خانه / اجتماعی / ازدواج آنلاین؛ راهی برای فرار زنان داعشی از اردوگاه تحت کنترل کردهای سوریه

ازدواج آنلاین؛ راهی برای فرار زنان داعشی از اردوگاه تحت کنترل کردهای سوریه

بر اساس گزارش گاردین، زنان داعشی از طریق شبکه های اجتماعی و تلفن با مردانی در خارج از کمپ ازدواج می کنند و از طریق مهریه هایی که دامادها در اختیار این زنان قرار می دهند، به عنوان رشوه برای فرار از کمپ ۶۲۰۰۰ نفری الهول استفاده می کنند.

به گزارش کردپرس، روزنامه گاردین گزارش تازه ای درباره راه های فرار زنان داعشی از کمپ الهول در سوریه که تحت کنترل نیروهای کرد است منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، زنان از طریق ابراز علاقه آنلاین به مردانی در خراج از کمپ- حتی از اروپا- هزینه پرداخت رشوه برای فرار از این کمپ را فراهم می کنند.

دکتر آن اسپکهارد، مدیر مرکز مبارزه با خشونت گرایی و استاد دانشکده روانشناسی دانشگاه جورج تاون آمریکا، که روی مسائل مروبط به داعش مطالعات وسیعی انجام داده، سال گذشته در مصاحبه ای با کردپرس تایید کرد که زنان عضو داعش برای فرار از کمپ الهول بین ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار برای خروج مخفیانه از این کمپ رشوه پرداخت می کنند.

بر اساس گزارش تازه گاردین، تاکنون نزدیک به ۵۰۰۰۰۰ دلار از طریق یک شبکه انتقال، پول نقد وارد این اردوگاه شده و این اطلاعات با تحقیق از ۵۰ تن از زنان خارج از کمپ، مقامات کرد، یک امیر داعشی سابق در شرق اروپا و شبکه انتقال پول در استان ادلب سوریه به دست آمده است.

بر اساس این گزارش، بیشتر، مردان مرفه ساکن غرب اروپا که به دنبال گسترش وجهه اجتماعی خود هستند، با عنوان کردن کمک به نیازمندان- وارد ارتباط آنلاین با زنان وابسته به داعش در الهول می شوند. مراسم عقد به صورت آنلاین یا از طریق تلفن برگزار می شود و تا زمانی که زنان مذکور فرصت فرار از کمپ را می یابند مبالغی را برای صرف هزینه های روزانه خود از طریق شبکه انتقال پول دریافت می کنند.

برخی از این زنان که ادعا می کنند شوهران قبلی آنها کشته شده اند در حالی که آنها همچنان در بازداشت نیروهای کرد هستند. برخی از این زنان بعد از ازدواج توانسته اند از کمپ خارج شده  و در دیگر کشورها با شوهران جدید خود زندگی کنند.

روزنامه گاردین درباره ارتباط نیروهای کرد با این شبکه های مخفیانه انتقال زنان داعشی به خارج از اردوگاه الهول نوشت: نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردها از این مشکل اطلاع دارد اما دو فرضیه مطرح است؛ یا این که این نیروها به گرفتن رشوه تمایل دارند و یا این که در صورت همکاری نکردن، از سوی هسته های داعش تهدید می شوند.

کینو گابریل، سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه به گاردین گفته است نیروها مجبورند پیشنهاد رشوه را بپذیرند و یا توسط هسته های سابق قاچاق انسان در گروه داعش مورد تهدید قرار می گیرند.

بر اساس گزارش گاردین، زنانی که موفق به فرار از کمپ الهول می شوند سه راه در پیش دارند، یا وارد هسته های مخفی داعش در دیرالزور می شوند، یا به ادلب، ۴۰۰ کیلومتر دور از الهول می روند و در کنار نیروهای حیات التحریر الشام که کنترل بخش زیادی از این استان سوریه را در دست دارند، قرار می گیرند و یا از طریق مرز ترکیه به اروپا می روند و در کنار شوهران جدید به زندگی ادامه می دهند.

بر اساس این گزارش، اجتماع خانواده های داعشی در این کمپ که حدود ۳۰ درصد از آنها همچنان به عقاید و اقدامات داعش پایبند هستند، مشکلات زیادی برای نیروهای کرد بوجود آورده اند و نیز تهدیدی بالقوه محسوب می شوند. با این حال، تعداد کمی از کشورها حاضر به پذیرش این افراد هستند. برای مثال، حدود ۹۰۰۰ شهروند و تبعه انگلیس ساکن این اردوگاه هستند اما لندن کمترین تمایلی برای بازگردادن آنها ندارد.

مدیر مرکز مبارزه با افراط گرایی خشونت آمیز دانشگاه جروج تاون، در مصاحبه تازه ای با کردپرس، درباره مقابله نیروهای کرد با اعضای فعال داعش در اردوگاه الهول اشاره کرد و گفت: نیروهای دموکراتیک سوریه و اداره خودگردان شمال شرق سوریه به شدت برای ریشه کن کردن هسته های مخفی داعش در داخل کمپ الهول  تلاش کرده و حتی یکی از امرای داعش را در این کمپ بازداشت کردند. نیروهای کرد سوریه همچنین برخی از زنان وابسته به داعش را به کمپ روژ منتقل کردند. آنها در این کمپ دیگر به تلفن دسترسی ندارند و حتی اجازه پوشین برقع و یا حجاب را ندارند، در نتیجه، طرفداران سرسخت داعش نمی توانند آنهایی را که از حمایت از داعش دست کشیده اند تحت فشار قرار دهند.

دکتر اسپکهارد به مشکلات کردها برای استرداد اعضا و خانواده های داعش یه کشورهای اروپایی اشاره کرد و گفت: مشکل استرداد اعضای و خانواده های داعشی به کشورهای مختلف از سوی کردها این است که بسیاری از کشورها مطمئن نیستند که بتوانند جنگجویان داعش و یا آنهایی که دستشان به خون آلوده است و نیز زنان خطرناک داعشی را محاکمه کنند. بنابراین ترجیح می دهند به جای آن که آنها را به خانه باز گردانند در همان کمپ ها زندگی کنند. سیاستمداران این کشورها می دانند که اگر با استرداد این افراد موافقت کنند و حمله ای از سوی این افراد باز گردانده شده صورت بگیرد، موقعیت خود را از دست می دهند. به همین دلیل، آنها احتیاط می کنند و همچنان در قدرت هستند.

شناسه خبر : 24857

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به عملکرد رئیس جمهوری در یک سال گذشته/دکتر شبان شهیدی مؤدب

البته در هرگونه ارزیابی عملکرد رئیس‌ ‌جمهوری، شرایط متعددی را باید در نظر گرفت؛ از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − یک =