خانه / اجتماعی / آذر ماه سیاه تورمی در کردستان/ کردستان بی بخت در تورم نقطه به نقطه رکورد زد

آذر ماه سیاه تورمی در کردستان/ کردستان بی بخت در تورم نقطه به نقطه رکورد زد

رها شدگی بازار کردستان، درد مزمنی است که با وجود انتقادات فراوان در سال های گذشته از دستگاه متولی آن تاکنون طرحی برای ساماندهی این آشفته بازار در انداخته نشده است و مردم بی بخت کردستان هر ماه با پرداخت هزینه هایی چندین درصد بیشتر از بقیه نقاط کشور تاوان آن را می پردازند.

به گزارس کُرد پرس، در حالی در آذرماه امسال هم تورم نقطه به نقطه در استان کردستان در بالاترین سطح کشور قرار گرفته است که از نظر درآمد سرانه هم درآمد مردم کردستان نصف میانگین کشوری است و این یعنی شهروندان کردستانی با درآمد پایین تر رقم بیشتری برای خرید کالا و خدمات مشابه در سایر استان ها می پردازند.

بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران تورم نقطه به نقطه برای کل خانوارها (شهری و روستایی) در آذرماه ۴۴٫۸ درصد بوده است و در  استان کردستان این نرخ به ۵۴٫۲ درصد بالاترین رقم تورم نقطه به نقطه را به خود اختصاص داده است. به زبان ساده تر مردم کردستان در آذرماه امسال برای خرید کالا و خدمات مشابه ۱۰ درصد بیشتر از میانگین کشوری پول پرداخته اند.

همچنین کردستانی ها در آذرماه سالجاری باز هم خوراکی، پوشاک و کفش و مبلمان و لوازم خانگی را گرانتر از سایر مناطق کشور خریداری کرده اند.

شاخص قیمت خوراکی و آشامیدنی در کل کشور در آذرماه ۳۵۵ درصد بوده این در حالی است که این نرخ برای کردستان ۳۶۱٫۲ درصد بوده است. همچنین شاخص قیمت پوشاک و کفش در کل کشور ۳۰۰ درصد بوده اما در کردستان ۳۶۹٫۳ درصد بوده است.

شاخص قیمت مبلمان و لوازم خانگی در کل کشور هم ۳۷۴٫۲ بوده اما در کردستان ۴۱۵٫۱ بوده است.

همچنین بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، هزینه بهداشت و درمان، تفریح و فرهنگ و هتل و رستوران در کردستان در آذرماه بیشتر از سایر مناطق کشور بوده است. در آذرماه سالجاری شاخص قیمت بهداشت و درمان در کل کشور ۲۲۲٫۶ درصد بوده اما در کردستان ۲۲۳٫۱ درصد بوده است. شاخص قیمت تفریح و فرهنگ هم در کل کشور ۳۵۶٫۱ درصد بوده اما در کردستان ۴۲۲٫۳ درصد بوده است.

قیمت هتل و رستوران هم در کل کشور ۲۵۸٫۱ درصد بوده این در حالی است که در کردستان ۲۸۰٫۴ بوده است.

همچنین متاسفانه بر اساس آنچه که در گزارش مرکز آمار آمده است، شاخص قیمت کالاها و خدمات متفرقه هم در کردستان با میانگین کشوری فاصله فاحشی دارد. این نرخ در کل کشور ۲۹۷٫۹ درصد بوده اما در کردستان ۴۳۰٫۴ درصد بوده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در آذر ماه ۱۳۹۹ عدد شاخص كل براي خانوارهاي كشور (۱۰۰=۱۳۹۵ (به ۲۸۰٫۶ )  رسيد كه نسبت به ماه قبل ۲  درصد افزايش نشان م يدهد. در اين ماه بيشترين نرخ تورم ماهانه خانوارهاي كشور مربوط به استان آذربايجان غربي با ۴٫۵ درصد افزايش و كمترين نرخ تورم ماهانه مربوط به استان خوزستان با ۱ درصد افزايش است. درصد تغيير شاخص كل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) براي خانوارهاي كشور ۴۴٫۸ درصد مي باشد. بيشترين نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان كردستان (۵۴٫۲  درصد) و كمترين آن مربوط به استان قم (۴۱٫۲ درصد) است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهي به آذر ماه ۱۳۹۹ براي خانوارهاي كشور به عدد ۳۰٫۵  درصد رسيد. بيشترين نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان هرمزگان (۳۵٫۳  درصد) و كمترين آن مربوط به استانآذربايجان غربي (۲۷٫۲  درصد) است.

خانوارهاي شهري

 در آذر ماه ۱۳۹۹ عدد شاخص كل براي خانوارهاي شهري (۱۰۰=۱۳۹۵ (به ۲۷۷٫۹  رسيد كه نسبت به ماه قبل ۱٫۹ درصد افزايش نشان مي دهد. در اين ماه بيشترين نرخ تورم ماهانه خانوارهاي شهري مربوط به استان آذربايجان غربي با ۴٫۹  درصد افزايش و كمترين نرخ تورم ماهانه مربوط به استان هاي سيستانوبلوچستان، خوزستان و گيلان با ۱  درصد افزايش است. درصد تغيير شاخص كل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) براي خانوارهاي شهري كشور ۴۴٫۲  درصد است. بيشترين نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهاي شهري مربوط به استان كردستان (۵۳٫۶  درصد) و كمترين آن مربوط به استان قم (۴۱٫۲  درصد) است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهي به آذر ماه ۱۳۹۹ براي خانوارهاي شهري به عدد ۳٫۵  درصد رسيد. بيشترين نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان هرمزگان (۳۵  درصد) و كمترين آن مربوط به استانهاي آذربايجان غربي (۲۶٫۹  درصد) است.

خانوارهاي روستايي

در آذر ماه ۱۳۹۹ عدد شاخص كل براي خانوارهاي روستايي (۱۰۰=۱۳۹۵ (به ۲۹۶٫۳ )  رسيد كه نسبت به ماه قبل ۲٫۷  درصد افزايش داشته است. در اين ماه بيشترين نرخ تورم ماهانه خانوارهاي روستايي مربوط به استان خراسان رضوي با ۴٫۳  درصد افزايش و كمترين نرخ تورم ماهانه مربوط به استان سمنان با ۴  درصد افزايش مي باشد. درصد تغيير شاخص كل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) براي خانوارهاي روستايي ۴۸  درصد مي باشد. بيشترين نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان همدان (۵۸٫۱  درصد) و كمترين آن مربوط به استان سيستان- وبلوچستان (۳۹٫۵  درصد) است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهي به آذر ماه ۱۳۹۹ براي خانوارهاي روستايي به عدد ۵,۳۰ درصد رسيد. بيشترين نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان هرمزگان (۳۵٫۹  درصد) و كمترين آن مربوط به استان خوزستان (۲۵٫۷  درصد) است.

شناسه خبر : 24299

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 8 =