آیت الله اراكی در بیروت: شریعت نبوی ما را از تفرقه برحذر می دارد/تكفیر نمود تفرقه در جامعه اسلامی است

دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی : فعالیت وحدت گرای ما در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی زمانی آغاز شد كه رهبران ما پرچم وحدت اسلامی را برافراشتند و این اقدام از ضرورتی اجتماعی و شرعی برخوردار بود. شریعت نبوی، مسلمانان را از تفرقه برحذر داشته و نمود واقعی تفرقه تكفیر است

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۴
آیت الله “محسن اراكی” امروز در دومین نشست كمیته “خبرنگاران وحدت گرا” در بیروت پایتخت لبنان (كه نشست اول آن در كنفرانس وحدت سال گذشته برگزار شده بود)، اظهار داشت: باید به مبانی و ارزشهایی كه به آن ایمان داریم توجه كنیم، كه ازجمله آن علم جامعه شناسی اسلامی است كه خاستگاه آن نجف اشرف و قم است؛ علمی كه همچنان غریب و ناشناس مانده است.
 
آقای اراکی افزود: زمانی كه از جامعه اسلامی سخن به میان می آید مقصود سنتهای اجتماعی حتمی است كه در قرآن كریم بدان اشاره شده و لاجرم جامعه انسانی به آن خواهد رسید و این از ضروریات آینده انسانی و بشری است.
 
دبیركل مجمع تقریب با اشاره به ضروریاتی كه قرآن مجید بر آن تاكید داشته، خاطرنشان كرد: از جمله این ضروریات این است كه امت اسلامی به الفت و همزیستی مسالمت آمیز خود بازخواهد گشت و امت بشری نیز كه در ابتدا اینگونه بوده درنهایت به وحدت و یكپارچگی دست خواهد یافت.
 
وی افزود: آینده جامعه بشری كه با وحدت و الفت عجین شده، خوب و نورانی خواهد بود و این الفت بشری با الفت در جامعه اسلامی آغاز می شود و این قانون، آن چیزی است كه بدان ایمان داریم.
 
آیت الله اراكی در ادامه تاكیدكرد: فعالیت وحدت گرای ما در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی زمانی آغاز شد كه رهبران ما پرچم وحدت اسلامی را برافراشتند و این اقدام از ضرورتی اجتماعی و شرعی برخوردار بود.
 
وی افزود: ما در اصطلاحات علمی خود درحوزه این فعالیت وحدت گرا را به ضرورت تكوینی تعبیر می كنیم كه بر ضرورت قطعی تاكید دارد؛ و این همان چیزی است كه رهبران مسلمان و همه شریعتهای الهی غیر اسلامی كه بر اساس یكپارچگی جامعه بشری و بدون فتنه و از هم گسیختگی، شكل گرفته، آن را تایید می کنند.
 
دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینكه شریعت نبوی، مسلمانان را از تفرقه برحذر داشته، اظهار داشت: نمود واقعی تفرقه را در اصطلاحاتی می توان یافت كه در جوامع گسترش یافته و “تكفیر” نمونه ای از آن است.
 
وی با اشاره به حدیثی از پیامبر گرامی اسلام(ص) در مورد مسئله تكفیر، گفت: در حدیث “لا الفینكم بعدی كفارا یضرب بعضكم رقاب بعض ویكفر بعضكم بعضا ” پیامبر اسلام(ص) نسبت به تكفیر دیگران هشدار می دهد و امامان حدیث نیز از بیش از 1200 سال پیش آن را در كتب خود ثبت کرده اند.
 
آیت الله اراكی در ادامه بیان داشت: آنچه را كه مسلمانان را بدان فرامی خوانیم از سویی ضرورتی اسلامی و از سوی دیگر ضرورتی شرعی و ملی است و به رغم همه مشكلاتی كه با آن دست به گریبانیم و همه چالشهایی كه دشمنان تقریب و وحدت اسلامی، برای ما ایجاد كرده اند، از خدای متعال مسئلت داریم ما را در مسیر خدمت به وحدت یاری فرماید.
 
وی در پایان برای همه خبرنگاران فعال در این حوزه آرزوی توفیق و از اقدامات و تلاشهای آنان قدردانی كرد.
 
Share/Save/Bookmark
 

این خبر رو هم ببینید

جایگاه ویژه شب نیمه شعبان از نظر اهل سنت/ قصیده‌خوانی و ذکر ادعیه در مساجد و منازل مردم کردستان

امام جمعه اهل سنت بیجار گفت: شب نیمه شعبان از نظر بزرگان و مشایخ اهل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *