خانه / سیاسی / آغاز فعاليت انتخاباتي ٤٧ يار احمدي نژاد در استان ها

آغاز فعاليت انتخاباتي ٤٧ يار احمدي نژاد در استان ها

آژانس خبری- تحلیلی زریان؛ بعد از آنکه «محمد قسیم عثمانی» نماینده مردم بوکان در مجلس از فعاليت انتخاباتي جریان احمدی نژاد در بوکان با پولهای هنگفت پرده برداشت، یک عضو کميسيون امنيت ملي در گفت وگو با شرق از آغاز فعاليت انتخاباتي ٤٧ يار احمدي نژاد در استان ها خبرداد.

به گزارش زریان به نقل از شرق،زمزمه آغازبه کار انتخاباتي محمود احمدي نژاد و يارانش در همه جا پيچيده؛ مردي که حضورش در ساحت سياست ايران با بروز بسياري ناخوشي هاي اقتصادي و سياسي و ديپلماتيک همراه بود.نمونه هاي درشتش همين پرونده تخلف محمدرضا رحيمي و سعيد مرتضوي و بابک زنجاني است.
با اين همه، بازهم سروکله احمدي نژاد در سياست پيدا شده است. اتاق فکر اين جريان، اين روزها در ساختمان «ولنجک» متمرکز شده و شعاع فعاليت هايش به بسياري استان هاي ديگر نيز رسيده است.
در همين زمينه عضو کميسيون امنيت ملي مجلس در گفت وگو با «شرق» از شناسايي فعاليت سرتيم هاي احمدي نژاد خبر داده و اينکه ٤٧ نفر از مردان دولت احمدي نژاد، حالادر تمام استان ها فعال شده اند و بناست سلامت مالي اين ستادها از همين حالابررسي شود، البته حيدرپور تاکيد دارد که لازم است پرونده هاي قضائي احمدي نژاد به جريان بيفتد و او نيز مانند معاون اولش بازجويي و استنطاق شود.
وضعيت پيگيري هاي کميسيون امنيت درباره موضوع انتخابات به کجا رسيده است؟
خب به هر حال در آستانه انتخابات هميشه بايد با حساسيت بيشتري مسائل را ديد. به ويژه پس از سخنان رحمانيِ فضلي ما هشدار ايشان را جدي گرفتيم. حساسيت ما به اين خاطر بود که رئيس دولت هاي نهم و دهم بعد از يک سکوت طولاني به يکباره در نظرها عيان شد و به صورت فعال وارد ميدان شد.
يعني شما ستادهاي آقاي احمدي نژاد را رصد مي کنيد؟
بالاخره نگراني هايي وجود دارد و ما برخي مسيرها را دنبال مي کنيم. عمده نگراني ما اتفاقا همين منابع مالي براي چرخاندن ستادهاي انتخاباتي است. به ويژه وقتي به پرونده برخي افراد و تخلف ها و رانت و فساد در دولت گذشته برگرديم، بايد با دقتِ نظر بيشتري اين مسائل رصد شود.
يعني ستادها فعال شده اند؟
بله، در همه استان ها شروع به کار کرده اند. افرادي که از نزديکان دولت پيشين بوده اند و برخي مسئولان دولت گذشته، حالاهماهنگي ستادها را برعهده گرفته اند و سرگروه هاي انتخاباتي نيز تعيين شده اند.
خب اين رفتارها که غيرقانوني نيست، شما دقيقا چه چيزي را رصد مي کنيد؟
ببينيد اداره ستاد انتخاباتي در تهران و البته شهرستان ها بسيار سنگين است. اگر کسي چنين مسئوليتي بپذيرد، بايد اين هزينه ها را از جايي تامين کند. شفافيت منابع تامين منابع مالي انتخابات بسيار مهم است. به هر حال، هرچه باشد ترديدي نيست که در دوره احمدي نژاد خيلي ها به پول هاي بادآورده دست پيدا کردند و حالاوظيفه جريان اصولگرا، نظارت و رسيدگي به ستادهايي است که احتمال نفوذ منابع مالي غيرشفاف در آن مي رود.
چقدر اين اموال در حال شناسايي است؟
شناسايي اموال کار ما نيست و خيلي پيچيده است. در گام نخست وزارت اطلاعات بايد حواسش به اين مسئله باشد و موارد را شناسايي کند. شوراي نگهبان بايد نسبت به اين مسائل حساس باشد و قوه قضائيه هم به برخي پرونده ها در همين زمينه رسيدگي کند. علي القاعده خيلي ها در جامعه، يک شبه چنين پولدار نشده اند. امام خميني(ره) هميشه توصيه شان اين بود از اينکه آقازاده ها و صاحبانِ اموال بخواهند براي شما رئيس جمهور و نماينده انتخاب کنند، دوري گزينيد و در اين مسئله مقام معظم رهبري نيز توجه لازم را داشته اند.
تا اينجا به نکته خاصي هم برخورد کرده ايد؟
ما الان دنبال اين هستيم و علاقه منديم که مبادي ذي ربط برگزاري انتخابات شناسايي شوند. اتفاقا هزينه هاي انتخابات در شهرستان هاي کوچک بيشتر است. الان ميانگين هزينه هر نماينده در حوزه انتخابيه، ٣٠٠ ميليون تومان است. اين هزينه حداقلي است و ممکن است تا ٥٠٠ ميليون تومان هم پيش برود. مگر نماينده قرار است در دوره نمايندگي به چه منابع مالي اي دسترسي داشته باشد که اين همه خرج مي کند. بنابراين همين شکل خودش ناسالم است و بايد به دقت بر هزينه کردها نظارت کرد.
درباره فعاليت انتخاباتي آقاي احمدي نژاد، نکته غيرقانوني اي وجود ندارد، مگر اينکه به ماجراي پرونده هاي تخلف و شکايت ايشان باز گرديم.
بله، احمدي نژاد بي شک مسئول مستقيم و غيرمستقيم بسياري تخلف ها و سوءمديريت ها در دوره خودش بوده و نمي دانم چرا پرونده هاي متعدد شکايت از او به جريان نيفتاده اند. اگر پرونده هاي او به جريان بيفتند، درنهايت او و مردان نزديک به او، به اين سادگي ها نمي توانند در مورد انتخابات آسوده خاطر مانور دهند. احمدي نژاد خطر بالقوه اي براي سلامت اقتصادي کشور به شمار مي آيد و برعهده مراجع مسئول است جلوي ضرر و زيان ناشي از فعاليت هاي سياسي او را بگيرند، چرا که نقصان و زيان ناشي از سوءمديريت او هنوز جامعه را مي لرزاند.
گفته بوديد ردِ پاي رانت زنجاني به ساختمان ولنجک رسيده، خبر تازه اي هست؟
بله، اين رانت کماکان ديده مي شود. ورود بيشتر به اين موضوع، جزء وظايف ما نيست و مراجع ذي ربط خودشان بايد دنبال اين سرنخ ها باشند. وزارت اطلاعات مي داند منظور ما چيست و بايد تمام آمدوشدهاي آن ساختمان با دقتِ نظر بيشتري رصد شود./

شناسه خبر : 15833

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =