ابوبکر البغدادی می گریزد و از ترس جان آفتابی نمی شود

سرنوشت ابوبکر البغدادی سرکرده داعش همواره مورد توجه رسانه ها و کارشناسان امور گروههای افراطی قرار دارد و تاکنون اخبار مختلفی درباره وی منتشر شده است.

روزنامه الحیات در گزارشی اعلام کرد: مسئولان عراقی و آمریکایی بر این باورند که ابوبکر البغدادی سرکرده داعش موصل را ترک کرده است.
بر اساس گزارش ها، وی احتمالا جنگ در موصل را به سرکرده های و طرفداران خود واگذار کرده است و هم اکنون در صحرا پنهان شده و تمام اهتمام وی در حال حاضر حفظ جانش است.
منابع اطلاعاتی آمریکایی و عراقی اعلام کردند که نبود بیانیه های رسمی از سرکرده های داعش و فقدان سیطره آن بر مناطقی زیادی در موصل گواه این مطلب است که وی از موصل شهری که یکی از بزرگترین مراکز تحت اشغال داعش محسوب می شد، خارج شده است.
بر اساس گزارش ها، تعیین مکان پنهان شدن البغدادی آسان نیست به ویژه که وی به ندرت از وسایل ارتباطی استفاده می کند که بتوان آن را رد یابی کرد.
منابع مذکور اعلام کردند که وی در بیشتر اوقات بارها ظرف یک روز جابجا می شود.
به گزارش این منابع، ابوبکر البغدادی برای اینکه اثری از خود برجا نگذارد؛ معمولا در میان غیرنظامیان حامی خود در روستاهای صحرایی پنهان می شود نه مراکز نظامی وابسته به داعش در مناطق تحت اشغال این گروهک.
آخرین گزارش رسمی از البغدادی مربوط به ۱۳ فوریه بود که ارتش عراق اعلام کرد که جنگنده های اف ۱۶ این کشور منزلی در غرب عراق و نزدیکی مرز با سوریه که سرکرده های داعش در آن جمع شده بودند، هدف قرار داده اند.
رسانه ها اعلام کرده اند: آمریکایی ها تیم مشترکی از نیروهای ویژه و سازمان سیا و برخی دیگر از دستگاه های اطلاعاتی این کشور را برای یافتن البغدادی به کار بسته اند و از ماهواره ها بهره گرفته اند اما به گفته منابع اطلاعاتی آمریکایی؛ البغدادی از کشته شدن اسامه بن لادن در سال ۲۰۱۱ درس گرفته است و بر خلاف بن لادن، برای انتقال نامه و پیام های خود به چند نفر و نه یک نفر واحد تکیه می کند.
بر این اساس، وی در جریان تحرکات خود بارها خودرو خود را عوض می کند و این درسی است که از حمله پهپادها در سال ۲۰۱۱ که به کشته شدن انور العولقی یکی از سرکرده های القاعده در یمن یاد گرفته است.
البغدادی در ملاء عام مشخص جانشین خود را انتخاب نکرده است اما منابع اطلاعاتی عراقی بر این باورند که ایاد العبیدی مشهور به فاضل حیفا از افسران امنیتی دوره صدام معاون کنونی البغدادی است.
کارشناسان امنیتی عراقی اعلام کرده اند که بیش از ۴۰ نفر از سرکرده های داعش در حملات هوایی ائتلاف کشته شده اند. البغدادی و معاونان وی به سقوط شرق موصل در ژانویه گذشته واکنشی نشان دادند.
فاضل ابو رغیف کارشناس امور گروههای تروریستی بر این باور است که اگر البغدادی کشته شود سرکرده های دیگر داعش روی کار می آیند زیرا شاکله داعش هنوز پابرجاست.
هشام الهاشمی مولف کتاب دنیای داعش به زبان انگلیسی و  از کارشناسان امور گروههای افراطی گفت: «البغدادی که نام واقعی وی ابراهیم السامرایی است در مناطق دور افتاده صحرایی عشایر نشین به سر می برد. این منطقه ای است که از شهر البعاج در شمال غرب عراق شروع و به شهر البوکمال در سوریه و اطراف رود فرات منتهی می شود.
وی افزود: این منطقه تاریخی آنهاست و آنها مردم آنجا را می شناسند و از همه پستی و بلندی های زمین منطقه آگاهند. آنها به راحتی به غذا و آب و بنزین دست پیدا می کند. از سویی شناسایی جاسوس ها در آن به مراتب راحت تر از مناطق شلوغ است».
این در شرایطی است که داعش با ادامه پیشروی نیروهای عراقی به دوران افول خود در عراق نزدیکتر می شود. اوج تحرکات این گروهک در حدود دو سال قبل بود که مناطق تحت سیطره آن در شمال سوریه و شهرها و روستاهای امتداد اطراف رود دجله و فرات تا نزدیکی بغداد را شامل می شد اما هم اکنون دیگر در عراق فقط مناطقی در استان نینوا و برخی مناطق در الانبار و نیز مناطقی در استان کرکوک را تحت اشغال دارد و در سوریه نیز بسیاری از مناطق را از دست داده است.

شناسهٔ خبر: 3927569 – پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ – ۰۹:۵۸

این خبر رو هم ببینید

دستگیری یکی از سرکردگان داعش در حومه رقه

نیروهای دموکراتیک سوریه یکی از فرماندهان داعش را در حومه رقه دستگیر کردند. به گزارش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *