آرمان نصراللهی فساد مالی و رسالت مدیران

نفوذ فساد در لایه های مختلف ادارات و سازمان های دولتی نه تنها در سطح کشور که چند صباحی است در استان کردستان نیز مطرح شده و هر روز رسانه های جمعی معمولا خبر و یا تحلیلی در باب این موضوع منتشر می کنند و حرف مسئسولان نیز برخورد با اینی پدیده در چهارچوب قانون و مقررات است

تاریخ انتشار : 22:33:10 , 1393/11/12
طي سالهاي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي همواره بوده اند افرادي که ضمن سوء استفاده از جايگاه و موقعيت خود و از راه هاي غيرقانوني نسبت به جمع آوري سرمايه و کسب ثروت هاي هنگفت اقدام کرده و در اکثر موارد نيز مسئولان و سازمان هاي متولي با بخش زيادي از اين تخلفات برخورد کرده اند. موضوع تخلف هاي مالي در طول گذشت سه دهه از پيروزي انقلاب اسلامي بارها از سوي رسانه هاي جمعي مطرح شده و در اين ميان نيز تاکنون با موراد مختلفي برخورد شده است ولي استاني شدن اين داستان در کردستان هر روز لايه هاي جديدي را به خود مي گيرد.
 
داستان تخلف و فساد مالي در کشور به ويژه طي يک دهه اخير و به دليل توجه بيش از حد رسانه هاي جمعي به آن باعث شده است تا مردم با جديت بيشتري مسائل مربوط به آن را پيگيري کرده و افکار عمومي نسبت به اين مسئله حساس شده است. در استان کردستان نيز طي سالهاي اخير موارد مختلفي از فساد و تخلف مالي در ادارات و سازمان هاي دولتي روي داده و در مواردي حتي منجر به جابجايي و عزل مديران شده است ولي داستان يکي دو ماه اخير در استان در نوع خود واقعا جالب توجه است.
 
موضوع فروش سيمان در کردستان در سالهاي مياني دهه 80 از سوي يکي از مديران اين استان و عزل وي از موارد روشن و مشخص تخلف و فساد مالي در ادارات و سازمان هاي دولتي اين استان است که البته اين روزها و با بروز تخلف مالي در شهرداري سنندج اين داستان رويه هاي ديگري به خود گرفت. تائيد موضوع تخلف مالي در شهرداري سنندج از سوي استاندار، اعضاي شورا و در نهايت شهردار اين شهر مويد اين نکته است که متاسفانه هستند افراد سودجوي که با پنهان کردن خود در ميان خلاء هاي قانوني سوء استفاده کرده و به جمع آوري مال نامشروع اقدام مي کنند.
 
 
داستان تخلف مالي در شهرداري سنندج در حالي از سوي سازمان هاي مسئول و ناظر در حال پيگيري است و تنها خبر موثق در اين زمينه احضار و بازداشت شماري از مديران مالي اين نهاد عمومي و مردمي است. کمبود اعتبار و نبود منابع مالي همواره يکي از دغده هاي اصلي شهرداري سنندج در طول سالهاي اخير بوده است ولي متاسفانه در حالي که اعضاي شوراي شهر و خود شهردار همواره از بي پولي گلايه مي کردند ولي در همان زمان بوده اند افرادي که در همان سيستم بي پول نسبت به تخلف مالي و سوء استفاده از بيت المال اقدام مي کرده اند.
 
هنوز داستان کامل تخلف و سوء استفاده مالي در شهرداري سنندج به روشني مشخص نشده بود که اين بار حواشي پيرامون دستگاه ورزش استان کردستان شکل گرفته و حتي موضوع به دستگاه قضا و بازداشت افرادي متخلف در اين بخش کشيده شده است. نگاهي به دو تخلف و سوء استفاده مالي در استان کردستان آن هم در يک نهاد عمومي و مردمي همچون شهرداري و اداره کلي دولتي که بيشترين ارتباط را با مردم دارد مويد اين نکته است که عليرغم وجود سازمان هاي متعدد ناظر هنوز خلاء هاي قانوني وجود دارد که افراد مي توانند از اين خلاء ها در راستاي دور زدن قانون اقدام کنند.
 
حال که وقوع دو تخلف مالي و يا اطلاع رساني آن در سال جاري به صورت عينه مشاهده شده است، پس انتظار افکار عمومي اين است که مسئولان و سازمان هاي متولي در امر نظارت بدون هر گونه پرده پوشي و به صورت شفاف با اين افراد برخورد قانوني صورت گيرد. بدون شک اولين و مهمترين پيامد برخورد با اين دو تخلف مالي در استان کردستان باعث مي شود تا ديگر کسي جرات سوء استفاده از بيت المال را پيدا نکند و به همين دليل است که بايد مسئولان بدون واهمه و در راستاي عمل به رسالت کاري خود با افراد متخلف در اين بخش برخورد داشته باشند.
 

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *