“احتمال غافلگیری هسته ای در دقیقه نود”

سی‌ان‌ان از قول یک دیپلمات غربی درباره مذاکرات هسته ای در وین گزارش داد: با وجود اینکه دیپلمات‌ها مواضع سرسختانه خود را اعلام می‌کنند اما احتمال غافلگیری در دقیقه نود و حصول توافق وجود دارد.

زمان انتشار خبر: پنج شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۳ – ۰۸:۴۰
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، درحالی که کمتر از 5 روز تا پایان مهلت توافقنامه هسته ای مقدماتی در ژنو باقی مانده است،رایزنی‌ها در وین برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای ادامه دارد.
مذاکره کنندگان ارشد ایران و آمریکا روز چهارشنبه نیز گفتگوهای دوجانبه خود با هدف رسیدن به یک توافق جامع هسته‌ای در وین پایتخت اتریش ادامه دادند. هنوز از محتوای مذاکرات گزارشی منتشر نشده است؛ با این حال هیچکدام از دو طرف، از تمدید مهلت گفتگوها صحبتی به میان نیاورده‌اند. عراقچی – معاون وزیرامور خارجه کشورمان با اشاره به دیدارهای دو و چندجانبه در دومین روز مذاکرات میان ایران و نمایندگان گروه 1+5  ، گفت: ایده ها و پیشنهادهای زیادی را همواره ارائه کردیم که اگر بخواهد رفع نگرانی شود، این ایده ها کفایت می کند.خبرگزاری فرانسه از لندن گزارش داد: جان کری وزیر امورخارجه آمریکا که قرار بود روز چهارشنبه از لندن به وین برود سفر خود را به تاخیر انداخت تا با سفر به پاریس با همتای فرانسوی خود دیدار  کند. عصر دیروز جان کری در لندن برای دومین بار با یوسف بن علوی همتای عمانی خود دیدار کرد. اعضای گروه پنج به اضافه یک تا روز دوشنبه وقت دارند تا به یک توافق با ایران بر سر برنامه هسته ای دست یابند. با این حال  فیلیپ هاموند وزیرامورخارجه انگلیس روز چهارشنبه نسبت به رسیدن به توافق با ایران تا روز دوشنبه ابراز تردید کرد اما از احتمال تمدید مهلت مذاکرات سخن گفت.
شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی با موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5، به نقل از دیپلمات‌ها نوشته است که شاید طرفین مانند سال گذشته در دقیقه نود به توافق برسند، هرچند بسیاری این امر را بسیار بعید می‌دانند.
 
سی‌ان‌ان با بیان اینکه شانس رسیدن به توافق در موعد مقرر شده(24 نوامبر-3 آذر) از نظر دیپلمات‌های غربی در بهترین حالت 50 درصد است، تصریح کرد: علی رغم این به نظر می‌رسد که دستیابی به موفقیت برای رسیدن به توافق در موعد مقرر بسیار بعید است.
این شبکه تلویزیونی آمریکایی در ادامه با اشاره به اینکه احتمال رسیدن به یک توافق کلی در موعد مقرر و ادامه مذاکرات در آینده بر سر جزئیات وجود دارد، تاکید کرد که تاکنون هیچکس درباره چشم انداز ادامه مذاکرات سخنی به میان نیاورده است.
سی‌ان‌ان در ادامه از قول یک مقام آمریکایی افزود: ادامه مذاکرات بر شکست خوردن کل روند مذاکرات ارجحیت دارد.
 
در ادامه این گزارش، سی‌ان‌ان با اشاره به حساسیت بالای مذاکرات جاری میان ایران و 5+1 در وین از قول یک مقام عالی رتبه آمریکایی که برای اشاره به وی از ضمایر مونث استفاده می‌کرد، گزارش داد که نه ایران و نه 6 قدرت جهانی تا دقیقه 90 کف خواسته‌های خود را مطرح نمی‌کنند.
 
این خانم در ادامه افزود: ما در نقطه بسیار بسیار دشواری از مذاکرات هستیم، همه ما می دانیم که این تصمیمی سخت است که تا آخرین لحظه ادامه دارد.
 
سی‌ان‌ان در ادامه از قول یک دیپلمات دیگر غربی که نخواسته نامش فاش شود، گزارش داد: با وجود اینکه دیپلمات‌ها مواضع سرسختانه خود را اعلام می‌کنند اما احتمال غافلگیری در دقیقه نود و حصوصل توافق وجود دارد.
 
این دیپلمات با اشاره به اینکه توافق برنامه اقدام مشترک در لحظه پایانی حاصل شد،‌ تاکید کرد که خرگوش‌های بزرگی دفعه قبل از یک کلاه کوچک بیرون آمد و من دیگر هرگز نمی‌گویم هرگز.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *