آیت‌الله سبحانی در ‌اختتامیه کنگره ‌جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام:  «داعش» و «تکفیر» مصیبت بزرگی برای جهان اسلام است  

 
یکی از مراجع تقلید قم با بیان اینکه داعش و دیگر جریان‌های تکفیری، مصیبت بزرگی برای جهان اسلام به شمار می‌روند، گفت: باید فکری برای درمان بیماری تکفیری‌ها که جهان اسلام را با مشکل مواجه کرده‌اند، بیابیم.
 

آیت‌الله جعفر سبحانی در مراسم اختتامیه کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام در مجتمع امام کاظم(ع) با بیان اینکه داعش و دیگر جریان‌های تکفیری، مصیبت بزرگی برای جهان اسلام به شمار می‌روند، اظهار کرد: باید فکری برای درمان بیماری تکفیری‌ها که جهان اسلام را با مشکل مواجه کرده‌اند، بیابیم.
وی ادامه داد: مقالات خوبی در این کنگره ارائه شده‌اند که راهکارهایی هم برای مقابله با تکفیری‌ها در آنها بیان شد؛ نظراتی که در اینجا شنیدیم نشان می‌دهد علمای اسلامی تکفیر را به هر شکل که باشد، محکوم می‌کنند.
این مرجع تقلید جهان تشیع با اشاره به این حقیقت که عالمان جهان اسلام معتقدند خداوند تکفیر را قبول ندارد، خاطرنشان کرد: باید با اتکاء به این وحدت نظر، به ارائه طرحی جامع به منظور ریشه‌کنی همیشگی اندیشه تکفیری بپردازیم.
آیت‌الله سبحانی تصریح کرد: رسانه‌های گروهی در کشورهای مسلمان نیز نسبت به آگاه‌سازی ملت‌ها اهتمام داشته باشند و مسلمانان را متوجه خطری کنند که جریان‌های تکفیری به وجود آورده‌اند.
وی با بیان اینکه اگر منکری در جامعه وجود داشته باشد که باید در مقابل آن بایستیم، امروز همین جریان تکفیری است، اضافه کرد: تکفیر مسلمانان بزرگ‌ترین منکری است که در حال حاضر وجود دارد.
استاد برجسته حوزه علمیه قم تأکید کرد: رژیم صهیونیستی است که شرارت می‌کند، اما تکفیری‌ها، مسلمانان را به این امر متهم می‌کنند.
وی با اشاره به روایتی از حضرت علی(ع) خاطرنشان کرد: ایشان می‌فرمایند که مردم یا هم کیش شما هستند یا مانند شما بنده‌ای از بندگان خدا هستند؛ خون مسلمانان دارای حرمت است، اما فتنه تکفیر و جنایاتی که در این قالب انجام می‌شود خلاف سخن خدا و پیامبرش هستند و چهره اسلام را خدشه‌دار می‌کنند.
آیت‌الله سبحانی متذکر شد: تکفیری‌ها اسلامی را عرضه می‌کنند که دینی کاملاً خشن بوده و بویی از رحم و مروت در آن به مشام نمی‌رسد.
این مرجع تقلید با بیان اینکه اختلاف‌نظرها نباید موجب جنگ و خونریزی شوند، یادآور شد: کنگره حاضر برای ما اهمیت خاصی دارد، چراکه شاهد حضور حداکثری علمای جهان اسلام در اینجا هستیم که مصوبات و نتایج را به گوش ملت‌های خود خواهند رساند.
وی با تأکید بر اینکه نباید فعالیت علیه تکفیری‌ها را منحصر در دو روز کنگره کنیم، عنوان داشت: لازم است هیئتی علمی مأمور به رسیدگی مصوبات کنگره حاضر باشد و حلقه‌ای ارتباطی میان علما و رهبران و مردم کشورهای مختلف ایجاد کند.
آیت‌الله سبحانی با اشاره به تأثیرگذاری بالای رسانه‌ها در آگاه‌سازی مسلمانان، گفت: به همین دلیل باید از ظرفیت رسانه‌ها هم در مقابله با جریان‌های تکفیری استفاده کنیم. یکی از عوامل دوری مسلمانان از یکدیگر، عدم رجوع به منابع و کتب اصلی است.
وی با بیان اینکه نسل جوان در کشورهای اسلامی در معرض تبلیغات سوء اندیشه تکفیری قرار دارند، بیان داشت: علمای اسلام باید از روش‌های صحیح با تبلیغات تکفیری‌ها مقابله کنند.
آیت‌الله سبحانی توضیح داد: برخی مطالب فتنه‌انگیز هم در رسانه‌ها و بعضی کتاب‌ها به چاپ می‌رسد که این امر خطراتی دارد.
استاد حوزه علمیه قم در پایان با اشاره به اینکه رهبران گروه‌های تکفیری، آیاتی که در مورد مشرکان نازل شده را درباره اهل اسلام به کار می‌برند، تشریح کرد: از خداوند مسئلت داریم راهکارهای صحیح مقابله با تکفیری‌ها را پیش‌روی ما قرار دهد تا بتوانیم با این اجتماع عظیم، به نتایجی قابل قبولی دست یابیم.

این خبر رو هم ببینید

جایگاه ویژه شب نیمه شعبان از نظر اهل سنت/ قصیده‌خوانی و ذکر ادعیه در مساجد و منازل مردم کردستان

امام جمعه اهل سنت بیجار گفت: شب نیمه شعبان از نظر بزرگان و مشایخ اهل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *