خانه / اجتماعی / آیت‌الله رئیسی: حکم رهبری منشور پیش روی قوه قضائیه است

آیت‌الله رئیسی: حکم رهبری منشور پیش روی قوه قضائیه است

آیت الله رئیسی در مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید قوه قضائیه گفت: حکم رهبری را منشور هشت ماده‌ای برای همه همکاران قضائی می‌دانم و این حکم منشور پیش روی قوه قضائیه است.


به گزارش کردنور به نقل از خبرنگار مهر، مراسم تودیع و معارفه رؤسای قدیم و جدید قوه قضائیه دقایقی پیش آغاز شد. در این مراسم مقامات لشکری و کشوری، معاونین قوه قضائیه، تعدادی از نمایندگان مجلس و رؤسای دادگستری‌ها و نمایندگانی از دولت حضور دارند.

در ابتدای این مراسم محسنی اژه‌ای ضمن تقدیر از حضار و مقامات گفت: چهار دهه از انقلاب گذشته و نظام به بسیاری از اهداف خود رسیده است.

وی ادامه داد: قوه قضائیه در این چهل سال با مسئولان دلسوز خدمات بسیار ارزشمند داشته است، موفقیت‌های چشمگیری داشتیم اما تا نقطه مطلوب فاصله داریم.

محسنی اژه‌ای با بیان اینکه نیروی انسانی سرمایه است گفت: در زمان آیت الله آملی لاریجانی ۲۲ هزار نیروی جوان و با استعداد در قوه قضائیه مشغول به کار شدند.

وی افزود: یکی از پرونده‌ها در سال‌های اخیر مربوط به تعاونی‌های اعتباری بود که فقط در پنج تعاونی با بیش از دو میلیون نفر مواجه بودیم.

در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام و المسلمین محمد محمدی‌گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری حکم انتصاب آیت الله سید ابراهیم رئیسی از سوی رهبر انقلاب را قرائت کرد.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی گفت: امیدوارم اعتماد رهبری به حقیر در مسئولیت خطیر قوه قضائیه، موجب شرمندگی بنده خدمت ایشان و قضات و مردم و نیروهای انقلابی نشود.

وی ادامه داد: حکم رهبری را منشور هشت ماده‌ای برای همه همکاران قضائی می دانم و این حکم منشور پیش روی قوه قضائیه است.

وی ادامه داد: باید صمیمانه از تلاش‌های خالصانه حضرات رؤسای محترم قوه قضائیه در طول تاریخ انقلاب اسلامی حضرت آیت الله دکتر بهشتی، موسوی اردبیلی، یزدی و قریب به یک دهه تلاش‌های آیت الله آملی لاریجانی تشکر کنم و به روح بلند آیت الله شاهرودی درود بفرستم و خدمات خالصانه ایشان ذخیره آخرت ایشان باشد انشاالله. از همه مسئولین عالی که در سطوح مختلف کمک کردند آنها که سر به تیره تراب بردند خداوند انشاالله همه شأن را در سر سفره امام رضا علیه السلام مهمان کند و آنها که در قید حیات هستند خداوند انشاالله در توفیقاتشان بیافزاید.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه بدون تردید خدمات بزرگی در این ۴ دهه صورت گرفته و قابل تقدیر است گفت: هرکس در خور خود و با برنامه‌هایی که داشته اقداماتی کرده است تا امروز این شرایط و وضعیت را پیدا کنیم. امروز شرایط را جناب آقای محسنی اژه ای در خدمات این دوره از تلاش و خدمت بیان کردند که البته فرصت نیست بسیاری از کارها را بیان کنیم.

وی با بیان در طول سه سال گذشته فرصتی پیدا کردم و بیش از گذشته با مشکلات و با زندگی مردم در سطوح مختلف آشنا شدم گفت: به نظرم با مشکلات، تنگناها در زندگی مردم آشنایی بیشتر باید داشت و این فرصت ۳ ساله برای من این فرصت را مهیا کرد. تمام تلاشم را می‌کنم تا از ظرفیت فعلی و بالقوه برای کاهش درد و مشکلات و احقاق حقوق مردم در مسیر اجرای عدالت آنچه که مورد خواست مردم عزیزمان است تلاش کنم.

وی ادامه داد: با همه تلاش‌هایی که انجام شده مردم در مورد اجرای عدالت همچنان نگران هستند و خواست و مطالبه مردم است که در سطوح مختلف اجرای عدالت را بیش از گذشته ببینند و تحول قضائی در این دوره به نظر من باید در بستر گام دوم تحول قضائی شکل بگیرد. برنامه تحول قضائی در بستر گام دوم که مقام معظم رهبری فرمودند ان‌شاالله به همکاری همه بخش‌ها هم در دولت و همچنین در مجلس نیاز است که هرکس در حوزه کاری خود تلاش کند تا این گام به ویژه در اجرای عدالت به خوبی برداشته شود.

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه در گام دوم انقلاب اجرای عدالت به عنوان یکی از نکات مهم تلقی شده و از نکات مهم در قانون اساسی ما و همچنین مورد تاکید امامین انقلاب بوده واقعاً می‌طلبد امروز به یک نقطه قابل قبول در ارتباط با اجرای عدالت به تفاهم برسیم گفت: آنچنان که فرمودند درباره عدالت کتاب‌های بسیاری می‌شود نوشت اما چه کنیم مردم احساس اجرای عدالت کنند؟ بنده نمی‌خواهم بگویم اجرای عدالت مساوی اجرای قانون است اما فعلاً اگر بخواهیم بر یک اصلی توافق کنیم آن اجرای قانون است.

وی افزود: هیچکس در هیچ شرایطی و در هیچ جایگاهی حق دور زدن قانون و تخلف قانونی را نخواهد داشت. مسئله اجرای قانون را امروز در همه سطوح کشور باید جدی گرفت و در کشور ما هر روز یک حزب و یک جریانی می‌آید و ما باید بر اجرای قانون توافق کنیم و این مسئله را جدی بگیریم و بنده هم به عنوان نکته محوری ان‌شاالله توجه خواهم داشت.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه در ارتباط با دستگاه قضائی تلاش‌های زیادی شده اما امروز همچنان مسئله اطاله دادرسی و اینکه تعداد ورودی پرونده به دستگاه قضائی زیبنده نظام اسلامی نیست، تصریح کرد: باید رفت سرچشمه‌ها را بررسی کرد. تولید این میزان پرونده از کجا شکل گرفته است؟ جایگاه پیشگیری را دولت و مجلس با تصویب قوانین پیشگیرانه برعهده دارند، و در حوزه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی هیچ دستگاهی در کشور نیست که وظیفه پیشگیری از وقوع جرم نداشته باشد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه تمامی اقدامات باید پیشگیری از ناهنجاری در جامعه باشد افزود: مسئله پیشگیری بسیار مهم است. ریاست محترم مجلس در جلسه تشریف دارند، واقعاً از قوانین ما باید برای جرم زدایی، حبس زدایی پیگیری جدی شود.

وی تاکید کرد: مجلس باید قوانینی برای مجازات‌های جایگزین تصویب کند تا قاضی ما به آن عمل کند. درباره با پیشگیری و کاهش ورودی پرونده و قضا زدایی ساز و کارهایی در نظر گرفته شود و کمک جدی مجلس را می‌طلبد و پیشنهادات اصلاحی را داریم و تقدیم خواهیم کرد تا بتوانیم مسئله قضا زدایی و حبس زدایی را اجرایی کنیم.

وی افزود: می‌خواهیم وضعیت زندان‌های ما وضعیتی باشد که امام فرمودند «زندان باید دانشگاه باشد»، این نیازمند این است که مسئولین در این فضا کاری در خور انجام دهند.

شناسه خبر : 22757

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به عملکرد رئیس جمهوری در یک سال گذشته/دکتر شبان شهیدی مؤدب

البته در هرگونه ارزیابی عملکرد رئیس‌ ‌جمهوری، شرایط متعددی را باید در نظر گرفت؛ از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 3 =