اخبار فرهنگی

رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان؛
کردستان به یک نظام مدیریتی ماهر در زمینه مدیریت شهری نیاز دارد


سنندج - رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان گفت: به یک نظام حکم رانی خوب در زمینه مدیریت شهری نیازمند هستیم گرچه اصل مسئله در جای خود باقی می ماند.
کیومرث ایراندوست در جلسه نشست و سخنرانی پیرامون حاشیه نشینی در سنندج که بعد از ظهر روز شنبه ۱۴ اسفند ماه در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، گفت: باید از دو زاویه متفاوت اسکان غیر رسمی یا مناطق فقیر نشین به بحث حاشیه نشینی نگاه کرد.

وی افزود: امروزه در جهان و در ایران هنوز به یک واژه ی همه پسند نرسیده ایم و کلمه حاشیه نشینی یک بار پیش داوری معنایی منفی را همیشه به همراه دارد که باید کمتر از آن کلمه استفاده کرد چون ما شاهد هستیم که ساکنان و هموطنان تهی دست ساکن در این سکونت گاه ها متنفر از کلمه حاشیه نشینی هستند که باید به آن توجه کرد.

رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان اظهار داشت: در یک فرایند توسعه شهر ها تبدیل به مرکز رشد جمعیت شدند و به تدریج با تجمع و گستردگی جمعیت همراه شد اما شهر ها برنامه و منابع برای تامین مسکن کافی و مناسب را در مرکز شهر نداشتند.

ایراندوست به مسکن رسمی اشاره کرد و گفت: آنچه که در اسناد تعریف شده است، برنامه  پنج ساله در قوانین وزارتخانه هایی مانند شهرسازی است که همه توان تامین را نداشتند و از دایره بخش رسمی خارج شدند.

وی افزود: در استان کردستان سرمایه گذاری، بازار بورس و تولید را نداریم و تنها راهی که مردم بتوانند از سرمایه خود استفاده کنند ساخت و ساز است و در نهایت این افراد بعد از ساخت و ساز سرمایه خود را در شهر های دیگر خرج می کنند.

رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان اظهار داشت: قبل از سرمایه داری هنوز مشکلی وجود نداشت همه در یک جا زندگی می کردند و یک خانه خیلی ضعیف و خیلی بزرگ کنار هم قرار می گرفتند و با هم هیچ مشکلی نداشتند.

وی افزود: ضوابط طرح جامع در شهرسازی می گوید که هیچ زمینی برای ساخت و ساز نباید بیشتر از ۱۵۰ متر باشد اما فعالیت ما در نایسر نشان می دهد که ۸۰ درصد از تفکیک ها، قطعات زیر ۱۰۰ متر و حدود ۷۰ درصد زیر ۸۰ متر است که این نشان از آن است که توان ها و استطاعت و نیاز مردم در یک زمین ۸۰ کتری رفع می شود.

ایراندوست گفت: از سال های گذشته تا به اکنون جمعیت شهر سنندج ۷۰ هزار نفر رشد داشته که تنها رشد آن نیز مربوط به منطقه نایسر است و این مسئله جای تامل است چون در هیچ کجای دنیا رشد به این اندازه از جمعیت آن هم در یک منطقه کوچک وجود نداشته است.

رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان عنوان کرد: به یک نظام حکم رانی خوب در زمینه مدیرت شهری نیازمند هستیم گرچه اصل مسئله در جای خود باقی می ماند.

وی با بیان اینکه نظام مدیریت شهری باید راه حل هایی برای خلا های بین فقر نشینی و زندگی متعادل شهری ارائه دهد، افزود: در صورتی که راه حلی برای این موضوع در نظر گرفته نشود و همینطور ادامه پیدا کند جای بحث را برای جامعه شناسان در آینده باز خواهد گذاشت.شناسهٔ خبر: 3923128 - شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۵

تعداد بازدید : 136

نظرات
-----------------

نام : (اختیاری)
ایمیل : (اختیاری)
متن نظر :