آیا اشتغال زنان یک حق است یا وظیفه؟!

نیمی ‌از تعداد هر جمعیت زنان هستند. زنان نیز مانند مردان در معرض تحولات جامعه و شرایط اجتماعی قرار دارند. یکی از تحولاتی که در دهه‌های اخیر زنانبا آن روبه‌رو هستند، بحث اشتغال است که هر یک از خانم ها دیدگاهی را در این باره بیان می کنند

 آفتاب دل نوشت ، کودکم را برای رفتن به مهد حاضر می کنم و به سمت محل کارم حرکت می کنم. بعد ازظهر از محل کار خسته  باز می گردم، لباسهای کثیف را داخل ماشین می اندازم. شام را حاضر می کنم ودوباره روز از نو و روزی از نو …… اینها  حرفای اکثر زنان شاغلی است که در مشاغل دولتی و خصوصی مشغول فعالیت هستند و هر روزه همین کارها  را  با استرس خاص خود تکرار می کنند و اما…..
 
همان‌‌طور که می‌دانید در جامعه شاهد افزایش اشتغال زنان هستیم تا پیش از گسترش جوامع شهر نشینی و حرکت به سوی زندگی مدرن، داشتن شغل برای زنان دارای ارزش کنونی نبوده است. ساختار و نظام  کنونی جوامع نسل ها را وادار کرده تا در محدوده ی توانایی ها و تخصص های خویش گام بردارند. به مرور و با گذر زمان و حرکت به سوی جوامع شهری و مدرن، لاجرم تنوع مشاغل ایجاد شد و در طی آن تخصص ها و تعاریف شغلی شکل گرفت.
 
 نیمی ‌از تعداد هر جمعیت زنان هستند. زنان نیز مانند مردان در معرض تحولات جامعه و شرایط اجتماعی قرار دارند. یکی از تحولاتی که در دهه‌های اخیر زنانبا آن روبه‌رو هستند، بحث اشتغال است که مخالفان و موافقان خود را در این زمینه داشته است.
 
 در زمینه ی اشتغال زنان سری به میان زنان شاغل زدیم و نظرات آنان را در زمینه ی اشتغال زنان جویا شدیم که در ادامه می خوانید.
 
فرشته خانمی که با داشتن  3 فرزند  معتقد است که شغلش هیچ وقت مانعی برای زندگیش نبوده است در گفتگو با خبر نگار آفتاب دل می گوید: اشتغال حق زن است نه وظیفه زن و زمانی باید از این حق استفاده کند که به وظایف و رسالت اصلی او در خانواده که تربیت انسان است، ضربه‌ای نخورد.
 
وی اظهار کرد: زنان شاغل باید هم زمان با داشتن شغلشان برای زندگیشان اهمیت بیشتری قائل باشند و در زندگی برنامه ریزی داشته باشند و اینکه حوصله ندارم و خسته هستم دردی از زندگی آن ها را دوا نمی کند و باید بیشتر از زنان خانه دار به زندگیشان اهمیت بدهند.
 
اما در کنار گروه‌ها و شرایطی که اشاره شد، عمدتاً در دهه‌های اخیر، گروه دیگری از زنان وجود دارند که با اجباری درونی در گرایش به بازار کار روبه‌رو هستند. در واقع، گروهی از زنان ممکن است با اجباری درونی، که آن هم از القائات فرهنگی و اجتماعی جامعه ناشی می‌شود، روبه‌رو باشند و علی‌رغم آنکه نیاز مالی ندارند، وارد بازار کار شوند. یکی از سؤالات عمده‌ای که در دهه‌های اخیر به وفور مطرح شده این است که «چرا بسیاری از زنان، در دوران اخیر، تمایل بیشتری به کار کردن بیرون از منزل دارند و آن را نسبت به کار خانگی ارجح می‌دانند؟ یا چه عواملی ضرورت اشتغال زنان را صرفاً به حوزه‌های روانی و فردی آنان پیوند می‌دهد؟»
 
شیلان جلیلوند که دارای کارشناسی حقوق و هم اکنون مغازه ی لباس فروشی در یکی از پاساژ های سطح شهر دارد در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد: متاسفانه در کشور ما برداشت اشتباهی از اشتغال خانم ها شده است و همه تصور می‌کنند منظور از اشتغال کار دولتی است در حالی که داشتن کار غیر دولتی هم برای خانم ها در مکان و جاهایی که زنان به آن مکان ها مراجعه می کنند لازم و ضروری است.
 
وی که دل پری از برخی خانم ها و دختر ها ی شاغل  بی حجاب در مکان های عمومی دار تصریح کرد: زنان و دختران ما اگر می خواهند وارد بازار کار شوند نباید گول کسانی را بخورند  که هر دم او را به سویی خواهند کشید تا بازار کسب و کار خود را پررونق‌تر کنند، چرا که  می‌تواند قربانی تحجر و خشک‌مغزی کسانی شوند که کج‌فهمی‌شان تعالیم عالی وحی را وارونه به آنان نمایانده است.
 
وی افزود: زن مسلمان اگر نتواند برداشت نوین و متناسب با زمان و مکان از دین داشته باشد یا محصور در برداشت‌های متحجرانه عده‌ای کج‌فهم می‌ماند و می‌پوسد یا در باتلاق مادیت محض فرورفته نابود خواهد شد؛ همین افراط و تفریطی که امروز دامنگیر بعضی جوامع شده است.
 
فریبا کوثری که دبیر آموزش و پرورش است یاد آور شد: وظایف و مسئولیت‌های خانوادگی مانند مادری و همسری وظیفه‌ی زن است و قابل جایگزینی نیست و ما باید به این مسئله توجه داشته باشیم که زن زمانی می‌تواند از حق اشتغال خود استفاده کند که به وظایف و رسالت اصلی او در خانه و خانواده لطمه ای وارد نکند.
 
وی اضافه کرد: لطافت یک زن باید در شغل او حفظ شود، زیرا بعضی از شغل‌ها برای زن خشن است و لطافت زنانه را از او می‌گیرد، همچنین باید به شغل‌هایی که حجم کاری بالایی دارند و زن باید ساعت‌های طولانی را مشغول باشد هم توجه نمود چراکه برخی  مشاغل قطعاً زن را از جایگاه اصلیش کنار می‌زند به طوری که دیگر نمی‌تواند نقش اصلی خود را در خانواده ایفا کند.
 
پرستو ویسی کارشناسی ارشد علوم تربیتی  در گفتگو با خبرنگار ما گفت:  اگر چه هنوز نگاه سنتی نسبت به شغل زن در کشور وجود داشته و مرد را نان آور خانه به حساب می آید، اما امروزه مسیری که در برابر زن مسلمان قرار دارد، مسیر رشد و رسیدن به کمال انسانیت است که چون اخلاق سرلوحه عمل باشد راه نیز خود گشوده خواهد شد تا غایت رشد و کمال. بی‌تردید زنان  امروزه در میانه تضارب آرا و افکار اگر نتوانند به‌واقع هویت‌یابی کند، ملعبه دست دلالان سودجو قرار خواهند گرفت.
 
وی در پایان گفت: آنچه نجات‌بخش نیمی از جمعیت جامعه خواهد بود، خودآگاهی و معرفت است که مانند واکسن با ایجاد مصونیت از ابتلا به دردها و امراض مهلک ممانعت خواهد کرد.
 
 
 
 
 
 
کد مطلب: 80669  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۱۲/۲۳  |  ساعت: ۱۱ : ۲۳

این خبر رو هم ببینید

«گل نساء» همچنان جایزه می گیرد

فیلم سینمایی «گل نساء» ساخته بلند کارگردان خوش آتیه و خوش ذوق کردستانی در سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *