آخرین جزئیات توافق هسته ای از زبان دیپلمات سابق آمریکا

عضو ارشد مرکز بلفر و معاون مدیر سابق « دفاع از منع گسترش سلاح های هسته ای » در اداره امنیت ملی هسته ای آمریکا ، روایت مردم این کشور را از آخرین توافق هسته ای اعلام کرد

زمان انتشار خبر: دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ – ۲۱:۳۵
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از تسنیم، ویلیام توبی که اکنون عضو ارشد مرکز بلفر است و پیش تر معاون مدیر سابق « دفاع از منع گسترش سلاح های هسته ای » در اداره امنیت ملی هسته ای امریکا بوده، در مصاحبه با وب سایت مرکز بلفر رد  در روز 14 اسفند، به نکات مهمی درباره مذاکرات کنونی ایران و امریکا اشاره کرده است.
 
متن اظهارات توبی چنین است:
اگر مذاکرات ایران شکست بخورد، این شکست برای عدم سازش آمریکا و متحدان آن نخواهد بود. بر اساس گزارش های مطبوعاتی در مورد توافق در حال ظهور، موضع آمریکا به این شکل تغییر کرده است :
1- غنی سازی صفر، به اجازه دادن به ایران برای فعالیت 1500 سانتریفیوژ، به 4500 سانتریفیوژ، به 6500 سانتریفیوژ و شاید حتی بیشتر در یک حالت پیکربندی مجدد.
2- بدون راکتور آب سنگین در اراک، به راکتوری با تغییرات اندک.
3- اصرار بر حل نگرانی های آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران قبل از آنکه توافقی منعقد شود، به برخورد با این موضوع به صورت موضوع اجرایی که باید بعد حل و فصل شود.
4- بسته شدن تاسیسات در عمق زمین در فردو، به اصلاحاتی در آن.
5- توافق با مدت زمان نامحدود، به توافق به مدت 20 سال، به 15 سال، به 10 سال با لغو تدریجی پنج ساله محدودیت ها در برنامه هسته ای ایران. پس از آن تهران برای بازگشت به فرار هسته ای دو ماهه (یا کمتر) آزاد خواهد بود وضعی که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا آن را غیر قابل قبول خواند.
6- یافتن تشابهاتی بین حذف و محدودیت های تحریم در برنامه هسته ای ایران، به دادن امتیازات دائمی برای محدودیت های موقت.

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *