خانه / سیاسی / آغاز قتل عام ساکنین شنگال توسط داعش

آغاز قتل عام ساکنین شنگال توسط داعش

به دنبال عقب نشینی نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان و تصرف منطقه شنگال از سوی اعضای دولت اسلامی عراق و شام، این نیروها دست به قتل عام ساکنین این منطقه زده اند

خیری شنگالی معاون اتحادیه میهنی شاخه موصل اعلام کرد: اتفاقاتی که هم اکنون در شنگال در حال وقوع است فاجعه ای بزرگ می باشد و در حال حاضر انفال ساکنین شنگال آغاز شده است.
وی افزود: «شمار آوارگان شنگال به ۳۰۰ هزار تن رسیده است. این آوارگان در شهرهای دهوک، اربیل و سلیمانیه و بخشی از آنها در کمپ های آوارگان ساکن شده اند. هم اکنون خیل عظیم آوارگان منطقه شنگال در حال پناه بردن به اقلیم کردستان عراق هستند.»
شنگالی گفت: «داعش در برخی از روستاهای واقع در منطقه شنگال اقدام به بریدن سر، کشتن و به دارآویختن ساکنین این مناطق کرده اند. نیروهای داعش به زنان ساکن در این مناطق تجاوز می کنند و بالأجبار و با تهدید، ایزدی ها را از طریق دادگاه های خود مجبور به پذیرش دین اسلام می کنند.»
وی از جوامع بین المللی، سازمان های دولتی و نهادهای مدنی و دولت اقلیم کردستان عراق درخواست کرد تا اهالی شنگال را از این وضعیت بحرانی نجات دهند.
خیری شنگالی تصریح کرد: آزادسازی منطقه شنگال و بیرون راندن اعضای دولت اسلامی عراق و شام نیازمند نیرویی عظیم و تسلیحات سنگین است.
پس از حملات داعش به منطقه شنگال و کنترل این منطقه‌، بیش از ۳۰۰ هزار شهروند شنگالی که‌ اکثریت آنان ایزدی هستند، آواره اقلیم کردستان، مناطق کردنشین سوریه‌ و کوه‌های منطقه‌ شدند. به علت نبود غدا و آب آشامیدنی، این آوارگان در وضعیت نامناسبی به‌ سر می برند و تاکنون شماری از آنان جان خود را از دست داده‌اند.
شایان ذکر است روز دوشنبه‌ 13 مرداد ۱۳۹۳ مسعود بارزانی فرماندە کل نیروهای مسلح اقلیم کردستان فرمان جنگ با داعش و تغییر سیاست تدافعی اقلیم بە سیاست تهاجمی را صادر کرد.
بارزانی ضمن ابراز همدردی با آوارگان ایزدی به شهروندان اقلیم کردستان این اطمینان خاطر را دادە که اجازە نخواهند داد یک وجب از خاک کردستان بە دست تروریست ها بیفتد و از منطقه شنگال و ایزدی ها دفاع خواهند کرد.
                                          
کد مطلب: ۶۷۴۸۸  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۵/۱۴  |  ساعت: ۱۵ : ۵۲ – کرد پرس

شناسه خبر : 18511

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =