خانه / اقتصادی / آخرین وضعیت پروژه راه آهن غرب کشور

آخرین وضعیت پروژه راه آهن غرب کشور

نمایندگان ایلام و کرمانشاه ضمن تشریح آخرین وضعیت پروژه راه آهن غرب کشور خواستار اختصاص اعتبارات بیشتر جهت تسریع در روند اجرای این پروژه شدند

راه آهن غرب کشور تا ملایر آمده است
عمران علیمحمدی نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی به خبرنگار کُردپرس گفت:راه آهن غرب کشور تا ملایر آمده و قرار است یک مسیر آن به خسروی رفته و مسیر دیگر آن از اسلام آباد غرب به سمت ایلام و مرز مهران حرکت کند.
وی در خصوص تأمین اعتبارات و بودجه پروژه راه آهن غرب کشور،افزود:در مورد تسریع کارهای اجرایی پروژه باید گفت،سرعت پروژه کند است و اعتباراتی که تاکنون تخصیص یافته کم بوده و هر بار در حد ۲۰۰ یا سیصد میلیون تومان جهت ماندن عملیات اجرایی طرح در نظر گرفته شده است.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد:چند روز پیش در جلسه ای که با دکتر نوری زاده و رئیس پروژه های راه آهن غرب کشور داشتیم،قرار شد یک کنسیرسیوم سوئدی-ایتالیایی در اجرای پروژه راه آهن غرب کشور از مسیر اسلام آبادغرب به سمت ایلام دست بکار شوند و برسیهای کارشناسی برای احداث این خط آهن را انجام دهند.
ایشان همچنین در مورد پرداخت قسط زلزله زدگان مورموری توضیح داد:خدا را شکر در این مورد مسئله خاصی وجود ندارد و حادثه دیدگان در حال دریافت تسهیلات و قسط های بانکی هستند.
بودجه تخصیص شده کافی نیست
حجت الاسلام وحید احمدی نماینده مردم کنگاور،صحنه و هرسین در مجلس شورای اسلامی در این باره گفت:در سال بودجه ای برای راه آهن غرب کشور در نظر گرفته می شود اما بودجه کافی نیست.به اعتقاد بنده تا حدودی در این دو،سه ساله ی اخیر با توجه به شرایط عمومی کشور قابل توجیه است ولی متأسفانه بحث راه آهن استان کرمانشاه و غرب کشور از ۱۴،۱۵ سال پیش مطرح بوده و در سالهای اخیر دولتها کمی در این باره قصور داشته اند.
وی با توجه به شرایط تحریمها و وضعیت اقتصادی کشور گفت:با توجه به اوضاع عمومی نمی شود به دولت خرده گرفت،اما با عنایت به سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه در سال ۱۳۹۰،این طرح مورد تاکید جدی قرار گرفت و انتظار این است به عنوان یکی از دستاوردهای این سفر زودتر به سامان برسد.
وی با اشاره به سفر قریب الوقوع رئیس جمهور و هیئت دولت به استان کرمانشاه اضافه کرد:ما همین توقع را از دولت داریم.و معتقدیم این پروژه که یکی از آرزوهای دیرینه استان کرمانشاه است مورد توجه و عنایت ویژه هیئت محترم دولت و شخص رئیس جمهور جناب اقای روحانی قرار گیرد.
این عضو کمیسیون امنیت ملی ادامه داد:بخش های مختلف کار در حال انجام است و مسیرهایی در حال کارشناسی محیطی و مسیرهایی در حال ریل گذاری و مسیرهایی هم در حال بهره برداری و ایستگاه سازی هستند.بنابراین براساس جمعبندی،بازده کار مورد رضایت نبوده و ماامیدواریم با توجه به پتانسیل مرزی و همسایگی با کشور عراق که سالانه رقم بالایی از حجم مبادلات بازرگانی رقم می خورد،بتوانیم از این پروژه ی حیاتی و استراتژیکی بهره برداری نماییم.
مسیر ملایر-کرمانشاه تا پایان سال ریل گذاری می شود
سید سعید حیدری طیب نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار کُردپرس که قطار کی به شهر کرمانشاه می رسد،گفت:در آخرین جلسه ای که با مهندس آخوندی یکی از مسئولین راه آهن غرب کشور داشتم،ایشان تاکید نمودند که تا عید نوروز امسال مسیر ملایر به کرمانشاه ریل گذاری شده و کار ایستگاه ها هم به پایان برسد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود:در جلسه درخواست نمودیم مسیر راه اهن کرمانشاه به بعد هم با سرعت بیشتر مورد توجه قرار گیرد و دولت از طریق بانک توسعه،صندوق توسعه اسلامی و صندوق توسعه ملی برای تسریع کار اعتبارات کافی اختصاص دهند.

شناسه خبر : 1493

این خبر رو هم ببینید

ارتقا سطح علمی و فنی مهندسان موجب بهبود کیفیت ساخت و سازها می‌شود

معاون عمرانی استاندار کردستان گفت: ارتقا سطح علمی و فنی مهندسان موجب بهبود کیفیت ساخت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + هجده =