احتمال ابتلای مجدد بهبودیافتگان به کرونا وجود دارد

متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: افراد پس از یک بار ابتلا به کرونا در مقابل ابتلای مجدد، مصونیت ندارند و امکان ابتلای شدیدتر به ویروس وجود دارد.

دکتر بهزاد محسن‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج، با اشاره به اینکه ویروس کرونا بیماری چند سیستمی است و همواره علائم جدیدی از خود نشان می‌دهد، اظهار کرد: این بیماری فقط با علائم تنفسی بروز نمی‌کند بلکه با نشانه‌های دیگری امکان مبتلاشدن فرد به این ویروس وجود دارد.

وی نشانه‌های شایع و معمول بیماری کرونا را، تب، سرفه، گلودرد، خستگی، کسالت عنوان کرد و افزود: گاهی این بیماری با علائم گوارشی مانند اسهال و استفراغ، اختلال در هوشیاری، خستگی مزمن، سکته‌های قلبی و مغزی و یا علائم عروقی خود را نشان می‌دهد.

این متخصص بیماری‌های عفونی اذعان کرد: در حال حاضر بروز هر گونه علائم بیماری در بدن را نباید با آنفلوآنزا و سرماخوردگی مرتبط بدانید بلکه هر علامت تنفسی و یا سردرد، گلودرد، آبریزش بینی و بدن درد را باید کرونا تلقی کرده و سریعاً جهت تشخیص و درمان به پزشک مراجعه نمایید.

محسن‌پور با بیان اینکه تشخیص ویروس کرونا در فرد بستگی به زمان ورود ویروس در بدن وی بستگی دارد خاطرنشان کرد: آزمایش پی‌سی‌آر، فقط ۵۰ درصد افرادی مبتلا به کرونا را تشخیص می‌دهد لذا تست منفی دال بر بیمار نبودن فرد نیست.

وی با بیان اینکه بیماری آنفلوآنزا مانند کرونا ویروس نیست، افزود: بیماری کرونا بسیار سخت، زجرآور و گسترده بوده و در هر فردی متفاوت است بنابراین نمی‌توان مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا با آن برخورد کرد.

به گفته محسن‌پور، احتمال ابتلای مجدد به ویروس کرونا در بهبودیافتگان وجود دارد، افزود: در ماه‌های اخیر بیمارانی به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند که طبق بررسی‌ها مشخص شد که ابتلای مجدد به کووید ۱۹ داشته‌اند.

این متخصص بیماری‌های عفونی با عنوان اینکه امکان ابتلای شدیدتر دوباره به این ویروس در بهبودیافتگان پیش‌بینی می‌شود، اضافه کرد: کماکان بیماران رهاشده از بند این عفونت، اقدامات پیشگیرانه را جدی بگیرند.

محسن‌پور در ادامه افزود: باوری که همیشه درباره بیماری‌های ویروسی مطرح بوده، بیان‌کننده ایمنی معمولاً مادام‌العمر پس از ابتلا به آن است اما جهش‌های ایجادشده در کروناویروس جدید طی ماه‌های اخیر بیشتر حاکی از سرایت‌پذیری سریع و شدیدتر شدن بیماری در فرد است.

وی به لزوم رعایت اقدامات پیشگیرانه فرد مبتلا به کرونا بعد از ترخیص از بیمارستان‌ گریزی زد و گفت: سیر بیماری کرونا بسیار طولانی و طبق یافته‌های علمی مستلزم ادامه درمان و مصرف دارو طبق تجویز پزشک تا زمان بهبودی کامل است.

این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: ترخیص بیمار مبتلا به کرونا از بیمارستان به معنای ختم بیماری نیست و بیمار باید طبق شرایط قرنطینگی تحت مراقبت قرار گیرد.

محسن‌پور بیان کرد: اگر تست پی‌سی‌آر فردی بدون علائم کرونا، مثبت باشد باید تا ۱۰ روز طبق رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مصرف داروهای تجویزی قرنطینه باشد.

وی به استمرار علائم کوتاه مدت بیماری کرونا در بیماران بهبودیافته اشاره کرد و گفت: عمده عوارض ایجاد شده ناشی از این ویروس تغییراتی است که در ریه ایجاد می‌شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی به توصیه‌هایی مبنی بر تغذیه مناسب، مصرف ویتامین «دی» و دیگر ویتامین‌ها در صورت نیاز بدن طبق تجویز پزشک معالج در دوران نقاهت، اشاره کرد و گفت: ویروس کرونا سوخت و ساز بدن را فعال می‌کند و بیماران دچار کاهش وزن می‌شوند لذا تنوع غذایی و مصرف مایعات برای بهبودی سریع‌تر ضرورت دارد.

محسن‌پور مراجعه سریع افراد دارای علائم بیماری کرونا را در روند بهبودی بیماری مهم و حیاتی عنوان کرد و افزود: گاهی افراد با علائم شدید بیماری و درگیری ارگان‌های مختلف بدن یا همان درگیری چند سیستمی با تأخیر طولانی به بیمارستان مراجعه می‌کنند که اکسیژن خون آنان به شدت کاهش یافته و درمان بیماری با مشکلات جدی و بیشتری انجام می‌شود.

وی در پایان خطاب به شهروندان اظهار کرد: قرنطینه درمان نیست بلکه برای جلوگیری از انتشار ویروس فرد را به ماندن در خانه توصیه می‌کنند.

این خبر رو هم ببینید

به مناسبت هفته ازدواج؛ «ازدواج» گرفتار مارپیچ مشکلات/هشدار کاهش سن طلاق

شیوع زندگیهای بی دوام با کاهش سن ازدواج و همین طور طلاق خبر از وقوع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *