خانه / فرهنگی / اجرای نمایش کُردی هملت در آنکارا

اجرای نمایش کُردی هملت در آنکارا

آنکارا، ترکیه – نمایشنامه هملت شاهکار جاودانه ویلیام شکسپیر به زبان کُردی روی صحنه رفت.

 
به گزارش کردپرس به نقل از شبکه تلویزیونی NTVmsnbc دیروز در آنکارا گروه تئاتر شهرداری دیاربکر، نمایش هملت شاهکار جاودانه ویلیام شکسپیر  را به زبان کُردی روی صحنه برد.
این گروه نمایشی که از شش ماه پیش فعالیت خود را برای ترجمه و تمرین اجرای هملت آغاز کرده اند دیروز توانستنذ رضایت خاطر تماشگران را به دست آورند. آنان وعده داده اند که در آینده ای نزدیک چند اثر دیگر از آثار کلاسیک و مدرن جهانی را به زبان کردی اجرا خواهند کرد.
 
ارتوغرول گونای وزیر فرهنگ و جهانگردی ترکیه که به دقت به تماشای این نمایش نشسته بود، در پایان اجرا روی صحنه رفته و به بازیگران و عوامل نمایش تبریک گفت. وی خطاب به خبرنگاران گفت:” هنر زبان انحصاری و واحدی ندارد و امروز جوانان باذوق دیاربکری این نمایش را به شیوه ای اجرا کردند که گویی هملت نه در انگلستان بلکه در جیزره بوتان و شرناخ نشو و نما کرده است. از صمیم دل به همه آنها تبریک می گویم و امیدوارم در آینده باز هم شاهد چنین اجراهای ارزشمندی باشیم.”
 
گلتن کشاناک از سران حزب صلح و دموکراسی نیز گفت:” زبان، هنر و فرهنگ کُردی به سرمایه های هنری و معنوی این سرزمین غنای بیشتری می بخشد و امیدواریم راه برای فعالیت هنرمندان کرد هموارتر شود.” حسیب کاپلان نماینده شرناخ نیز گفت:” زبان کُردی در ترجمه این نمایش به شیوایی و درستی به کار گرفته شده و تلفظ و تکلم بازیگران نیز در حد اعلا بود.” پروفسور سزگین تانری کولو از سیاستمداران دیاربکری و از سران حزب جمهوری خلق و سری ساکک نماینده موش نیز از دیگر تماشاگران این نمایش بودند.
 
از آن جایی که بسیاری از تماشاگران این نمایش قادر به فهم زبان کُردی نبودند، ترجمه متن ترکی دیالوگ های نمایش به صورت همزمان و با استفاده از ویدیو پروژکتور بر دیوار پارچه ای انتهای صحنه نقش می بست.

شناسه خبر : 10393

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 4 =