احتمال همکاری ارتش آزاد سوریه در حمله داعش به کوبانی

رهبر مشترک حزب اتحاد دموکراتیک کُردهای سوریه برخلاف دیگر مقامات کُرد سوریه و ترکیه که آنکارا را به همکاری با داعش در ورود دوباره به کوبانی مقصر می‌دانند، معتقد است ارتش آزاد ممکن است به نفوذ داعش در کوبانی کمک کرده باشد.

به گزارش کردپرس، شهر کوبانی، در مرز ترکیه و سوریه پاییز گذشته به محاصره ستیزه جویان داعش درآمد و این گروه حتی نزدیک به 75 درصد شهر را اشغال کردند اما نیروهای نظامی کُرد سوریه با همکاری نیروهای اعزامی از اقلیم کردستان و حمایت هوایی ائتلاف ضد داعش طی چند ماه محاصره را شکستند و داعش به دنبال بیرون رفتن از کوبانی، از ژانویه گذشته همواره درنبرد با کردها در سوریه شکست‌خورده و بیشتر مناطقی را که تصرف کرده بود، از دست داد. اما این گروه ستیزه‌جو پنج‌شنبه گذشته در میان بهت نیروهای کُرد و ساکنان کوبانی، از چند طرف وارد شهر شدند و با انجام چند حمله انتحاری و تصرف چند مکان عمومی و روستاهای اطراف، بیش از 200 نفر از نیروهای نظامی کُرد و غیرنظامی را در شهر و روستاهای اطراف کشتند.
مقامات کُرد در سوریه و ترکیه دولت آنکارا را به همکاری با داعش در نفوذ این گروه به داخل شهر از طریق مرزهای ترکیه متهم کردند. اما صالح مسلم، مهم‌ترین مقام کُرد در سوریه و رهبر مشترک حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه که نیروهای نظامی وابسته به این حزب نقش مهمی در شکست‌های داعش در سوریه داشته‌اند، برخلاف سایر مقامات کرد، یکی از هم‌پیمانان خود را به همکاری با داعش در نفوذ به شهر کوبانی متهم کرد.
صالح مسلم در مصاحبه با دیلی بیست گفته است ممکن است نیروهای ارتش آزاد سوریه که در کنار یگانهای مدافع خلق YPG در مقابل داعش می‌جنگند، با نیروهای داعش همکاری کرده و اجازه داده باشند آن‌ها وارد شهر کوبانی شوند.
هارمر، پژوهشگر موسسه مطالعات جنگ، نظر صالح مسلم را درباره نفوذ داعش به شهر کوبانی به واقعیت نزدیک‌تر می‌داند. وی به دیلی بیست گفته است درست است که ارتش آزاد و کُردها در کنار هم با داعش مقابله می‌کنند اما نمی‌توان گفت که اهداف مشترکی را در سوریه دنبال می‌کنند. داعش از اختلافات و اهداف متفاوت گروه‌های مختلف در سوریه مطلع است و می‌داند آن‌ها به‌طور مقطعی باهم کار می‌کنند به همین دلیل از این خلأها استفاده کرده و آن‌ها را برای رسیدن به مقاصد خود به کار می‌گیرد.
یکی دیگر از تفاوت‌های حمله 4 تیرماه داعش با حمله پاییز سال گذشته به کوبانی این بود که داعش در حمله اول به کوبانی از زبده‌ترین نیروهای خارجی خود برای تصرف کوبانی استفاده کرد اما بر اساس برخی گزارش‌ها تمامی نیروهای داعش که روز پنج‌شنبه به کوبانی حمله کردند، افراد کردزبان بودند.
روزنامه واشنگتن‌پست که با برخی افراد وابسته به ارتش آزاد سوریه در داخل کوبانی مصاحبه کرده به نقل از آنان نوشت نیروهای داعش که به کوبانی حمله کردند، کُردزبان و بیشتر آن‌ها کردهای عراق بودند. مقامات اقلیم کردستان اعلام کرده‌اند نزدیک به 600 تن از کردهای عراق به داعش پیوسته‌اند. سایت المانیتور هم هفته گذشته گزارش داد حدود 500 تن از کردهای ترکیه به نیروهای داعش پیوسته‌اند.
ابو صیف، فرمانده گردان الثوره الرقه یا نیروهای انقلابی رقه، یکی از شاخه‌های ارتش آزاد سوریه که به نیروهای کرد در تصرف شهر گری سپی یا تل ابیض و مناطق مرزی سوریه کمک کرده و اکنون در کوبانی به سر می‌برد، در مصاحبه با دیلی بیست گفت نیروهای داعش در شب حمله به کوبانی به سراغ وی آمده‌اند و به زبان کُردی وی را صدا زده‌اند.
وی درباره شب حادثه می‌گوید نیروهای داعش با لباس نیروهای YPG و ارتش آزاد وارد شدند و ساعت 5 صبح بود که شروع به تیراندازی هوایی کردند. مردم هم‌فکر کردند نیروهای YPG هستند برای همین هم به استقبال آن‌ها آمدند اما با ورود مردم به کوچه‌ها و خیابان با تیراندازی مستقیم نیروهای داعش روبه‌رو شدند.
ابو شجاع، سخنگوی گردان الثوره الرقه به واشنگن پست گفت: هدف داعش فقط یافتن ابو عیسی، رهبر الثوره الرقه بود. آن‌ها همسر و دو تن از فرزندان وی را مجروح کردند. همه نیروهای متخاصم کُرد و بیشتر آن‌ها کردهای عراقی بودند که به همراه آوارگان به کانتون کوبانی نفوذ کرده بودند.
برخی مقامات آمریکایی به دیلی بیست گفته‌اند هنگامی‌که نیروهای کُرد و ارتش آزاد تل ابیض را کنترل داعش خارج ساختند، تعدادی از نیروهای داعش کشته شدند، تعدادی به دست نیروهای ارتش ترکیه در شهرک مقابل تل ابیض در خاک ترکیه افتادند و تعدادی هم ریش خود را تراشیدند و داخل آوارگان شدند./

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *