خانه / اجتماعی / آلودگي هواي کردستان معمايي که حل نمي‌شود

آلودگي هواي کردستان معمايي که حل نمي‌شود

خبرگزاري آريا-مسئله آلودگي هواي کردستان و ديگر استان‌هاي غرب کشور چند ساليست به معضلي جدي تبديل شده است به نحوي که در حال حاضر به معمايي مبدل گشته که حالا حالاها خيال حل شدن ندارد.

به گزارش خبرگزاري آريا ،طي چند سال اخير هواي کردستان به دليل ورود ذرات ريز گرد و خاک و به اصطلاح معروف «گرد و غبار کشور همسايه عراق» هر از چندگاهي ناسالم مي شود، پديده‌اي که عليرغم چاره انديشي‌هاي که تاکنون در سطح ملي صورت گرفته اقدامي قطعي براي حل آن صورت نگرفته نشده است.
اين پديده در برخي از موارد آنقدر ميزبان را اذيت کرد و ماندگار شد که رفته رفته به مهمان ناخوانده اي تشبيه شد که صاحب‌خانه شده است.
طي سال جاري نيز در استان کردستان، شمار روزهايي که شاهد هواي ناسالم هستيم روند رو به افزايشي داشته و آخرين مورد آن همين چند روز اخير است که هواي استان در وضعيت ناسالم قرار گرفت.
در اين گزارش سعي ما بر آن است که برخي از راهکارهاي حل اين معمايي تاريخي را بررسي کنيم…
سوء مديريت آب در خاورميانه، يکي از مهمترين دلايل تشکيل گرد و غبار
مديرکل هواشناسي استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار ايسناي کردستان اظهار کرد: هسته‌هاي طوفاني گرد و غبار از ظهر روز چهارشنبه، سوم تيرماه در کشور عراق شکل گرفتند و شرايط براي تشکيل گرد و غبار فراهم شد.
طالب حيدري افزود: به تدريج اين پديده به سمت غرب ايران حرکت کرد و روز پنج شنبه(چهارم تيرماه) وارد کردستان شد.
وي عنوان کرد: روز جمعه غلظت گرد و غبار رو به افزايش گذاشت و در شهرهاي مريوان و بانه استان کردستان، بيشترين شدت گرد و خاک مشاهده شد.
مديرکل هواشناسي استان کردستان با بيان اينکه پديده گرد و خاک در روز شنبه(ششم تيرماه) نوار غربي کشور، از شهرهاي تبريز تا شيراز را فراگرفت، تصريح کرد: اين پديده کردستان را نيز فراگرفت که در شهر سنندج ميزان ديد به ۵۰۰۰ متر کاهش يافت.
وي در ادامه با اشاره به اينکه امروزه پديده گرد و غبار به يکي از اساسي ترين معضل‌هاي خاورميانه تبديل شده است، تصريح کرد: سوء مديريت آب در خاورميانه به ويژه در کشور عراق، رها شدن زمين‌هاي زراعي در عراق مرکزي(فرات مرکزي) و همچنين خشکسالي عادي منطقه از مهمترين دلايل تشکيل گرد و غبار در منطقه است.
حيدري با بيان اينکه قدمت تشکيل پديده گرد و غبار به ۱۰ الي ۱۲ سال پيش بر مي گردد، ذکر کرد: از سال ۲۰۰۵ اين پديده به شکل بحراني ظاهر شد که ميان ظاهر شدن غبار به صورت عادي و به شکل بحراني تفاوت هايي وجود دارد.
وي با بيان اينکه در حالت عادي هميشه در اتمسفر زمين غبار وجود دارد و اين مسئله پديده اي عادي است، بيان کرد: معمولا ديد طبيعي حدود ۱۰ کيلومتر است که اگر غبار مقداري افزايش پيدا کند و ديد به هفت الي هشت کيلومتر برسد در هواشناسي گرد و غبار عادي گزارش مي شود.
مديرکل هواشناسي استان کردستان ادامه داد: در صورتي که ميزان ديد به کمتر از ۵۰۰۰ متر کاهش يابد شرايط بحراني به وجود مي آيد که موجودات زنده اعم از نباتات و جانوران به دليل افزايش گرد و غبار دچار مشکل مي شوند.
وي تصريح کرد: در جانوران که بخش عمده‌اي از آن را انسان‌ها را تشکيل مي‌دهند ريه‌ها و قلب و عروق به شدت آسيب پذير مي شوند، در گياهان نيز اين پديده بر روي فرآيند فتوسنتز تاثير سويي خواهد داشت و همچنين کيفيت محصولات درختي و جاليزي نيز به شدت پايين مي‌آيد.

شناسه خبر : 7501

این خبر رو هم ببینید

رهبر انقلاب: مجلس و دولت اختلاف‌نظر امروزشان را حل کنند که نشان‌دهنده دوصدایی نباشد

حضرت آیت الله خامنه‌ای تاکید کردند: مجلس و دولت اختلاف‌نظر امروزشان را حل کنند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 1 =