خانه / فرهنگی / احداث کتابخانه مرکزی استان ضرورتی فرهنگی در کردستان/ آزاد خدامرادی

احداث کتابخانه مرکزی استان ضرورتی فرهنگی در کردستان/ آزاد خدامرادی

سنندج- زیربنای ۴۶ کتابخانه عمومی نهادی در استان کردستان ۱۹ هزار ۹۶۵ متر مربع می باشد که بر این اساس به ازای هر صد نفر از جمعیت استان ۱٫۳ متر مربع فضا وجود دارد که در مقایسه با میانگین کشور به میزان ۴ متر مربع فاصله زیادی وجود دارد

مطالعه که فرهنگ لغت “عمید” آن را اطلاع یافتن از چیزی با ادامه نظر در آن معنی کرده است، نه تنها زیر بنای توسعه و نخستین گام برای تحقیق و پژوهش است بلکه به عقیده کارشناسان جزو نیازهای روحی و معنوی انسان و به تعبیری غذای روح محسوب می شود که ذایل شدنی و از بین رفتنی نیست.
رشد کتابخوانی شرط نخست توسعه فرهنگی و اقتصادی است هیچ ملتی بدون توجه به امر کتاب و کتاب‌خوانی به شاخص‌های توسعه دست نیافته و توسعه بدون بستر فرهنگی در هیچ جای دنیا به نتیجه ای مطلوب منتهی نشده است. اهمیت نقش کتاب در توسعه فرهنگی تا بدان جاست که امروزه میزان زمانی را که هر ملتی به خواندن کتاب اختصاص می‌دهد با میزان توسعه آن کشور مقایسه می‌کنند. دستیابی به اهداف توسعه اجتماعی و فرهنگی ممکن نیست مگر به تحقق و لوازم آن؛ و کتاب و کتاب‌خوانی یکی از مهم‌ترین لوازم هر توسعه پایداری است.
با نگاهی به شاخص مطالعه در کشور و آمارهای ارائه شده از سوی نهادی متولی به ضرورت ترویج بیشتر این فرهنگ در جامعه پی می بریم  چرا که آمارهای ارائه شده برای کشوری با سابقه فرهنگی و تمدنی ما که قصد دارد الگوی مناسبی از مدیریت اسلامی نیز ارائه بدهد چندان مناسب نیست بنابراین لازم است برای این موضوع حتما چاره‌ای اندیشیده شود.
یکی از مهم ترین ارکان توسعه فرهنگی زمینه سازی و توسعه زیرساخت هاست، با وجود فضاهای فرهنگی امکان اجرا و ترویج برنامه های متنوع در این حوزه فراهم می شود. بنابه گفته کارشناسان هر چه زیربنای فضاهای فرهنگی در جامعه بیشتر باشد امکان پوشش دهی عمومی و در نتیجه اثرگذاری برنامه ها بیشتر خواهد بود.
زیربنای نهاد کتابخانه های عمومی کشور به عنوان یکی از نهادهای فرهنگی دخیل در حوزه کتاب هم اکنون بیش از یک میلیون و ۳۳۰ هزار متر مربع و این میزان در استان کردستان به احتساب کتابخانه های مشارکتی ۲۳ هزار و ۱۳۵ متر مربع است که این میزان میانگین ۱٫۵ متر مربع را به ازای یکصد نفر نشان می دهد و در مقایسه با میانگین کشوری به میزان چهار متر مربع فاصله زیاد است. کاهش این فاصله و ارتقای شاخص سرانه فضای مطالعه از نیازهای فرهنگی این استان است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان با تاکید بر لزوم ارتقای سرانه فضای مطالعه در استان، نهادینه کردن فرهنگ «عادت به مطالعه» را بسیار مهم برشمرد و گفت: برخلاف خورد و خواب که اگر مبتنی بر آموزش هم نباشد، براساس “غریزه” انجام می‌شود، “مطالعه” و عادت به مطالعه به تربیت و آموزش نیاز دارد.
اسماعیل احمدی بیان کرد: در جامعه ای که ما زندگی می‌کنیم با توجه به اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی باید عادت به مطالعه در همه تفکرات و اندیشه‌ها و دل‌ها همگانی شود و شور، شوق و عشق به کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه استمرار داشته باشد.
وی عنوان کرد: ترغیب و تشویق مردم برای کتابخوانی و مطالعه و یافتن استعدادهای نهفته در جامعه در حوزه های مختلف علمی تلاش جدی و دنباله دار را می‌طلبد؛ به همین خاطر است که باید از دوران کودکی به منظور پرورش این استعدادها، بچه‌ها را به کتاب خوانی عادت دهیم.
احمدی گفت: اگر فرهنگ کتاب و مطالعه در جامعه ا‌ی رونق پیدا کند این امر بسیار فرخنده و سبب توسعه و گسترش کشور و سرفرازی ملت و جامعه می شود.
وی با عنوان این مطلب که جامعه ای که اندیشه پیشرفت و جهش و توسعه را در سر می پروراند، به ناچار باید در محضر کتاب زانو بزند و در جستجوی یافتن راه های کمال و سعادت و پویایی برآید، افزود: بی گمان بالندگی فردی و اجتماعی در سایه تلاش و آگاهی و ایمان و عمل فراهم می آید و این همه در پرتو کتاب های ارزشمند و مفید در جان و اندیشه انسان نفوذ و رسوخ می کند.
این مسئول فرهنگی با تاکید بر نقش مهم خانواده ها در ترویج فرهنگ کتابخوانی، تصریح کرد: پدران و مادران باید بدانند که وظیفه آنان در قبال فرزندان شان تنها به تأمین غذا و پرورش جسمانی آن ها محدود نمی شود، بلکه پرورش و تغذیه فکری کودکان و نوجوانان از مهم ترین وظایف والدین و مربیان به شمار می رود.
احمدی ادامه داد: پدران، مادران و مربیان به عنوان الگوهای رفتاری فرزندان، باید خودشان اهل مطالعه باشند؛ هم خوب کتاب بخوانند و هم کتاب های خوب را مطالعه کنند و عملا آینده سازان جامعه را به کتاب خوانی خلاقانه و انتقادی برانگیزانند.
وی گفت: کتابخانه های عمومی با توجه به اهداف و رسالت هایی که برای آنها معین شده است، می توانند نقش عمده ای در تحقق اهداف فرهنگی برنامه های توسعه ای ایفا کنند.
احمدی تصریح کرد: کتابخانه های عمومی نهادی است که با کمک به رشد و شکوفایی اندیشه افراد جامعه به آنها کمک می کند تا با دانش و احاطه بیشتری عقاید خود را ابراز کنند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان گفت: کتابخانه های عمومی این فرصت را برای همه افراد جامعه فراهم می کند که به شکلی فعال در امور فرهنگی و اجتماعی جامعه خود دخالت داشته و در فرایندهای فرهنگی جامعه نقش مؤثری ایفا کنند.
وی با تاکید بر اینکه زیربنای توسعه و به ویژه توسعه فرهنگی کتاب است، افزود: توسعه در بعد فرهنگ تاثیر مستقیمی بر سایر حوزه ها دارد زیرا که به واسطه وجود مردمی آگاه و با بصیرت نیل به پیشرفت سریع تر و آسانتر است.
وی در رابطه با مشکلات و موانع ارتقای شاخص مطالعه در استان کردستان، بیان کرد: در حال حاضر کمبود فضا و پایین بودن شاخص زبنای کتابخانه های عمومی یکی از از مهم ترین مشکلات در این حوزه است.
احمدی زیربنای ۴۶ کتابخانه عمومی نهادی در استان کردستان را ۱۹ هزار ۹۶۵ متر مربع بیان کرد و افزود: بر این اساس به ازای هر صد نفر از جمعیت استان ۱٫۳ متر مربع فضا وجود دارد که در مقایسه با میانگین کشور به میزان ۴ متر مربع فاصله زیادی وجود دارد.
وی همچنین به فعالیت ۲۹ کتابخانه عمومی مشارکتی در استان کرستان اشاره کرد و گفت: زیربنای این کتابخانه ها نیز که با مشارکت عمومی اداره می شوند نزدیک به چهارهزار متر مربع است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان با اشاره به تدوین چشم انداز بیست ساله برای کتابخانه های عمومی کشور، گفت: در این سند تا سال ۱۴۰۴ باید زیربنای کتابخانه ها ی عمومی به ۸ متر مربع به ازای ۱۰۰ نفر از جمعیت برسد.
وی اظهار داشت: در حال حاضر بیشترین زیربنای کتابخانه های عمومی در استان کردستان مربوط به شهرستان سنندج است و شهرستان های  نیز در رتبه های بعدی قرار دارند.
این مسئول فرهنگی با بیان اینکه در حال حاضر شش پروژه ساخت کتابخانه آماده اجرا در کردستان وجود دارد، عنوان کرد: کتابخانه مرکزی با ۱۳ هزار و ۲۵۰ متر مربع، نایسر با سه هزار و ۳۰۰، روستای سراب قامیش با ۲۸۰ متر مربع پروژه های آماده احداث در سنندج است.
وی ادامه داد: همچنین سه پروژه در شهرهای دهگلان، قروه و بلبان آباد نیز با زیربنای چهارهزار متربع نیز  وجود دار که متاسفانه تمام پروژه های یادشه به لیل نبود اعتبار تعطیل هستند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان زیربنای مجموع کتابخانه های آماده احداث را ۲۲ هزار و ۳۰ متر مربع ذکر و بیان کرد: با بهره برداری از این کتابخانه ها سرانه فضای کتابخانه های عمومی به ازای هر یکصد نفر در استان به سه متر مربع می رسد که باز با میانگین کشوری که چهار مترمربع است فاصله داریم.
احمدی پروژه کتابخانه مرکزی استان کردستان را از مهم ترین طرح های آماده اجرا در استان برشمرد و عنوان کرد: زمین لازم به مساحت در بلوار ۲۸ دی سنندج  تملک شده است اما متاسفانه هیچگونه اعتباری برای ساخت آن تخصیص داده نشده است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان با تقدیر از وعده مساعد استاندار برای آغاز عملیات اجرایی ساخت این کتابخانه در سال ۹۴، تصریح کرد: استاندار وعده داده است که در سال آینده عملیات اجرایی ساخت این پروژه عظیم فرهنگی آغاز شود.
احمدی با اشاره به اینکه با ساخت کتابخانه مرکزی استان بیش از ۱۳ هزار مربع به زیربنای کتابخانه های عمومی افزوده می شود، بیان کرد: این مرکز فرهنگی به عنوان کتابخانه استاندارد شناخته می شود و دارای ویژگی های منحصربفردی است که می تواند نیازهای اقشار مختلف مخاطبان را از مردم عادی تا نخبگان و محققان را برآورده سازد.
وی گفت: گستردگی و تنوع منابع، سالن های مطالعه با امکانات ویژه، فضای پژوهشی برای محققان و پژوهشگران، بخش ویژه نسخ خطی، سالن های ویژه برای استفاده از اینترنت، سامانه های اینترنتی برای دسترسی به پژوهش های و کتابخانه های بین المللی برخی از این امکانات است.
این مسئول فرهنگی ادامه داد: بخش های ویژه دیداری و شنیداری، کودک و مرجع همچنین فضاهای آموزشی و کانون های مطالعاتی و فرهنگی و همچنین فضای آمفی تئاتر برای این کتابخانه طراحی شده است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان بیان کرد: ساخت و راه اندازی کتابخانه مرکزی کرستان در سنندج گام اساسی در خدمت رسانی به علاقمندان به کتاب و کتابخوانی است و بدون شک شاخص های فرهنگی استان را ارتقا می دهد.
احمدی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در سفر به استان کردستان و تعبیر فرهنگی از کردستان، گفت: ترویج و نهاینه کرن فرهنگ کتابخوانی زیربنای توسعه فرهنگی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
وی تاکید کرد: بسترسازی برای اجرای برنامه های فرهنگی یکی از مهم ترین عوامل در موفقیت و نتیجه گیری مناسب است، که در این میان ارتقای فضاهای فرهنگی از اهمیتی ویژه برخوردار است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان بر لزوم توجه بیشتری خیرین به حوزه های فرهنگی به ویژه کتاب تاکید کرد و گفت: نقش خیرین در توسعه و رفع مشکلات بسیار از حوزه ها بر کسی پوشیده نیست و این قشر اثرگذار در بسیاری از بخش ها منشاء خیر و برکت بوه اند.
احمدی اضافه کرد: خیرین با حمایت های مادی و معنوی از نهادهای فعال در حوزه ترویج کتاب و کتابخوانی می توانند با ارتقای آگاهی و بصیرت عمومی زمینه های توسعه کشور را فراهم سازند.
وی در پایان اضافه کرد: امیدواریم با حمایت های مردم و مسئولان بتوانیم به مشکلات و موانع موجود بر سر راه ترویج کتابخوانی در استان فائق آییم و با ارتقای شاخص سرانه مطالعه و  آگاهی به توسعه کشور کمک کنیم.

شناسه خبر : 4549

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 8 =