خانه / اجتماعی / آلبوم موسیقی «مستوره» منتشر شد

آلبوم موسیقی «مستوره» منتشر شد

آلبوم «مستوره» از تازه‌ترین محصولات واحد موسیقی حوزه هنری کردستان با سرپرستی «محمد میرزایی» و خوانندگی «سجاد مهربانی» منتشر شد.

به گزارش کرد پرس، رئیس حوزه هنری استان کردستان در نشست خبری با رسانه های کردستان در رابطه با انتشار آلبوم «مستوره»، گفت: در ادامه حمایت از تولید آثار هنری موسیقایی متناسب با فرهنگ وهنر بومی منطقه و همخوانی آن با شاخصه های موسیقی هنری ایران، آلبوم مستوره به عنوان  اولین اثر گروه همنوازان دانشگاه کردستان با حمایت حوزه هنری استان کردستان منتشر شده است.

امین مرادی با اشاره به انتخاب اعضای این گروه از میان دانشجویان رشته‌ی نوازندگی موسیقی ایرانی دانشگاه کردستان، اظهر کرد: این اثر با استفاده از المان های تعامل پذیر موسیقی کردستان با موسیقی دستگاهی که برآمده از نتایج پژوهش های مرتبط با این دو حوزه است، تنظیم شده است.

وی اشاره ای به دیگر تولیدات موسیقایی حوزه هنری کرد و افزود: تولید آلبوم «دَریاب و دُریاب» با صدای محی الدین شعبانی، آلبوم «جام گلگون» اثر جلیل رحمتی و با صدای داریوش گودرزی، آلبوم «گول هه نار» با صدای دیلان نصیری، آلبوم موسیقی اورامی «کوسالان» با صدای هیوا شاه محمدی، کتاب و آلبوم «موسیقی اورامان» اثر مهدی احمدی، کتاب «مفهوم بند در موسیقی کردهای مُکریان» اثر کژوان ضیاءالدینی، کتاب «آموزش مقدماتی تا پیشرفته دف نوازی» اثر فرزاد عندلیبی و کتاب «پرواز» قطعاتی برای کمانچه اثر راشد باباشهابی از آثاری است که تاکنون در بخش تولید در واحد موسیقی حوزه هنری کردستان انجام گرفته است.

رئیس حوزه هنری استان کردستان با اشاره به انتخاب سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی یونسکو، ادامه داد: این عنوان و پتانسل بسیار بالای هنر موسیقی در استان فرصت مناسبی است تا با حمایت از هنرمندان متعهد نسبت به تولید آثار ارزشمندو فاخر موسیقایی متناسب با زیست بوم استان گام برداشت.

مرادی با اشاره به فعالیت ۳ ساله گروه همنوازان دانشگاه کردستان، یادآور شد: پس از تأسیس گروه موسیقی دانشگاه کردستان در سال ۱۳۹۵، گروه همنوازان دانشگاه کردستان به عنوان نهاد اجرایی در زمینه‌ی تولید و انتشار آثار هنری در سال ۱۳۹۷ بنیان نهاده شد.

وی با بیان اینکه از دیگر برنامه های این گروه اجرای عملی و کاربردی نتایج پژوهش های مرتبط با موسیقی کردستان است، بیان کرد: آواز در این اثر با موضوع قابلیت شعر مستوره اردلان جهت همنشینی با موسیقی دستگاهی در دستگاه ماهور طراحی شده است.

رئیس حوزه هنری استان کردستان گفت: اشعار این آلبوم شامل «شعر آواز – مستوره کردستانی»، «شعر تصنیف لیم یاخی – مه لا عه بدوللا بوکانی» و «شعر تصنیف فولکلور) که ویار است که با شماره ثبت ۴۲۸/م-۱۴۰۰ در مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر و پس از برگزاری مراسم رونمایی که همزمان با روز سنه در سنندج برگزار می شود در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

«مقدمه»، «درآمد ماهور – گروه»، «درآمد – تار»، «آواز درآمد»، «ساز و آواز گشایش»، «چهار مضراب داد (برگرفته از ردیف دوره عالی اکبر شهبازی) و ساز و آواز داد»، «ساز و آواز فرود»، «شکسته – نی»، «شکسته – گروه»، «ساز و آواز شکسته»، «تصنیف لیم یاخی (براساس اجرای علی مردان)»، «عراق – گروه»، «ساز و آواز عراق و فرود»، «تصنیف که ویار (براساس اجرای حسن زیرک)»، «رنگ حربی و یکچوبه از ردیف میرزا عبدالله (تنظیم برای گروه سازهای ایرانی و دهل، سرنا» نام قطعاتی هستند که در این آلبوم گنجانده شده‌اند.

آوین یزدانی نوازنده تار، حامد پیرا نوازنده دهل و سرنا، روژین مجیدی نوازنده تمبک، سروش ترکمان نوازنده تار، سهیل الله دادیان نوازنده تمبک، علی اصغر براتی نوازنده نی، علیرضا سعیدی نوازنده سنتور، مشکات نصیری نوازنده کمانچه – موسی زارعی نوازنده بم تار، نغمه نبوی نوازنده سه تار، حمید حاصلی (عضو هیئت علمی گروه موسیقی دانشگاه کردستان) نوازنده عود، کژوان ضیاءالدینی (عضو هیئت علمی گروه موسیقی دانشگاه کردستان و مسئول واحد موسیقی حوزه هنری کردستان) نوازنده سنتور، محمد میرزایی (عضو هیئت علمی گروه موسیقی دانشگاه کردستان) نوازنده نی، مصطفی محمود جانلو (عضو هیئت علمی گروه موسیقی دانشگاه کردستان) نوازنده تار و سه تار، مهدی سالک اردستانی ضبط، میکس و مستر، طرح مجسمه روی جلد اثر استاد هادی ضیاء الدینی و کاوه خداکرمی طراح گرافیک این آلبوم هستند.

ماه شرف خانم مستوره اردلان در ۱۱۸۲ شمسی در سنندج دیده به جهان گشور تا در حیات پربارو البته کوتاه خود، عنوان اولین زن تاریخ نگار و شاعره‌ای صاحب سبک را بر دوش گیرد. تاریخ اردلان، عقاید مستوره در اعتقادات و دیوان اشعار، بخشی از آثار اوست که تاکنون چاپ و منتشر شده است.

شناسه خبر : 25136

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 19 =