دارد و همواره فعالیت های کاربران به ویژه کانال ها و گروه ها را رصد  می کند.

شناسهٔ خبر: 3757398 - چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۸

تعداد بازدید : 240

نظرات
-----------------

نام : (اختیاری)
ایمیل : (اختیاری)
متن نظر :