خانه / اقتصادی / آقایان فولادوند و رزاقی در برنامه «پیشخوان خبر»: قانون داریم، اجرا نمی شود/ مجلس کوتاهی می کند/ بایستی دولتمردانی که عمل نمی کنند، استیضاح شوند

آقایان فولادوند و رزاقی در برنامه «پیشخوان خبر»: قانون داریم، اجرا نمی شود/ مجلس کوتاهی می کند/ بایستی دولتمردانی که عمل نمی کنند، استیضاح شوند

فولادوند، نماینده مجلس: در «اقتصاد مقاومتی» حجمی از قوانین وجود دارد، اما درست اجرا نمی شود. رزاقی، اقتصاددان: «ما با تهاجم اقتصادی رو به رو هستیم؛ باید به مردم گفت که یک جنگ تمام عیار است و کالای خارجی نخرند.»

زمان انتشار خبر: یک شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ – ۲۰:۱۱
آقایان فولادوند و رزاقی در برنامه «پیشخوان خبر»:
قانون داریم، اجرا نمی شود/ مجلس کوتاهی می کند/ بایستی دولتمردانی که عمل نمی کنند، استیضاح شوند
فولادوند، نماینده مجلس: در «اقتصاد مقاومتی» حجمی از قوانین وجود دارد، اما درست اجرا نمی شود. رزاقی، اقتصاددان: «ما با تهاجم اقتصادی رو به رو هستیم؛ باید به مردم گفت که یک جنگ تمام عیار است و کالای خارجی نخرند.»
 
مقدمه: حمایت از تولید داخلی، اصلی ترین رکن اقتصاد مقاومتی است. به همین علت کلید حل مشکلات اقتصادی کشور را می بایست در داخل کشور و به ویژه در «تقویت و رونق تولید داخلی» جستجو کرد.
 
درباره الزامات حمایت از تولید ملی «برنامه پیشخوان خبر» با آقایان محمدرضا فولادگر، رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر سیاست های کلی اصل ۴۴، و دکتر ابراهیم رزاقی، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، گفتگویی ترتیب داد.
 
مهم ترین بخش های این گفتگوی ویژه به این شرح است:
 
فولادوند، رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی:
* در کشور سرمایه ها و زمینه های خوبی برای رشد و توسعه تولید وجود دارد، اما متاسفانه به علل مختلف الان در وضع خوبی از نظر تولید و صنعت نیستیم. این وضع به چندین عامل و ساختار بر می گردد. بخشی تحت تاثیر ساختار اقتصاد کلان است و بخش دیگر به زیر شاخه های اقتصاد کشور از جمله تاثیر حوزه پول، ارز، قانون کار و …
 
* در این میان کیفیت و رقابت پذیری بحث عمده ای است که به شکل مستقیم به تولیدکننده مربوط  می شود.
 
*بخشی که مربوط به دولت است بخش حمایتی است که دولت باید از ابزارهای حمایتی برای این منظور بهره بگیرد.
 
 
ابراهیم رزاقی، اقتصاددان:
*مشکل عمده برمی گردد به ارز تک نرخی؛ وقتی که ارز به قیمت  نصف قیمت واقعی داده می شود، هیچ تولیدکننده ای قدرت رقابت با کالای خارجی را نخواهد  داشت.
 
فولادوند:
*در دوره زمانی طولانی، قیمت ارز را دولت ها ثابت نگه داشتند؛ وضع ناشی از آن مانند کشی بود که هر لحظه گمان می رفت که در برود؛ تا اینکه در سال ۹۱ این اتفاق افتاد و نوسان قیمت ارزی موجب ایجاد مشکلات فراوانی در عرصه تولید داخلی شد. در حال حاضر اگر بتوانیم نظام عرضه و تقاضا را هماهنگ کنیم می توانیم به سمت تک نرخی شدن حرکت کنیم.
 
رزاقی:
*هیچ تولیدکننده ای نیست که شناخته شده باشد و دولت کارگر و مصرف کننده کمکش کند. این سیاستی است در جهت تضعیف تولید داخلی. تهاجم اقتصادی واقعی در این چند ساله سبب شده که دسترسی به بازارهای جهانی غیر ممکن شود. به مردم باید گفت جنگ است، یک جنگ تمام عیار و بایستی دست به دست هم دهیم و کالای خارجی نخریم.
 
فولادوند:
* وقتی سیاست های کلی اقتصادی و حمایت از تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی را رهبر معظم انقلاب ابلاغ کردند، مجلس بر آن شد تا در این راه گام بردارد. گفتیم بایستی مشکلات دسته بندی شود؛ بخشی ساختاری است که باید با قانون حل شود؛ بخشی مربوط به تحریم هاست و بخشی سیاست هاست که با قانون قابل حل شدن نیست.
 
*در «اقتصاد مقاومتی» حجمی از قوانین وجود دارد، اما درست اجرا نمی شود. بستر کار فراهم شده، هیئت تسهیل مقررات کار درست شده است که اگر قوانینی زائد است و دست و پاگیر تولید است بررسی وحذف شود.
 
رزاقی:
*وقتی اوضاع حاد است، بسیاری از موارد تحت تاثیر مسئله حاد قرار می گیرد. اعتقاد به قانون اساسی که گفته شده است استقلال وجود ندارد. استقلال بایستی در تمام زمینه ها باشد. امنیت غذایی – پوشاکی باید در کشور وجود داشته باشد، این حداقل امنیتی است که در کشور وجود دارد.
 
فولادوند:
*در گذشته قانونی وجود داشت که به راحتی می شد کالا وارد کرد؛ بانک ها هم با این افراد بهتر کار می کردند، اما این قانون اصلاح شده است؛ هر کس که می خواهد چیزی وارد کند، ابتدا بررسی می شود که در کشور این کالا وجود دارد یا نه.   
*در سال ۹۳ حدود ۵۲ میلیارد تا ۵۳ میلیارد دلار واردات کالا داریم و همین حدود صادرات غیر نفتی داریم. قانونی وجود دارد که دولت سالی ۱۰ درصد از هزینه واردات را کم کند و تولید را حمایت کند. در صنعت باعث تاسف است چیزهایی وارد می شود؛ مانند کفش، کیف، چرم و پوشاک که اینها فاجعه است و منجر به تعطیلی کارگاه ها می شود. فرهنگ سازی بایستی انجام شود.
 
رزاقی:
*تبلیغات متعدد کالا افراد را تشویق به مصرف می کند. مردم برای خرید بیشتر حریص می شوند که البته چون قدرت خرید مردم کم شده است، فقط تعداد کمی می توانند خرید کنند. مجلس کوتاهی می کند؛ بایستی دولت و وزیران که عمل نمی کنند، استیضاح شوند.     

شناسه خبر : 1601

این خبر رو هم ببینید

ایستگاه راه آهن سنندج از شاهکارهای معماری در غرب کشور است

مدیرکل ساخت ساختمان‌های راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌های کشور گفت: ایستگاه راه آهن سنندج در مساحت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 5 =