خانه / اجتماعی /  آشنایی با داوطلب کردستانی که رتبه تک رقمی کنکور سراسری ۹۶ را کسب کرد

 آشنایی با داوطلب کردستانی که رتبه تک رقمی کنکور سراسری ۹۶ را کسب کرد

پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛رتبه ششم علوم انسانی کنکور سراسری ۹۶ گفت: هیچ‌وقت خود را تسلیم کنکور نکردم و به کنکوری‌ها این توصیه را می‌کنم که به‌خاطر کنکور خود را سرزنش نکنید و از نفرتی که از کنکور پیش می‌آید خودشان را حفظ کنند.

به گزارش زریان، صبح امروز (۱۵ مرداد ماه) با اعلام نتایج کنکور سراسری سال ۹۶ باخبر شدیم که یکی از دانش‌آموزان موفق شهرستان کامیاران با نام “فرید صابری” در رشته ادبیات و علوم انسانی که برای نخستین بار در آزمون سراسری شرکت کرده بود موفق به کسب رتبه ششم کشوری شد.
در این گفت‌وگو سعی بر این است که بیشتر با “فرید صابری” دانش‌آموز موفق کامیارانی آشنا شویم.
مشروح گفت‌وگوی تسنیم با نفر ششم کنکور سراسری سال ۹۶ در رشته ادبیات و علوم انسانی را در ادامه می‌خوانید:
ضمن عرض ادب و احترام، جناب صابری در ابتدا خودتان را معرفی کنید؟
صابری: ” فرید صابری” هستم اهل و ساکن شهرستان کامیاران و در خانواده‌ای ۶نفره شامل سه برادر و یک خواهر به دنیا آمده‌ام و پدر و مادرم هم بیسواد هستند و در طبقه متوسط شهرستان کامیاران زندگی می‌کنیم.
بنده فرزند آخر خانواده و در حقیقت با برادر دیگرم دوقلو هستیم و وی هم در رشته علوم تجربی در کنکور سراسری سال ۹۶ موفق شدند رتبه ۴۰۰ را کسب کنند.
چه‌کسانی در کسب این موفقیت شما نقش داشتند و نقش خانواده از جمله پدر و مادر در این آزمون چگونه بود؟
صابری: این موفقیتی را که در کنکور سراسری کسب کردم مدیون خانواده و پدر و مادرم به‌ویژه زحمات مادرم هستم و این موفقیت تابع تلاش‌های شخصی خودم و حمایت‌های بی‌دریغ پدر و مادرم بود چراکه در طول یک سال گذشته خانواده‌ام کنارم بودند و اگر حمایت‌های آنان نبود اکنون این موفقیت و رتبه ششم کشوری هم حاصل نمی‌شد.
برای چندمین بار است که در کنکور سراسری شرکت می‌کنید و پیش‌بینی شما درباره رتبه خود قبل از اعلام نتیجه چه بود؟
صابری: بنده متولد بیست و ششم اردیبهشت ماه سال ۷۸ هستم و برای نخستین بار در آزمون سراسری کنکور هم شرکت کردم و توانستم با تلاش و پشتکار موفق به کسب رتبه ششم کشوری در رشته علوم انسانی شوم.
پیش‌بینی خودم از این رتبه این بود که من در آزمون‌های آزمایشی که شرکت می‌کردم همیشه رتبه‌های اول و دوم را در کشور کسب می‌کردم اما متأسفانه با وجود این‌همه موفقیت در آزمون‌های آزمایشی در دفترچه تخصصی بر اساس وقتی که سر جلسه کنکور تنظیم کرده بودم در درس فلسفه به‌دلیل کمبود زمان نتوانستم به‌خوبی امتیاز بالا کسب کنم.
  شما در چه مدرسه‌ای در دوران دبیرستان تحصیل کرده‌اید؟
صابری: من در دبیرستان نمونه دولتی شهید صیاد شیرازی شهرستان کامیاران تحصیل کردم و برای اولین بار هم رشته ادبیات و علوم انسانی در این دبیرستان برای ما راه‌اندازی شده بود.
بفرمایید دلیل موفقیت خود را در چه می‌دانید؟
صابری: اگر اجازه بدهید برای پاسخ به این سؤال شما از مفهومی از یکی از بزرگان به‌نام آندرنو استفاده کنم که مفهوم “هستی با ترس” را عنوان می‌کند؛ به این معنا است که هر ساله هزاران و صدها هزار نفر در کشورمان کنکور را تجربه می‌کنند و این ترس ترسی است که همه دارند و خود من هم این ترس را داشتم چراکه به‌صورت خودآگاه یا ناخودآگاه در وجود همه افراد بوده و قرار است این ترس تا ابد وجود داشته باشد.
در طول شبانه‌روز چند ساعت مطالعه می‌کردید؟
 
صابری: من متأسفانه مانند بیشتر دانش‌آموزان شهرستان کامیاران به‌دلیل کمبود امکانات آموزشی و محرومیت در سال دوم دبیرستان به‌علت کمبود مشاوره و اطلاعات نتوانستم خوب درس بخوانم اما از سال سوم دبیرستان سعی کردم بهتر و بیشتر تلاش کنم و درس بخوانم به‌طوری که در طول شبانه‌روز ۱۰ تا ۱۱ ساعت مطالعه می‌کردم و در زمستان گذشته تا ۱۲ ساعت مطالعه کردن را تثبیت کردم.
  چه رشته‌ای را انتخاب خواهید کرد و علت انتخاب این رشته چیست؟ در چه دانشگاهی قصد ادامه تحصیل دارید؟
صابری: به‌احتمال بسیار زیاد رشته فلسفه در دانشگاه تهران را انتخاب می‌کنم.
توصیه شما به دیگر کنکوری‌ها در سال‌های آینده چیست؟
صابری: توصیه من به کنکوری‌های امسال و سال‌های آینده این است که اگر به هر دلایلی در کنکور امسال موفق نشدید و اتفاقی که می‌خواهد بیفتد، آنچه مهم است افق اخلاقی است و کنکور چیزی غیرانسانی است و «هیچ‌وقت خود را تسلیم کنکور نکنیم» و به‌خاطر کنکور خود را سرزنش نکنیم و از نفرتی که از کنکور خواهیم داشت خود را حفظ کنیم چون در این میان می‌توانیم تصمیم بگیریم و تمام انرژی خود را برای شرکت در کنکور بگذاریم.
آیا شما در مؤسسات و برنامه‌های فوق‌برنامه کلاسی شرکت داشتید؟
صابری: من خودم فقط در آزمون‌های آزمایشی یکی از مؤسسات خصوصی شرکت می‌کردم اما تأکید من بر خودآموزی است چراکه به تثبیت مطالب کمک می‌کند و خودم تمام مطالب را یاد گرفتم و اگر افراد تلاش کنند خودشان مطالب را یاد بگیرند بهتر می‌توانند موفق شوند.
  چقدر در ایام پیش از کنکور از رسانه‌ها استفاده کردید؟
صابری: دوران کنکور برای من سخت بود و یک دیوار سخت و بتونی و سیاهی بود که اگر دوستان و حمایت خانواده نبود نفسم قطع می‌شد و از طریق رسانه‌های جمعی با برخی دوستانم صحبت می‌کردم و در این میان یک دوست صمیمی به‌نام “پژمان برخورداری” که خود وی دانشجوی فوق جامعه‌شناسی دانشگاه تهران است و ۵ سال از من بزرگتر است داشتم که برخی مباحث درسی را با آن در میان می‌گذاشتم.
بدون شک بخش عظیم تحمل آن دوران را مدیون و وامدار این دوست عزیزم “پژمان برخورداری” هستم و از وی تشکر و قدردانی بی‌نهایت را دارم.
در پایان چه صحبتی دارید؟
صابری: در تمام طول این سال‌ها موضوعی که برای من مهم بوده و روز به روز این نکته هم برایم جالب بود و متوجه آن شدم «امر آموزش» بود و اساساً آموزش برای استان کردستان که استانی محروم است امری کلیدی بوده و می‌تواند نوعی تشابه با کشور ژاپن را داشته باشد.
آموزش بهترین پتانسیل از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی می‌تواند به‌روی منابع انسانی داشته باشد و از طرف دیگر آموزش را باید خیلی جدی گرفت چرا که می‌تواند افراد متخصص در حوزه‌های مختلف منابع انسانی تربیت کند.

 

تاريخ: ۱۳۹۶/۵/۱۵

 

 

شناسه خبر : 6131

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − چهارده =