خانه / اجتماعی / آیا ثبت‌نام از مشمولان غایب برای دستگیر کردن آنهاست؟!

آیا ثبت‌نام از مشمولان غایب برای دستگیر کردن آنهاست؟!

اردیبهشت ‌سال ۹۲ بود که رئیس سازمان وظیفه عمومی مدعی بود، اطلاعات مشمولان غایب در اختیار سازمانش قرار دارد و از دستگیری آن‌ها به وسیله کلانتری‌ها خبر می‌داد. تنها بیست ماه بعد، بدون اینکه هیچ قانون جدیدی تصویب شده باشد، مقامات همین سازمان از حدود یک و نیم میلیون مشمول فراری و غایب می‌خواهند ‌با عزت و احترام در یک سایت برای خرید سربازی خود ثبت‌نام کنند.

به گزارش «تابناک»، دومین قانون بودجه پیشنهادی دولت یازدهم، مجوز اقدامی را در نظر گرفته ‌که در دومین سال دولت محمد خاتمی نیز اجرایی شده است.
دولت اصلاحات در سال‌های ٧٧ تا ٧٩ سربازی را به فروش گذاشت تا کسری بودجه خود را تأمین کند. هم‌اکنون پس از چهارده سال دولت کسب هزاران میلیارد تومان درآمد با فروش سربازی را مورد توجه قرار داده است. هفته گذشته محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون تلفیق در نشست خبری لایحه بودجه کل کشور سال ٩۴ از پیش‌بینی درآمد سه هزار میلیارد تومانی دولت از محل اخذ جریمه مشمولین غایب سربازی در سال ٩۴ خبر داد.
اما هنوز و در شرایطی که چیزی قطعی نشده است، سردار ابراهیم کریمی جانشین سازمان وظیفه عمومی در خصوص ‌نام‌نویسی طرح جریمه و تعیین تکلیف مشمولان غایب بیان داشته: سازمان وظیفه عمومی ناجا همزمان با طی مراحل تصویب لایحه بودجه سال ۹۴ در مجلس شورای اسلامی از ۱۵ بهمن تا ۱۵ اسفند، اقدام به ثبت درخواست‌های مشمولان غایبی که بیش از هشت سال غیبت داشته و تاکنون نیز تعیین تکلیف خدمتی نشده‌اند، خواهد کرد.
از سویی این درخواست نوعی فشار روانی به مجلس وارد خواهد کرد. با اقدامی که نظام وظیفه قصد انجام آن را دارد، برای نمایندگان مجلس سخت خواهد بود که با کسب درآمد دولت از راه سربازی مخالفت کنند؛ ضمن اینکه چنین مصوبه‌ای باید به تأیید شورای نگهبان برسد.
تا زمان تصویب فروش سربازی یعنی تا روزی که قانون جدیدی در مورد نظام وظیفه جاری نشده است، مبنای کار سازمان نظام وظیفه باید قوانین موجود باشد.
بنا بر قانون جدید نظام وظیفه، مشمولانی که سه ماه پس از ورود به سن مشمولیت، تکلیف سربازی یا معافیت از آن را مشخص نکنند، غایب محسوب می‌شوند. به ازای این سه ماه نیز باید سه ماه ‌اضافه خدمت داشته باشند. اگر این مدت به شش ماه برسد، شش ماه اضافه خدمت وجود دارد. غیبت بیش از شش ماه هم آن مشمول را فراری محسوب می‌کند و علاوه بر شش ماه اضافه خدمت، دادگاه نیز درباره او تصمیم‌گیری می‌کند.
آن طوری که سردار حمید صدرالسادات، رئیس سازمان وظیفه عمومی در اردیبهشت سال گذشته گفته، «اطلاعات مشمولان غایب و فراری برای این سازمان مشخص است: ما می‌دانیم چه کسانی غایب یا فراری هستند. اطلاعات آن‌ها را از مراکز مختلف داریم. قبلا هم این اتفاق می‌افتاده، ‌اکنون هم می‌افتد، در آینده هم غایبان و فراری‌ها بازداشت می‌شوند‌».
سؤالی که با اقدام اخیر نظام وظیفه و سخنان پیشین مقامات این سازمان مطرح خواهد شد، اینکه آیا سردار صدرالسادات بدون تغییر قوانین و مقررات کشور، باز هم قصد دستگیری سربازان غایب ثبت‌نام کننده در سایت فروش سربازی را خواهد داشت؟

شناسه خبر : 8063

این خبر رو هم ببینید

ستاد مرکزی انتخاباتی آیت الله رییسی در کردستان افتتاح شد

ستاد مرکزی انتخاباتی آیت الله رییسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری؛ ذیل عنوان شورای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 4 =