اردوغان: پیشنهاد آتش‌بس مصر، به دولت غیرمشروع السیسی رسمیت می‌بخشد

نخست‌وزیر ترکیه با اشاره به طرح پیشنهادی مصر برای آتش‌بس بین صهیونیست‌ها و فلسطینیان در غزه تصریح کرد که این پیشنهاد به دولت «عبدالفتاح السیسی» مشروعیت می‌بخشد اما السیسی یک حاکم مستبد غیرمشروع است.
 

 
پیشنهاد آتش‌بس مصر، به دولت غیرمشروع السیسی رسمیت می‌بخشد
 
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر ترکیه روز جمعه، «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر را بعنوان یک فرد «مستبد غیرمشروع» مورد انتقاد کرد و گفت که نباید به قاهره برای مذاکرات برای صلح بین فلسطینیان و صهیونیست‌ها تکیه کرد.
وی به خبرنگاران گفت: آیا السیسی یک حزب (برای آتش بس) است؟ خود السیسی یک فرد مستبد است. او با بقیه هیچ فرقی ندارد. این خود حاکمان کنونی مصر هستند که کانال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه را مسدود کرده اند.
«سامح شکری» وزیر خارجه مصر اظهارات اردوغان را غیرقابل قبول دانست و گفت: آنها هیچ ارتباطی با رخدادهای غزه ندارند و به حفاظت از مردم غزه کمکی نمی‌کنند.
شکری در کنفرانس خبری مشترک با «فدریکا موگرینی» همتای ایتالیایی خود این اظهارات را مطرح کرد و گفت: اردوغان باید تمامی احزاب درگیر را برای آتش‌بس در غزه ترغیب کند.
روابط بین آنکارا و قاهره از زمانیکه ارتش مصر «محمد مرسی» رئیس‌جمهور منتخب مصر را از قدرت برکنار کرد و اردوغان این اقدام ارتش مصر را کودتا خواند، دچار تیرگی و تنش شده است.
اردوغان ادامه داد که پیشنهاد مصر برای آتش بس میان صهیونیست‌ها و فلسطینیان به مفهوم رسمیت بخشیدن به دولت مصر است و گفت: مصر یک حزب نیست….آنها سعی می‌کنند دولت السیسی را در مصر مشروعیت ببخشند. دولت وی یک دولت مشروع نیست، غیرمشروع است..
نخست‌وزیر ترکیه تلاش‌های صهیونیست‌ها برای حذف حماس را مورد انتقاد قرار داد و گفت: حماس یک حزب (در غزه) است.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *