خانه / سیاسی / آیت‌الله هاشمی: روحانی نمی‌‌تواند منشاء و دلایل مشکلات را بگویید/ به صلاح کشور نیست

آیت‌الله هاشمی: روحانی نمی‌‌تواند منشاء و دلایل مشکلات را بگویید/ به صلاح کشور نیست

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در دیدار جمعی از فعالان سیاسی استان کرمان، تلاش برای توسعه کشور را وظیفه هر ایرانی در هر سطحی دانست و گفت: باید به دولت که مسئول اجرای مسایل کشور است، کمک کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این مطلب که «در انقلاب جزر و مدهای زیادی داشتیم»، گفت: الان هم در آیت‌الله هاشمی:یکی از سخت‌ترین گردنه‌ها هستیم که باید با تلاش همگانی و لطف خداوند از این مرحله بگذریم.
به گزارش آفتاب‌نیوز، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با برشمردن ویژگی‌های تاریخی، جغرافیایی و منابع فراوان ایران، گفت: ایران با مردمی مسلمان و جوانان تحصیلکردهباید الگوی کشورهای اسلامی باشد که زیرساخت‌های آن فراهم شده و سیاست‌های کلی تدوین شده که اگر چه در مقطعی به انحراف رفت، اما با هوشیاری مردم برگشت و امروز به سوی تعالی و پیشرفت می‌رود.
ایشان در بخش دیگری از سخنان خویش به ابعاد انسانی و شیطانی بشریت در خلقت پرداخت و با بیان تفاوت‌های انسان و ملائک، گفت: اگر اختیار انسان‌ها با آگاهی و اطلاعات باشد، انسان را و به تبع آن جامعه را به سوی خوبی‌ها هدایت می‌کند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رشد آگاهی در جوامع بشری را بسیار خوب توصیف کرد و گفت: اساس آگاهی در کارگاه آفرینش هست و انسان‌ها به تدریج آن را کشف می‌کنند و اگر استفاده عاقلانه از آن نشود، به انحراف ختم می‌شود.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، گسترش تروریسم را نمونه‌ای بارز برای انحراف و کج فهمی دانست و گفت: در حالی که آگاهی باید در خدمت سعادت جوامع باشد.
ایشان استعمار و استبداد را دو راه دیگر برای انحراف جوامع بشری توصیف کرد و گفت: اگر مردم کشورها بی‌تفاوت باشند، مسیر حرکت مستبدها را صاف و هموار می‌کنند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه با تحسین روحیات مردم ایران، مخصوصاً در سال‌های مبارزه، گفت: فقط با حضور مردم در خیابان‌ها بود که سرانجام کاخ مستبد زمان فرو ریخت و وقتی کشور به دست مردم و مبارزین افتاد، استبداد و استعمار دچار خوف و وحشت شدند و فرار کردند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، شایستگی گفتار و رفتار ایرانیان را بسیار بالا دانست و افزود: این اعتبار در قانون اساسی به مردم داده شد که مردم همه مسئولیت‌های کشور را با رأی خود انتخاب کنند.
ایشان دو انتخابات سال‌های ۹۲ و ۹۴ را نشانه‌ا‌ی از حاکمیت اراده مردم در سرنوشت کشور دانست و گفت: مردمی که با مقاومت و صبر سیاسی، دولت تدبیر و امید را انتخاب کرده‌اند، علی‌رغم تبلیغات منفی مخالفان، نا‌امید نمی‌شوند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به مخالفت‌های صریح مخالفان دولت با برجام که یک پرونده ملی است، گفت: امید مخالفان دولت این است که عمر این دولت را چهار ساله کنند و نگرانی‌های آنها این است که این دولت موفق و در اراده و رأی مردم مستقر شود.
ایشان در پاسخ به انتقاد یکی از حاضران که چرا دولت نمی‌گوید که موانع و مشکلاتش چیست، گفت: ما می‌خواهیم ایران را بسازیم و نمی‌‌خواهیم هیاهو شود، چون انقلاب تضعیف می‌شود. ما نمی‌توانیم مشکلات را بگوییم. آقای روحانی هم نمی‌‌تواند برخی مشکلات خود و حتی منشاء و دلایل مشکلات بجا مانده از دولت سابق را بگویید. چون به صلاح و مصلحت کشور در ابعاد داخلی و خارجی نیست و نخواهد بود.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، افزود: به همین دلیل که برخی مشکلات قابل گفتن نیست، از مردم و به ویژه جوانان می‌خواهم مثل دو انتخابات گذشته، امیدوارانه در صحنه باشند و مأیوس نشوند و نگذارند اعتبار اعتدالی کشور که حالا شهرت جهانی یافته، توسط عده‌ای تندرو دوباره بشکند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان مصادیقی از کارهای غیراخلاقی‌ که در ۱۰ سال گذشته در کشور انجام می‌شد، گفت: نگرانی واقعی این است که به تعبیر قرآن، عده‌ای گمراه، خیال می‌کنند دارند کارهای خوب انجام می‌دهند.
ایشان رفتار و گفتار حضرت علی(ع) را نمونه اعلای اخلاق اسلامی و انسانی دانست و گفت: شیعه آن امام باید توجه داشته باشد که در مسیر سیاست‌ورزی، دچار غیر اخلاقی‌ها نشود که در آن صورت شکست و پیروزی برایش «احدی الحسنین» است.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رعایت اصول اسلام یعنی توحید، نبوت، معاد و اصول شیعه یعنی عدل و امامت را بسیار معنادار دانست و تأکید کرد: باید مسلمانان به آن پایبند باشند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ارائه تحلیلی جامع از عدل که در اصول اسلامی آمده، گفت: این عدل برخاسته از اعتدال به عنوان اصل اساسی مکتب اهل بیت(ع) است که ریشه در مباحث کلامی اشاعره و معتزله دارد.
ایشان رعایت اخلاق را وظیفه هر شیعه، هر مسلمان و حتی هر انسانی دانست و گفت: فضایل اخلاقی،لشکریان عقل و رذایل اخلاقی، لشکریان جهل هستند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، خصومت‌ها، تهمت‌ها و کینه‌ها را نتیجه رشد رذیلت‌های اخلاقی دانست و گفت: وظیفه جامعه است که در سرنوشت خود دخالت کند و در مقابل تهدیدهای اخلاقی مخالفان، میدان را خالی نکند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ارائه تحلیلی از جایگاه آسمانی امام علی(ع) در اسلام و در نگاه پیامبر اکرم(ص)، گفت: همین حضرت با آن ذوالفقاریکه لرزه بر اندام دشمن می‌انداخت، پس از رحلت پیامبر(ص) به وصیت آن حضرت عمل کرد که خود را به مردم عرضه کن و اگر نخواستند، به خودشان واگذار کن.
ایشان انقلاب اسلامی را نظامی بر پایه تفکرات اصیل تشیّع دانست و با اشاره به ساختار نظام اسلامی، گفت: همه مسئولیت‌ها از رهبری گرفته تا شوراهای روستاها براساس رأی مستقیم و غیرمستقیم مردم است.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رعایت به قانون را مهم دانست و گفت: عمل خلاف قانون گناه است و از آن بدتر و گناه‌تر این است که بعضی‌ها قانون را براساس خواسته‌های خود تغییر می‌دهند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، جوانان را سرمایه ارزشمند برای کشور دانست و گفت: با این سرمایه و با مردمی بسیار خوب، با ساختاری مترقی و با مکتب اهل بیت(ع) و با منابع ایران، می‌توانیم در همه مسایل الگوی جهانیان باشیم.
در آغاز این دیدار، ابتدا مهندس رزم حسینی، استاندار کرمان به بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌های خویش برای توسعه‌ی پایدار استان کرمان پرداخت و گفت: اصلاح طلب و اصولگرایی که نخواهند به توسعه‌ی کشور فکر کنند، نه اصلاح طلبند و نه اصولگرا.
به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ادامه این مراسم آقایان حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ علی هاشمیان، مشاور استاندار ـ آقای محمد فرشاد، دبیر کل جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان ـ آقای سینا رحیم‌پور، روزنامه‌نگار و سردبیر پایگاه اطلاع‌رسانی گام دوم و آقای ابوسعیدی، مشاور استاندار به بیان دیدگاه‌های خویش درباره مسایل مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی پرداختند.

پنجشنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۵ ۱۸:۰۴

شناسه خبر : 12989

این خبر رو هم ببینید

استاندار کردستان: لزوم نوسازی در مدیریت کردستان/مسئولان به سمت عملگرایی بروند

استاندار کردستان با تأکید بر نوسازی در مجموعه مدیریت استان گفت: نباید شایسته گزینی فدای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =