خانه / سیاسی / احتمال جمع‌بندی مذاکرات، تا پایان امشب    

احتمال جمع‌بندی مذاکرات، تا پایان امشب    

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از احتمال رسیدن به جمع‌بندی راه‌حل‌های موجود در مذاکرات هسته‌ای لوزان سوئیس تا پایان امشب خبر داد
 
 

۱۳۹۴/۰۱/۱۲ – ۴:۴۲ PM
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سیدعباس عراقچی در حاشیه مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در لوزان سوئیس، در گفتگوی زنده تلویزیونی با خبر نیمروزی سیما افزود: از دیروز جلسه وزرای ایران و ۱+۵ آغاز شده است و یکی از سنگین‌ترین جلسات مذاکراتی را با حضور وزرای خارجه که از ساعت ۷:۳۰ صبح تا یک بامداد به طول انجامید پشت سر گذاشتیم و کارشناسان کشورها نیز جلسات خود را تا صبح امروز ادامه دادند.
 
وی اضافه کرد: امروز نیز جلسات وزرا و کارشناسان از ۷ صبح ادامه یافت و هیئت ایرانی نیز ساعت ۱۰:۳۰ جلسات خود را ادامه داد.
 
عراقچی با بیان اینکه اکنون در وقت اضافه مذاکرات هسته‌ای هستیم گفت: قرار بود این جلسات تا دیروز به سرانجام برسد اما با وجود برخی فاصله‌ها قرار شد مذاکرات ادامه یابد.
 
وی درباره خروج سه نفر از وزرای ۱+۵ از مذاکرات و بازگشت به کشورهایشان افزود: این خروج معنای خاصی ندارد چرا که فکر می کردند مذاکرات تا دیروز پایان می یابد اما مشاهده کردند که مسائل، ریز و عمیق است و اختلافات باید حل شود.
 
هدف ما در مذاکرات هسته‌ای لغو تحریم هاست
 
عراقچی خروج برخی وزرای خارجه از مذاکرات را به معنی توقف مذاکرات و کم‌اهمیتی آن ندانست و گفت: جلسات ادامه دارد و از یک ساعت دیگر از سر گرفته خواهد شد.
 
معاون وزیر امور خارجه افزود: هدف ما در مذاکرات هسته‌ای از یک طرف اعتمادسازی به برنامه هسته‌ای ایران و از طرفی لغو تحریم هاست.
 
عراقچی گفت: تقریباً درباره همه موضوعاتی که در دستور کار است باید به یک راه حل برسیم و هر کدام راه حل های جداگانه خود را دارد.
 
معاون وزیر خارجه اضافه کرد: این موضوعات جزئیات بسیار زیادی دارد که باید درباره آنها تصمیم گیری شود و به راه حل برسیم.
 
وی گفت: درباره بسیاری از مسائل این کار انجام شده است و به پیشرفت خوبی رسیده‌ایم.
 
عراقچی افزود: دیروز با توجه به فشردگی مذاکرات و حضور وزرای امور خارجه، پیشرفت خوبی داشتیم اما تا وقتی که در مورد همه مسائل به راه حل نرسیم نمی‌توانیم بگوییم که یک مجموعه منسجمی داریم.
 
معاون وزیر امور خارجه گفت: بنابراین همه موضوعات کماکان در دستور کار است اما دو، سه موضوع وجود دارد که هنوز درباره راه حل آنها به جمع‌بندی نرسیده ایم و درباره آنها اختلاف نظر وجود دارد که امیدواریم تا پایان امروز به راه حل برسیم.
 
عراقچی افزود: با توجه به اینکه مذاکرات اکنون در جریان است تا وقتی که مذاکرات به سرانجام برسد اجازه بدهید وارد جزئیات نشویم.
 
وی اضافه کرد: این دو موضوع کاملاً به هم مرتبط است و در هر دو موضوع یکی دو نکته هست که هنوز جای کار دارد و راه حل مشخصی توافق نشده است.
 
عراقچی گفت: هر زمان که درباره این موضوعات به توافق برسیم اطلاعات کامل و جزئی را در اختیار ملت قرار خواهیم داد.
 
معاون وزیر امور خارجه گفت: اجازه نمی‌دهیم زمان ما را اسیر خود کند چرا که خواسته‌ها از آن مهم‌تر است.
 
آقای عراقچی افزود: ما اصرار داریم که در گام اول توافق، تحریم‌های اقتصادی ، مالی ، نفتی و بانکی همه باید لغو شود و تحریم‌های مربوط به موضوعات دیگر نیز در چارچوب مشخصی قرار گیرد.
 
وی اضافه کرد: درباره بسیاری از مسائل، اقدامات و راه حل‌هایی پیدا شده و دو یا سه مورد باقی مانده است که لغو تحریم‌ها و تحقیق و توسعه از مهم‌ترین آنهاست البته در باره لغو تحریم‌ها نیز در برخی موارد راه حل‌هایی نیز پیدا شده اما هنوز کامل نشده است.
 
عراقچی خاطرنشان کرد: تحریم‌ها از لحاظ کمی و کیفی گستره خاصی دارد که شورای امنیت، امریکا و اتحادیه اروپا را شامل می شود.
 
وی گفت: طرح مقابل نیز به این نتیجه رسیده است که باید خواسته های ما را مد نظر قرار دهد که نمونه آن لغو تحریم‌ها و همچنین موضوع تحقیق و توسعه است چرا که ما باید تحقیق و توسعه روی ماشین‌های پیشرفته داشته باشیم.
 
جلسات امروز در سطح وزرای خارجه است
 
وی در پاسخ به این پرسش که آیا امروز جلسه با ۱+۵ در سطح معاونان وزرای خارجه برگزار می شود تصریح کرد: این جلسات در سطح وزرای خارجه است و اگر چه نماینده برخی کشورها معاون وزیر خارجه است اما سطح آن وزرای خارجه است به گونه‌ای که هم‌اکنون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه انگلیس، آلمان و امریکا حضور دارند و تصمیم گیری در این سطح است.
 
عراقچی افزود: امیدواریم امروز این نشست‌ها به بیانیه مشترکی منجر شود که این البته به معنای توافق نخواهد بود بلکه معنای آن اعلام پیشرفت در نقاط کلیدی و کلیاتی راه‌حل‌هاست.
 
وی گفت: در پایان امروز توافقی نخواهیم داشت چرا که توافق زمانی است که متن مکتوب و نگارش شده باشد هر چند در برخی مسائل نگارش متن مکتوب آغاز شده است.
 
رد پیوست داشتن بیانیه پایانی
 
معاون وزیر امور خارجه در ادامه از احتمال رسیدن به جمع‌بندی راه‌حل‌های موجود در مذاکرات هسته‌ای لوزان سوئیس تا پایان امشب خبر داد.
 
عراقچی پیوست داشتن بیانیه پایانی این جلسات را رد کرد و گفت: در پایان جلسات، بیانیه مشترک مطبوعاتی صادر می شود اما اسناد کاری میان ایران و ۱+۵ که روند آن از وین آغاز شده در حال نگارش است ادامه می یابد.
 
وی درخصوص اینکه مذاکرات تا چه زمانی ادامه می یابد افزود: تا هر زمانی که نیاز باشد و تا زمانی که نظرهایمان تأمین نشود مذاکرات را به پایان نمی‌رسانیم.
 
عراقچی با اشاره برگزاری جلسات فشرده تیم مذاکره‌کننده کشورمان در ایام نوروز گفت: حتی یک لحظه آرزوی ماندن در لوزان را نداریم اما با افتخار نوکری مردم ایران را می‌کنیم و اگر نیاز باشد مذاکرات با مقامات کشورهای ۱+۵ را ادامه می‌دهیم.
 
نشست ظریف – کری
 
 محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و جان کری وزیر خارجه امریکا نشستی دو جانبه  در لوزان برگزار کردند.
 
در مورد اکثر موضوعات راه حل ها کاملا مشخص شده است
 
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به این که پیشرفت ها بسیار خوب بوده است؛ از احتمال صدور بیانیه خبر داد.
 
وزیر خارجه کشورمان، بعد از پایان نشست ایران و ۱+۵ گفت: از ساعت ۷.۳۰ صبح سه شنبه  ، ما و همه هیات ها مشغول مذاکره بودند, شاید کمتر از دو تا یکساعت برای نماز ما و برای وقت استراحت و غذای دیگران, هیچ فرصتی دیگری نبوده و از همه فرصت ها استفاده شده است.
 
محمد جواد ظریف در جمع خبرنگاران افزود: پیشرفت های بسیار خوبی در صحبت ها بوده ولی به دلیل اینکه تا نیمه شب بوقت سوییس ,کار ادامه داشته است, تصمیم گرفتند که بقیه کار را از صبح چهارشنبه شروع کنیم و امیدواریم که که بتوانیم چهارشنبه به نتیجه برسیم.
 
وزیر خارجه ایران گفت : در مورد اکثر موضوعات راه حل ها کاملا مشخص شده است ,البته بعد از چهارشنبه باید نگارش شروع شود.
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا امیدی وجود دارد که بیانیه ای امروز صادر شود ,گفت : احتمالش خوب است.
 
پایان نشست وزیران امور خارجه ایران و ۱+۵
 
نشست وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ که ظهر امروز به وقت تهران در هتل بوری واژ لوزان آغاز شده بود ، عصر چهارشنبه پایان یافت. همچنین رایزنی های داخلی هیات ها همچنان در جریان است.
 
پایان نشست صالحی و مونیز
 
شبکه تلویزیونی العالم از پایان نشست علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا در لوزان سوئیس خبر داد.
 
پیشنهاد جدید چین
 
شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد: هیئت مذاکره کننده چینی در لوزان سوئیس، پیشنهاد جدیدی را به  مذاکرات هسته ای مطرح کرد. چین در پیشنهاد خود از طرفهای مذاکره کننده دعوت کرد تا در چارچوب سبدی از راه حل های جامع با پرونده هسته ای ایران تعامل داشته باشند.
 
 چین خواستار ایفای نقش فعال شورای امنیت در توافق نامه هسته ای با ایران شد.
 
ادامه نشست لوزان ۲، حتی تا شب
 
یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران با اشاره به روند رو به جلوی گفتگوها اظهار داشت : ممکن است جلسات امروز تا عصر و حتی شب ادامه داشته باشد.
 
این عضو تیم مذاکره کننده همچنین در پاسخ به این سوال که آیا امروز متنی در خصوص مذاکرات منتشر خواهد شد ، گفت : در باره این موضوع نیز کار می کنیم.
 
در این حال خبرگزاری ایتارتاس از لوزان گزارش داد: یک دپیلمات بلندپایه حاضر در مذاکرات هسته ای ایران در لوزان سوئیس اعلام کرد: از آنجایی که نشست ها همچنان ادامه دارد؛ می توانیم بگوییم که “سند سیاسی توافق نامه جامع هسته ای تا پایان امروز آماده می شود.”
 
فیلیپ هاموند: پیشرفت ها چشمگیر، اما کُند
 
وزیر خارجه انگلیس گفت: پیشرفت چشمگیری داشتیم اما کُند بوده است.
 
فیلیپ هاموند که از یکشنبه شب گذشته برای شرکت در مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در لوزان سوییس بسر می برد ، گفت: امید است در مذاکرات امروز بتوانیم به توافق دست پیدا کنیم اما بر سر بعضی موضوعات کلیدی باید کار کنیم.
 
فیلیپ هاموند گفت: با دیدگاه های هیئت های ایرانی و روسی موافق است که یک چارچوب گسترده از تفاهم وجود دارد.
 
وی بار دیگر تاکید کرد: یک توافقنامه بد را  امضا نخواهد کرد.
 
لاوروف لوزان را ترک کرد
 
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: در مذاکرات هسته ای ایران، یک توافق اصولی بر سر همه زمینه های مهم صورت گرفته است.
 
لاوروف گفت: کارشناسان روی تعیین جزئیات توافق هسته ای متمرکز خواهند شد.
 
لاوروف امروز لوزان را به مقصد مسکو ترک کرد.
 
وزیر خارجه روسیه روز یکشنبه برای شرکت در مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ وارد لوزان شده و پس از یک روز لوزان را ترک و عصر سه شنبه مجددا به مذاکرات هسته ای پیوسته بود.
 
امریکا: همه مسائل حل و فصل نشده است
 
سخنگوی وزارت امور خارجه ی آمریکا گفت جان کری روز چهارشنبه همچنان در سوئیس خواهد بود.
 
آمریکا می گوید گفتگوهای جاری بین ایران  و پنج بعلاوه ی یک برای رسیدن به تفاهم مشترک بر سر همه ی موضوعات مورد اختلاف درباره ی برنامه ی هسته ای این کشور ، تا روز چهارشنبه هم ادامه خواهد یافت.
 
ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه ی آمریکا گفت پیشرفت کافی در گفتگوها بدست آمده است که تمدید را تضمین کند چون دو طرف نیازمند آن هستند که موضوعات دشوار را حل کنند.
 
یک دیپلمات آمریکایی هم گفت: «همه مسائل حل و فصل نشده است.»
 
فابیوس: پیشرفت هایی حاصل شده است ولی کافی نیست
 
وزیر خارجه فرانسه گفت: « پیشرفت هایی حاصل شده است اما در این لحظه که من گفتگو می کنم برای توافق سریع کافی نیست .»
 
لوران فابیوس بامداد چهارشنبه لوزان سوئیس محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای را ترک کرد.
 
وی افزود: من با مدیر سیاسی خود که در لوزان حضور دارد در ارتباط هستم.  اگر لازم باشد بار دیگر به لوزان بازمی گردم.
 
نیوکلاس دِ رِوی‌یِری  دیپلمات فرانسوی هم گفت: هیچ ضرب الاجل مشخصی برای دستیابی به توافق هسته‌ای، به ایران اعلام نشده است.
 
رئیس جمهور آمریکا برای بررسی آخرین تحولات مذاکرات هسته ای با ایران جلسه شورای امنیت ملی آمریکا را تشکیل می دهد.
 
کاخ سفید: گزینه نظامی همچنان روی میز است.
 
 جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت: اگر ایران تمایلی برای عمل به تعهدات از خود نشان ندهد،ما ناچار خواهیم بود از میز مذاکره کنار برویم .همه گزینه ها در این صورت روی میز خواهد بود.گزینه نظامی از قبل نیز روی میز بوده است و همچنان روی میز است.
 
بعیدی نژاد: بخش اندکی از موضوعات مربوط به تحریم ها باقی مانده است
 
عضو تیم مذاکره کننده ی هسته ای ایران در لوزان سوئیس گفت:بسیاری از جنبه های مربوط به تحریم های نفتی ، گازی، بانکی و مالی حل شده اند و فقط بخش های محدودی از آنها باقی مانده اند.
 
حمید بعیدی نژاد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پرس تی وی در لوزان سوئیس گفت تهران و پنج بعلاوه ی یک بسیاری از موضوعات درخصوص تحریم های ضد ایرانی را حل کردند ، با این وجود بعیدی نژاد گفت: برخی موضوعات کوچک همچنان باقی است.
 
بعیدی نژاد گفت: تحریم ها جنبه های متعددی دارند، تحریم های یکجانبه وجود دارند، تحریم های آمریکا وجود دارند، تحریم های اتحادیه ی اروپا وجود دارند، تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد وجود دارند، پس تحریم ها جنبه های بسیاری دارند.  بسیاری از این جنبه ها حل شده اند اما هنوز برخی بخش های محدودی وجود دارد که باید آنها هم حل شوند. ما اکنون روی جنبه های فنی باقیمانده در خصوص تحریم ها تمرکز کرده ایم که به طور خاص به تحریمهای مربوط به شورای امنیت سازمان ملل متحد مربوط می شود.
 
دور جدید مذاکرات هسته ای در لوزان از چهارشنبه هفته گذشته با دیدار معاونان وزیران امور خارجه ایران و امریکا و معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز شد که تا به امروز این نشست ها و دیدارهای فشرده همچنان ادامه دارد.
 
 

شناسه خبر : 16057

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =