احداث ۶۳۸ کیلومتر کانال برای آبیاری اراضی کشاورزی کردستان  

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: ۶۳۸کیلومتر کانال آبیاری از نوع سنگی، بلوکی و بتن درجا در سطح ۱۳هزار و ۹۳۶ هکتار از اراضی کشاورزی استان کردستان وجود دارد.
 

کریم ذوالفقاری با اشاره به اینکه طرح احداث و بهسازی کانال های آبیاری عمومی از سال 1364در استان کردستان آغاز شده، اظهار کرد: از آن تاریخ تا پایان تیرماه امسال در مجموع 638کیلومتر کانال آبیاری از نوع سنگی، بلوکی و بتن درجا در سطح 13هزار و 936 هکتار از اراضی کشاورزی استان احداث شده است.
وی گفت: برای احداث این مقدار کانال بیش از 128 میلیارد و 324 میلیون ریال از محل اعتبارات عمرانی هزینه شده است.
مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی کردستان  تصریح کرد: هرساله تعداد زیادی از تقاضاهای دسته جمعی توسط کشاورزان و باغداران استان به مدیریت های جهاد کشاورزی شهرستان های تابعه ارجاع می گردد که بنا به آخرین گزارش تاکنون حدود 200 فقره تقاضای احداث و بهسازی کانال های آبیاری عمومی به طول حدود 480 کیلومتر ثبت شده و در نوبت قرار گرفته است.
وی از مسئولان استان کردستان خواست اعتبارات عمرانی مورد نیاز برای پیشبرد این طرح را اختصاص دهند.
ذوالفقاری با اشاره به اینکه اغلب انهار سنتی درجه 3 موجود در روستاهای استان سنتی است،گفت: به این دلیل در طول مسیر انتقال آب از مظهر چشمه، قنوات و رودخانه‌ها تا مزارع و باغات، حجم قابل ملاحظه‌ای از آب جاری به علت تبخیر و تعرق، وجود علف‌های هرز، نفوذ عمقی و وجود موانع طبیعی و مصنوعی هدر می‌رود.
وی اظهار کرد: با احداث و بهسازی کانال های آبیاری عمومی در انهار درجه 3، راندمان انتقال آب بیش از 70 درصد افزایش می یابد که با افزایش راندمان انتقال آب در مجموع به طور متوسط حدود 15درصد به راندمان کل آبیاری اضافه می‌شود.
مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: با احداث کانال های آبیاری عمومی 15درصد از پرت و هدر رفت آب جلوگیری می‌شود که این امر علاوه بر بهبود وضعیت اراضی آبی موجود، سبب افزایش سطح زیر کشت و توسعه اراضی آبی به میزان 15 درصد می‌شود.
 

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *