خانه / اقتصادی /   آیا منتخبان نمایندگی و شوراهای شهر به دنبال نفع شخصی هستند؟ (بر اساس دیدگاه اقتصادی) حسن عبدی  

  آیا منتخبان نمایندگی و شوراهای شهر به دنبال نفع شخصی هستند؟ (بر اساس دیدگاه اقتصادی) حسن عبدی  

رقابت در دنیای امروز رمز پیشرفت و کلید دستیابی به قدرت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، نظامی و …است. اگر رقابت وجود نداشته و یا محدود باشد انگیزه ای برای بهبود کیفیت، کاهش هزینه و کاهش قیمت وجود ندارد.
 

بنگاه های بخش خصوصی در صورتی عملکرد خوبی خواهند داشت که برای فروش بیشتر و کسب درآمد و سهم بیشتری از بازار با هم در حال جنگ و رقابت باشند. با نگاهی به اطراف خود ملاحظه می کنیم که کارخانه ها و بنگاه های چون صنایع غذایی، فرش ماشینی، مدارس غیرانتفاعی و …که با رقابت روبرو هستند بهبود کیفیت و رشد کمتر قیمت ها را دارند، ولی انحصارگرانی چون دانشگاه ها، بنگاه های اتومبیل سازی و .. که با فشار و استرس رقابت روبرو نیستند دارای عملکرد ضعیفی هستند.
به عقیده آدام اسمیت پدر علم اقتصاد، اگر بازار رقابتی باشد رذایل اخلاقی نفع طلبی، قدرت طلبی و شهرت طلبی به فضایل اخلاقی بدل می شود. یعنی در دنیای رقابت نه تنها سودپرستی و نفع طلبی بد نیست بلکه باعث کمک به دیگران می شود. صاحبان سوپرمارکت ها و میوه فروش های فراوان در سطح شهر با مشتریان بسیار خوش برخورد، منصف و منطقی هستند؛ همه اینها نه از سر دلسوزی یا انسان دوستی است بلکه به دلیل کسب سود بیشتر است. زیرا به دلیل رقابت، اگر سوپرمارکتی بد عمل کند، فروش خود را از دست خواهد داد و ورشکست می شود. فردی که در یک شهر می خواهد نماینده مجلس، نماینده شورای شهر، شهردار و … شود سود پرست، قدرت طلب و شهرت طلب است ولی چون می خواهد دوره بعدی هم رأی جمع آوری کند سعی می کند منافع مردم شهر را نیز در نظر داشته و عملکرد خوبی از خود نشان دهد.
در نتیجه سودپرستی، قدرت طلبی و شهرت طلبی اگر همراه با رقابت عادلانه باشد، بهینه و مطلوب بوده و مورد تأیید اسلام و مکتب اقتصاد اسلامی نیز هست. در مکتب اقتصاد اسلامی آزادی در تعقیب نفع شخصی در یک کادر محدود و مالکیت مختلط (خصوصی، دولتی و عمومی) پذیرفته شده است. در صورت توزیع قبل از تولید (ایجاد فرصت های برابر و نبود رانت) مردم آزادانه به دنبال نفع شخصی خود هستند به شرطی که به جامعه ضرری وارد نشده و نفع جمعی هم تأمین شود. لذا وظیفه دولت در جامعه اسلامی آن است که با ایجاد فرصت های برابر زمینه حضور هر چه بهتر بخش خصوصی، جامعه مدنی و نخبگان در بازار را به وجود آورد تا کل جامعه از منافع رقابت بهرمند و از سطح زندگی مطلوب برخوردار شوند. بنابراین نفع طلبی و قدرت و شهرت طلبی اگر با رقابت همراه باشد به نفع مردم شهر و جامعه خواهد بود.
 
 
 

شناسه خبر : 1821

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − چهار =