آقایان مدیر! یعنی شما هم تا حالا یارانه می‌گرفتید؟  

فلان مقام سیاسی از دریافت یارانه انصراف داد! فلان ورزشکار نیز هم‌چنین! مدیر سازمان… هم انصراف خویش را از دریافت یارانه اعلام نمود!
 

 
 
 
به گزارش زانست ایران؛  این روزها خبر انصراف برخی مدیران از دریافت یارانه، یکی از خبرهای روز دارای عنصر خبری «تازگی» است که هم‌زمان با ثبت‌نام سرپرستان خانوار برای دریافت یارانه، هر روز از زبان برخی رسانه‌ها جاری است.
در نگاه اول، این‌گونه چیستی خبر بیان می‌شود که انصراف مدیران، نوعی تبلیغ برای مدیر است که می‌خواهد در راستای تقویت اقتصاد ملی و مقاومتی گام بردارد تا در آینده یارانه‌های پرداختی به نیازمندان برسد نه به آن‌هایی که نیازمند دریافت این مبلغ ناچیز یارانه‌ نقدی نیستند.
به همین سبب، در نگاه اول، این اقدام مدیران عملکردی است نیکو و در مسیر حمایت از عدالت اقتصادی گام برداشتن. البته که این تحلیل از منظر اقتصادی کاملاً درست است و خدشه‌ای در راستی آن نیست اما، موضوع دیگر از منظر بخشی از افکار عمومی این است که: «چرا تاکنون این‌گونه مدیران یارانه می‌گرفته‌اند؟!».
به عبارت بهتر، وقتی مدیرکلی یا معاون یک مدیرکل که بدون تردید از دست‌مزدهای بالای ماهانه بهره‌مندند در این چند سال اخیر از خیر دریافت مبلغ ناچیز یارانه نگذشته‌اند!
به دیگر سخن، شهروندانی که مدیرکل نیستند، جزو مشاغل پردرآمدی چون فوتبالیست بودن نیز به‌شمار نمی‌آیند برایشان حیرت‌آور است که می‌بینند اقشار دارای درآمد بالاتر دولتی از سال 89 که بنای دریافت یارانه ریخته شد تاکنون هم‌چون اقشار کم‌درآمد و نیازمند جامعه یارانه می‌گرفته‌اند و حالا به‌تازگی آن هم پس از چند سال یارانه گرفتن می‌خواهند انصراف بدهند!
روی دیگر پرسش افکار عمومی این است: «آقایان مدیر! یعنی تا حالا، شما هم یارانه می‌گرفته‌اید؟!». با این توضیحات، چه بهتر که اگر مدیری می‌خواهد از دریافت یارانه انصراف بدهد از انتشار خبر آن نیز انصراف داده تا پیامدهای منفی‌اش بر پیامدهای مثبت آن، چیره نشود.
همگان می‌دانند دست‌مزدها، مزایا و پاداش مدیران‌کل بسیار فراتر از کارمندان عادی و مردم کوچه و بازار است و هنگامی که خبر انصراف جناب مدیرکل یا مقام اداری و سیاسی از دریافت یارانه، در فضای افکار عمومی منتشر می‌شود، این، فضای خوش‌بینی نسبت به عملکرد مالی مدیران است که بسته خواهد شد و به ‌جای بازتاب مثبت، بی‌تردید بازتابی منفی خواهد داشت.
از طرف دیگر، همه می‌دانیم عملکرد اداری مدیران، الگوی شهروندان است و هرگونه رویکردی مدیریتی، خود به‌خود، بر رفتار و فرهنگ سیاسی و اقتصادی مردم نیز اثربخش خواهد بود.
آن زمان که مردم با همین اخبار انصرافی‌های یارانه‌ای مدیران، متوجه می‌شوند تاکنون، مدیر مربوطه حاضر نبوده از دریافت یارانه بگذرد به ‌طور حتم بر دریافت یارانه اصرار می‌ورزند و با خود می‌گویند: وقتی چنین مدیری با این دست‌مزد و مزایای ماهانه، در چند سال اخیر، حاضر نشده از دریافت یارانه انصراف بدهد چرا ما انصراف بدهیم؟
اما توصیه ما این است چنان‌چه مدیران و مقاماتی قصد دارند از دریافت یارانه انصراف بدهند همان نیکوتر که بی‌سروصدا در این مسیر گام بردارند و حرکت همراه با بوق و کرنا و تبلیغات خبری، چه بسا به‌جای تقویت مشروعیت این‌گونه مدیران و دل‌پسند شدن‌شان نزد افکار عمومی، دل‌زدگی و «تعجب بدبینانه‌ افکار عمومی را به‌دنبال آورد.
 

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *