خانه / اجتماعی / آرمان نصراللهی بارقه امید برای آینده شبکه کردستان

آرمان نصراللهی بارقه امید برای آینده شبکه کردستان

بدون شک در میان تمامی رسانه های جمعی و ارتباطی که امروز هم به واسطه تکنولوژی هر روز شیوه ای نوین را در ارتباط با مخاطب رونمایی می کنند، تلویزیون همچنان دارای جایگاهی ویژه است و به همین دلیل است که از روزی که این پدیده پای در این جهان گذاشته است همچنان مورد توجه مردم بوده و هیچ گاه از میزان تاثیرگذاریش کاسته نشده است

بعد از گذشت سالهاي بسيار از ورود تلويزيون به داخل خانه هاي مردم، امروز نيز اين وسيله ارتباطي مورد توجه جدي قرار گرفته و هستند خانواده هاي که در همين استان کردستان که هر چند در شرايط مالي نامناسبي به سر مي برند ولي قبل از تامين نيازهاي روزانه خود هزينه خريد و داشتن يک دستگاه تلويزيون را در اولويت قرار مي دهند. داستان راه اندازي شبکه هاي محلي آن هم به سبک کشورمان شايد براي اولين بار در جهان تجربه شده است و هر چند که در کشورهاي غربي که رسانه در آنها داراي جايگاه ويژه اي شبکه تخصصي و خصوصي خيلي زودتر از کشور ما متولد شدند ولي در قالب و هبيت شبکه استاني و محلي شايد براي اولين بار بتوان نمونه آن را در کردستان مشاهده کرد.
 
اولين تجربه در خصوص راه اندازي شبکه استاني در کشور مربوط به شبکه تهران است که اين رسانه براي اولين بار و با رويکرد پرداختن به مسائل و موضوعات پايتخت کشور در پنجم آذرماه سال ۷۴ به صورت رسمي فعاليت خود را آغاز کرد و بعد از اين تجربه بود که رسانه ملي تصميم گرفت که شبکه هاي استاني را در ساير مراکز استاني کشور و حتي شهرهاي مهم نيز ادامه دهد. به دنبال همين سياست کاري بود که رسانه ملي بالاخره در اواخر آذرماه سال ۱۳۸۰ و به عنوان چهاردهمين استان، زمينه براي افتتاح رسمي و آغاز به کار شبکه استاني صدا و سيماي مرکز کردستان را فراهم کرد و امروز بعد از گذشت ۱۴ سال اين رسانه با تغيير و تحولات مديريتي مواجه بوده است.
 
داستان به کارگيري مديران غيربومي در راس ادارات و سازمان هاي دولتي در حالي که همواره دغدغه اصلي مردم و مسئولان بوده است که اين نهاد تاثيرگذار نيز از اين امر مستثني نبوده و همواره در طول اين يک دهه و نيم مديران غيربومي از ساير استانهاي کشور متولي مديريت مسائل فرهنگي و رسانه اي کردستان بوده اند. استفاده از مديران غيربومي در راس مهمترين و تاثيرگذارترين نهاد فرهنگي و رسانه اي استان کردستان در طول چند سال اخير همواره از سوي نخبگان اين استان تذکر داده شد ولي هر بار و به بهانه اي فرصت حضور براي يکي از فرزندان کردستان براي مديريت و سکان داري اين نهاد فراهم نشد. در طول سالهاي اخير همواره در خصوص وضعيت برنامه هاي توليدي شبکه استاني صدا و سيماي مرکز کردستان انتقاداتي مطرح مي شد و در حالي که قرار بود که شبکه استاني صدا و سيماي مرکز کردستان با رويکرد بومي به تهيه و توليد برنامه اقدام کند و در اين ميان هر چند مدت يک بار انتقاداتي در اين خصوص مطرح مي شد و تقريبا مي توان ادعا کرد که هيچ گاه اين انتقادات مورد توجه قرار نمي گرفت و هر بار توجيهي در اين خصوص اعلام مي شد.
 
عدم آشنايي مديران شبکه استاني صدا و سيماي مرکز کردستان به شرايط و ويژگي هاي اين استان از يک سو و همچنين عدم به کارگيري نيروهاي متخصص بومي و يا ندادن مجال کار به آنها به دلايل مختلف از جمله مسائل و مواردي بود که در طول اين سالها باعث شد تا ميزان رغبت مردم براي دنبال کردن برنامه هاي شبکه استاني صدا و سيماي مرکز کردستان کاهش پيدا کند.
 
بعد از گذشت ۱۴ سال بود که به دنبال تغييرات صورت گرفته در راس رسانه ملي اين بار نيز قرعه مديريت شبکه کردستان به يک مدير بومي رسيد و ابوالقاسم امان الهي که از سال ۱۳۷۰ وارد رسانه ملي شده بود مديريت يکي از مهمترين نهادهاي فرهنگي در کردستان را بر عهده بگيرد.
 
سخنراني مدير کل جديد صدا و سيماي مرکز در مراسم توديع و معارفه در سنندج مويد چند نکته مهم بود که پرداختن عميق به ايني وعده ها باعث مي شود تا بارقه هاي اميد در خصوص آينده شبکه کردستان در دل مخاطبان اين رسانه بار ديگر روشن شود. امان الهي در سخنراني خود ضمن اشاره به ظرفيت هاي فرهنگي و هنري استان کردستان از يک و اسم بردن از شماري شخصيت و چهره علمي، فرهنگي و هنري اين استان از سوي ديگر هم اطلاعات خود در خصوص توانمندي هاي استان را به رخ کشيد و هم اينکه وعده داد که با تکيه بر همين اطلاعات خود نويد روزهاي بهتري را براي شبکه کردستان مطرح کرد.
 
وي همچنين با نام بردن از نيروي انساني توانمند و ارتباط نزديک مخاطب و رسانه به يک مسئله مهم اشاره کرد که تکيه کردن بر اين دو اصل مهم نيز مي توان اميدوار بود که وي هم درب رسانه ملي بر روي نيروهاي توانمند، نخبه و کاربلد بومي را باز مي کند و هم اينکه به نياز مخاطب براي ارتباط بيشتر با آنها مورد توجه قرار مي دهد که بدون شک تنها نياز مخاطب نيز در اين شرايط توجه به آئين ها، سنت ها و فرهنگ بومي و محلي اين استان است. وي البته در اين مراسم با قرائت بيتي شعر از ماموستا هژار به سخنراني خود پايان داد و اعلام کرد که درب شبکه کردستان بر روي اصحاب فرهنگ و هنر باز است و از حضور آنها استقبال مي شود نويدي که مي تواند در آينده شرايط و وضعيت بهتري را براي شبکه کردستان رقم بزند.
 
شاگرد ديروز استاد محمدرضا شجريان و مدير کل فعلي صدا و سيماي مرکز کردستان راه دشواري را در پيش دارد چرا که بعد از گذشت سالها يک مدير بومي سکانم دار شبکه استاني شده است و انتظارات مردم نيز از سوي بالاست ولي بدون شک آرامش و بي حاشيه بودن امان الهي بهترين کمک به وي براي مديريت مناسب شبکه استاني صدا و سيماي مرکز کردستان است.
 

شناسه خبر : 8099

این خبر رو هم ببینید

به بهانه انتصاب ماموستادکتر عبدالسلام کریمی بعنوان مشاور اقوام و مذاهب رئیس جمهور؛ هدیه دولت به اهل سنت در هفته وحدت

هفته وحدت یادگاری ماندگار از دوره زعامت حضرت امام خمینی (ره) می باشد که با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =