خانه / اجتماعی / آیت الله رئیسی در دیدار با نخبگان کردستان: کولبری باید ساماندهی شود/ کردستان ظرفیت حل مشکل بیکاری را دارد

آیت الله رئیسی در دیدار با نخبگان کردستان: کولبری باید ساماندهی شود/ کردستان ظرفیت حل مشکل بیکاری را دارد

اینکه گفته می شود باید جلوی قاچاق را گرفت منظور کولبری نیست بلکه قاچاق سازمان یافته مورد نظر است و کولبران باید ساماندهی شوند.


به گزارش خبرگزاری کُردنور، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در در دیدار با خانواده معظم شاهد، ایثارگران، نخبگان و دانشگاهیان و اقشار مختلف مردم در تالار مولوی دانشگاه کردستان اظهار داشت: توفیقی برای بنده است که در جمع نخبگان و مجاهدان و نقش آفرینان عرصه های فرهنگی، اجتماعی و خانواده های معظم شاهد استان کردستان قرار دارم.

او افزود: تلاش شما مجاهدان در عرصه دفاع از مرزهای کشور حقیقتا مردمانی ولایت مدار و ایثارگر همراه با شهامت، شجاعت، ایثار و ایستادگی و دشمن شناسی و دشمن ستیزی را نه تنها به ایران اسلامی بلکه به جهان نشان می دهد.

حجت الاسلام رئیسی ادامه داد: امنیت امروز کردستان و کشور مرهون خون شهدا و تلاش و ایثارگری مجاهدان سرزمین مجاهدت های خاموش است که هیچ رسانه و فیلمی نمی تواند این مجاهدت ها را به تصویر بکشد.

او، دفاع مردمان کردستان در شرایط سخت و هوای سرد و یخبندان را یادآوری کرد که دشمن را مایوس کرده و شهادت را به جان خریدند اما این رشادت ها در هیچ جایی به تصویر کشیده نشد.

رئیس قوه قضائیه، ذخایر مادی و نیروی انسانی کارآمد متراکم کردستان را ظرفیت عظیمی دانست که از سوی خداوند متعال به این سرزمین عطا شده و باید از آن در جهت فعال کردن چرخ های اقتصاد استفاده بهینه کرد تا جایی که نه تنها بیکاری از این سرزمین رخت بربندد بلکه زمینه اشتغال برای سایر مناطق کشور را هم فراهم کند.

او بر لزوم حمایت از تولیدکنندگان تاکید کرد و گفت: حمایت از کارآفرینی هم حمایت حقوقی است و هم قضایی، مالی و تسهیلاتی و باید تسهیلات در اختیار تولیدکننده قرار گیرد و دست دلالان را از آن کوتاه کرد چرا که در این صورت است که استغال افزایش و بیکاری کاهش پیدا می کند.

لزوم ساماندهی کولبران

آیت الله رئیسی به مسئله قاچاق کالا هم گریزی زد و در این باره توضیح داد: مسئله قاچاق کالا بسیاری را رنج می دهد که در اینجا منظور قاچاق سازمان یافته است قاچاقی که تولید را با مشکل مواجه کند و برای رونق تولید باید جلوی ان را گرفت.

او افزود: مقابله با قاچاق کالا و ارز نیز به منزله مقابله با کولبری نیست بلکه رویارویی با نوع قاچاق سازمان یافته کالا و ارز بوده و در از طرفی نیز کولبری باید با برنامه های مختلفی سازماندهی شود.
رئیس دستگاه قضا  با تاکید بر لزوم کنترل قاچاق به ویژه سوخت در نقاط مرزی گفت: قاچاق سوخت باید در مرزهای مختلف کشور کنترل شود و باید تدبیری اندیشیده شود که سوخت داخل کشور تامین شود، هم نیاز کشورهای مجاور تامین شود و هم مرزنشینان بتوانند در آن مشارکت داشته باشند و از مزایای آن بهره مند شوند که این مهم در دستور کار دولت قرار گرفته است و قوه قضاییه نیز از این مساله حمایت می کند.

ایثارگران در اولویت دستگاه قضا هستند

آیت الله رئیسی گفت: ایثارگران در اولویت دستگاه قضا هستند چرا که آنها مرد بحران، ایستادگی و مقاومت هستند و امتحان خود را پس داده اند بنابراین وجودشان مغتنم است و نه تنها در دستگاه قضا بلکه باید در جای جای کشور در اولویت باشند.

او در ادامه سخنان خود به گفت و گوی دولت و بخش خصوصی هم اشاره ای کرد که ساز و کاری دارد و اینکه دولتمردان در جریان مسائل و مشکلات بخش خصوصی قرار بگیرند بسیار بحث خوبی است که نمایندگانی از قوه قضائیه هم در این گفتمان شرکت دارند و از سوی قوه این مسائل پیگیری می شود.

هیچ کس حق تعدی به حقوق عامه و شهروندی را ندارد

رئیس دستگاه قضا به حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت: حقوق شهروندی حقی است که خداوند متعال عطا کرده و مرحمتی کسی نیست. بنابراین این وظیفه مسئولان است که حفاظت و صیانت از این حقوق را برعهده گیرند و در دستورکارشان قرار گیرد. در قوه قضائیه موضوع صیانت از حقوق مردم وجود دارد چرا که یکی از وظایف خود را صیانت از حقوق مردم می دانیم تا کسی به این حق تعدی نکند.

توسعه اقتصادی، فرع بر محیط زیست است

او با بیان اینکه کردستان از جلوه های بسیار زیبای طبیعی برخوردار است و باید از آن صیانت شود، ادامه داد:  توسعه اقتصادی فرع بر حفظ محیط زیست است و حفظ این سرمایه و جلوگیری از آلودگی آب، خاک، هوا و فضا حق تمام مردم است که جز اولویت های دستگاه قضا بوده و موضوع حساسی است که باید همگان برای مبارزه با آن همت کنند.

مسائل محلی و خانوادگی نباید به دستگاه قضا ورود پیدا کند

آیت الله رئیسی با تاکید بر لزوم نقش آفرینی ریش سفیدان در حل اختلاف، تصریح کرد:  باید سازوکاری فراهم شود که پرونده هایی که می تواند به وسیله ریش سفیدان حل شود وارد دستگاه قضا نشود. چرا که دستگاه قضا باید برای برخورد با جرائم سازمان یافته و مفسدان اقتصادی و اجتماعی مجهز شود.

به گفته او مسائل و اختلافات محلی و خانوادگی معنی ندارد که وارد دستگاه قضا شود و باید از طریق ریش سفیدان حل شود.

شناسه خبر : 23179

این خبر رو هم ببینید

ستاد مرکزی انتخاباتی آیت الله رییسی در کردستان افتتاح شد

ستاد مرکزی انتخاباتی آیت الله رییسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری؛ ذیل عنوان شورای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پانزده =