آثار تاریخی و نفیس قلعه زیویه سقز به کردستان برگشت  

آژانس خبری- تحلیلی زریان؛ اشیاء و آثار تاریخی و باستانی کشف شده در قلعه زیویه استان کردستان که در موزه ملی ایران نگهداری می شود به موزه سنندج انتقال داده شد و در این مکان برای بازدید علاقمندان آرام گرفت.
 

 
به گزارش زریان به نقل کردپرس برخی از آثار و اشیاء زرین و سیمین تاریخی و باستانی قلعه زیویه کردستان که از جمله اشیاء و آثار نفیس جهانی و ملی به حساب می آید و در موزه ملی ایران در شهر تهران نگهداری می شود به مناسبت هفته میراث فرهنگی از موزه ملی کشور به عاریه گرفته شد و به موزه سنندج انتقال و به مدت یک ماه جهت بازدید از این آثار ارزشمند ملی پذیرای علاقمندان و شهروندان می باشد.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان روز شنبه 27 اردیبهشت ماه با اعلام این خبر در گفتگو با خبرنگار کردپرس اظهار داشت: این اشیاء نفیس که شهرت جهانی دارد اشیایی هستند که به صورت اتفاقی و یا کاووش های قاچاق از سال 1324 به بعد از قلعه زیویه کردستان کشف و بیرون آمده است.
علی رضا آذر شب افزود: این اشیاء و آثار تاریخی در آن زمان توسط اداره عتیقه جات(میراث فرهنگی کنونی) جمع آوری شده و در موزه ملی ایران نگهداری می شود و برخی از آنها نیز در طی حفاری های باستان شناسی قبل از انقلاب به دست آمده است.
آذرشب افزود: سینی معروف سیمین و طلایی زیویه، سینه ریز، حلقه طلایی،مجسمه عقاب معروف زیویه که از طلا می باشد و معروفیت جهانی دارد، پلاک طلا معروف زیویه، ظروف طلایی و نقره، مجسمه ها و آویزهای گردن که از طلا ساخته شده بخشی از آثاری هستند که از قلعه زیویه بدست آمده و در موزه ملی نگهداری می شود و به استان کردستان و موزه سنندج برای بازدید منتقل شده اند.
وی تصریح کرد: این آثار و اشیاء مربوط به هزاره قبل از میلاد یعنی حدود 2 هزار و 700 سال قبل (دوره مانای ها) می باشد و کارشناسان بر این باورند که این آثار از هنرهای دوره سکای ها و آشوری ها می باشد که بدست توانای مانای ها آفریده شده است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان با بیان اینکه به مناسبت روز جهانی موزه روز  28 اردیبهشت ساعت 10 صبح رونمایی و مراسم افتتاحیه بازدید این آثار انجام می شود اظهار داشت: فردا به این مناسبت بازدید برای علاقمندان رایگان می باشد و این آثار به مدت یک ماه در موزه سنندج نگهداری می شوند که علاقمندان و هوطنان و شهروندان می توانند برای بازدید و دیدن آنها به موزه سنندج در خیایان امام مراجعه کنند.
گفتنی است قلعه باستانی زیویه متعلق به نیمه دوم قرن هفتم قبل از میلاد است که در 55 کیلومتری شرق سقز و در شمال بالای تپه ای طبیعی قرار گرفته است.
کارشناسان سازمان میراث فرهنگی کردستان بر این باورند که این محل در هزاره قبل از میلاد میلاد مسیح یک قلعه حکومتی بوده است.
سفالینه ها و آثار زرین و دیگر آثار به دست آمده نشان می دهد، از اواسط قرن هشتم تا اوایل دوره هخامنشی زندگی در این قلعه وجود داشته است و با به سلطنت رسیدن داریوش هخامنشی و تهاجم وی به مادها زندگی در این قلعه به پایان رسیده است.
 
متاسفانه برخی از آثار گرانبها و ارزنده این محوطه باستانی به خارج از کشور انتقال داده شد و هم اکنون این آثار زینت بخش موزه های فرانسه، بریتانیا، رمیتاژ در لنینگراد شده است و تنها تعداد معدودی از آثار گرانبها در اختیار سازمان میراث فرهنگی کشور و در موزه ملی قرار دارد.
 
این قلعه شهر با 2700 سال قدمت در واقع گنجینه‌ای فراموش شده است، از حفاری‌های این منطقه آثار شاخصی به‌ دست آمده که تعداد قابل‌ توجهی از آن‌ها در مهمترین‌ موزه‌های دنیا نگه‌داری می‌شود و ضمن آنکه در مستندات آورده شده مسکن و مأوای ماننایی ها که یکی از قبایل متحد با مادها بودند در جنوب دریاچه ارومیه و شمال کردستان فعلی بوده است و در اوایل سال 1320 این قلعه توسط کشاورزان منطقه کشف شده که بر اثر بارندگی شدید و فرو ریختن قسمتی از خاک تپه به صورت اتفاقی نمایان شده است.
ازجمله اشیاء به ‌دست‌آمده، قطعات عاج منقوش بوده که نقوش حیوانی و صحنه شکار اساطیری روی آن‌ها حک شده‌ است. گردن‌بند طلا و سر عقاب طلائی و سفالینه‌های باستانی از دیگر نمونه‌های اشیاء کشف‌شده تپه زیویه هستند.
 

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *