خانه / سیاسی / ابوبکر بغدادی را بیشتر بشناسیم؛ گوشه‌هایی از زندگی مرموز خلیفه مسلمین جهان!

ابوبکر بغدادی را بیشتر بشناسیم؛ گوشه‌هایی از زندگی مرموز خلیفه مسلمین جهان!

گروه تروریستی داعش در دو کشور عراق و سوریه اعلام «خلافت» کرد. ابو محمد عدنانی، سخنگوی داعش در شبکه توییتر با یک پیام صوتی افزود که رهبر داعش، ابوبکر البغدادی خلیفه اول «دولت اسلامی» است.

 ابوبکر بغدادی قریشی
ابراهیم بن عواد بن ابراهیم بن علی بن محمد بدری هاشمی قرشی حسینی ملقب به «ابوبکر البغدادی»، سرکرده «دولت اسلامی عراق و شام» که به تازگی به « دولت اسلامی» است که ایالات متحده برای سرش ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است. این فرمانده ۴۲ ساله که فردی مرموز خوانده شده به همراه گروه تروریستی اش یکی از بزرگترین تهدیدهای امنیتی خاورمیانه هستند. خبرگزاری “ان بی سی” به نقل از محافظان اردوگاه بوکا در عراق نوشت: ابوبکر البغدادی در زمان حبس به نظر فردی زیرک می رسید ولی به طور خاص خطرناک نبود. درعین حال جزئیات کمی از زندگی وی در دسترس است.
ابوبکر البغدادی» یا «ابو دعا» از دید شبه نظامیان افراطی، از یک خانواده مذهبی برخاسته و از یکی از قبایل شریف عراقی، فردی محقق و شاعر و دارای مدرک دکترا از دانشگاه اسلامی بغداد است. به گفته نیروهای محافظ کمپ بوکا در عراق، ابوبکر البغدادی فردی با کاریزما است. یکی از اعضای یک شرکت امنیتی در عراق می گوید ابوبکر البغدادی نام واقعی رهبر گروه تروریستی داعش نیست و او شخصیت سری خود را به خوبی پنهان کرده است. به گفته این مقام عراقی، البغدادی بیش از حد پارانوئید (اختلال شخصیت) دارد.البغدادی پیشتر عضو شاخه نظامی القاعده در عراق بود. وی اقدامات مسلحانه گسترده‌ای در سوریه در سال ۲۰۱۱ انجام داد و از همین رو از فرصت استفاده کرد و شاخه دیگری با نام «داعش» (دولت اسلامی عراق و شام) را ایجاد کرد تا به منابع نفتی دسترسی داشته باشد. گفته می‌شود او در سال ۱۹۷۱ در شهر سامرا و در خانواده‌ ای باسواد و در عین حال مذهبی متولد شده است. نام اصلی او را «ابراهیم عواد»، «ابراهیم علی» و «بدری سامرایی» ذکر می‌کنند. طبق گزارش واشنگتن پست، البغدادی فارغ‌التحصیل دوره دکترای علوم اسلامی از دانشگاه اسلامی بغداد است.به نوشته همین خبرگزاری، بغدادی در سال ۲۰۰۵ توسط نیروهای آمریکایی دستگیر و به مدت ۴ سال در اردوگاه بوکا واقع در جنوب عراق بازداشت بوده است. گفته‌های برخی از منابع عربی حاکی از آن است که او در همین محل به تمرین با القاعده پرداخته است. البغدادی بر خلاف رهبران القاعده، سخنرانی و نوار و سندی از خود منتشر نمی‌کند و حتی برای اطرافیان خود هم با نقاب صحبت می‌کند. گفته می‌شود که او تا سال ۲۰۰۳ و پیش از حمله آمریکا به عراق، به کار «وعظ و موعظه» مشغول بوده است.

شناسه خبر : 18153

این خبر رو هم ببینید

توصیه ایران به حیدر علی‌اف چه بود؟

کمال خرازی گفت: از ابتدا توصیه ما به حیدر علی‌اف این بود که با همکاری‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفده =