خانه / اقتصادی / از خرید بوئینگ تا فسخ معامله مخابرات/عبور نفت از مرز ۵۶ دلار

از خرید بوئینگ تا فسخ معامله مخابرات/عبور نفت از مرز ۵۶ دلار

فسخ معامله مخابرات، عبور نفت از مرز۵۶ دلارو امضای قراردادخرید۸۰ فروندبوئینگ ازجمله مهم‌ترین رخدادهای اقتصادی هفته اخیر بود.

به گزارش خبرنگار مهر، در گزارشی که پیش روی شماست، به مهمترین رخدادهای اقتصادی کشور در هفته ای که گذشت نگاهی اجمالی خواهیم داشت.
انتشار گزارش حادثه سمنان و تحویل آن به دادستانی 
پنج شنبه هفته قبل، گزارش کمیسیون عالی سوانح راه آهن درباره مقصران بروز حادثه برخورد قطار در سمنان منتشر شد؛ چند روز بعد، رئیس این کمیسیون در گفت و گو با خبرنگار مهر  از تحویل گزارش این کمیسیون به دادستانی شاهرود خبر داد.
حسین عاشوری در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: با تحویل گزارش رسمی کمیسیون عالی سوانح راه آهن، ادامه رسیدگی و اطلاع رسانی درباره پرونده برخورد دو قطار در ایستگاه هفت خوان سمنان از طریق دستگاه قضایی انجام می‌شود.
گفتنی است بر اثر برخورد دو قطار در نزدیکی ایستگاه هفت خوان سمنان ۴۹ نفر از هموطنانمان جان باختند.
اعلام نرخ خرید تضمینی گندم از جمله اخبار مهم در حوزه کشاورزی طی هفته جاری، اعلام نرخ خرید تضمینی گندم از سوی دولت بود که بالاخره بعد از مدت‌ها تاخیر، قیمت جدید خرید تضمینی این محصول برای سال زراعی جاری با دو درصد افزایش نسبت به سال گذشته ۱۳۰۰ تومان(برای هرکیلوگرم) اعلام شد. موضوعی که واکنش شدید کشاورزان و نارضایتی آنان را به دنبال داشت و حتی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی نیز اعلام کردند نرخ تعیین شده، مناسب نیست و دولت باید در این زمینه تجدید نظر کند؛  البته مسئولان دولتی گویا قرار نیست کوتاه بیایند و همچنان بر قیمت تعیین شده پافشاری می‌کنند.
سهم دولت در تامین معیشت کارگران بازنگری می‌شود
یک عضو کارفرمایی شورای عالی کار از بازنگری سهم دولت در تامین معیشت کارگران خبر داد. اصغر آهنی‌ها به خبرنگار مهر گفت: برای رسیدن به یک توافق واقع بینانه و منصفانه برای تعیین حداقل دستمزد سال ۹۶ کارگران، یک بازتعریف دقیق در محاسبه هزینه سبد معیشت انجام خواهد شد.
وی با اشاره به آغاز جلسات مزد ۹۶ کارگران و نظر جامعه کارفرمایی برای تعیین حداقل دستمزد گفت: جلسات کارگروه تخصصی تعیین مزد ۹۶ از هفته گذشته با حضور نمایندگان دولت، گروه‌های کارگری و کارفرمایی در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.
امضای قرارداد خرید۸۰فروند هواپیمای بوئینگ
خبرمهمی که در حوزه حمل و نقل هوایی پرسرو صدا شد؛  امضای قرارداد خرید ۸۰ فروند هواپیمای بوئینگ با ارزش ۱۶ میلیارد و ۶۰۰  میلیون دلار توسط هواپیمایی هما بود. دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی درباره این رویداد مهم هوایی در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: از این ۸۰ فروند هواپیمای نو، ۵۰ فروند مدل ۷۳۷  و ۳۰ فروند نیز مدل پهن پیکر ۷۷۷ است.
 مقصود اسعدی سامانی افزود: قرار است این ۸۰ فروند هواپیما در یک دوره ده ساله توسط بوئینگ به ایران تحویل داده شود.
افزایش تعداد استان های آلوده به آنفولانزای پرندگان
 طی هفته جاری شاهد گسترش ویروس آنفلوانزای پرندگان در کشور بودیم به گونه‌ای که تعداد استان‌های آلوده از ۳ استان در هفته گذشته به ۷ استان رسید. طبق اعلام مسئولان سازمان دامپزشکی کشور، درحال حاضر استان‌های تهران، البرز، قم، آذربایجان شرقی، مازندران، مرکزی و کرمانشاه به این بیماری آلوده شده‌اند. در پی شیوع آنفلوانزای پرندگان در واحدهای مرغ تخم گذار کشور، قیمت تخم مرغ در بازار روندی افزایشی داشته و نرخ هر عدد از این محصول به حدود ۴۰۰ تومان و نرخ هر شانه به ۱۰ تا ۱۲ هزارتومان رسیده است.
بحران در نظام بانکداری تجاری
روز یکشنبه بود که مهر در گزارشی اختصاصی، با انتشار بخشی از گزارش مالی بانک صادرات نوشت: گزارش مالی شش ماهه امسال بانک صادرات، بحران در نظام بانکداری تجاری که چند سالی است نشانه‌های آن هویدا شده بود را عیان ساخت؛ این بانک در شش ماهه ۲هزار و ۷۰۰ میلیاردتومان زیان داشته است.
بنا بر صورت‌های مالی شش ماهه بانک صادرات، وضعیت سود و زیان خالص این بانک از ۴۲۰ میلیارد تومان سود خالص برای ۶ ماهه سال ۹۴ به بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان زیان در ۶ ماهه نخست امسال رسیده که در چند ده سال اخیر، بی‌سابقه بوده و نشان از بحرانی دارد که چند سالی است با سرخ نگه‌داشتن ظاهر اوضاع، از کانال سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و نقل‌وانتقال درون‌گروهی و برون‌گروهی املاک و مستغلات و سود موهوم، از نمایان شدن آن جلوگیری شده بود.
سهام عدالت هیچ مشمولی حذف نمی‌شود/اموات هم سهام عدالت می‌گیرند
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی هم روز یکشنبه گذشته در نشستی خبری در جمع خبرنگاران، از حفظ سهام عدالت تمامی ثبت‌نام شدگان قبلی در آزادسازی سهام عدالت خبر داد و گفت: سهام عدالت فوت‌شدگان نیز از بین نمی‌رود و به وراث آنها منتقل می شود.
نقدینگی به مرز هزار و ۱۳۸ هزار میلیارد تومان رسید
بر اساس آمار بانک مرکزی، رقم نقدینگی در مهرماه امسال به یازده هزار و ۳۷۹.۹ هزار میلیارد ریال رسیده؛ ضمن اینکه دارایی‌های خارجی سیستم بانکی نیز ۵ هزار و ۷۶۱.۶ هزار میلیارد ریال ثبت شد.
بر اساس آمارهای اعلامی از سوی بانک مرکزی در مهرماه سال جاری، میزان دارایی‌های خارجی سیستم بانکی درمهر ماه سالجاری نسبت به مشابه سال گذشته ۰.۱ درصد رشد و نسبت به اسفندماه سال ۹۴ نیز ۱.۱ درصد کاهش داشته است.  
در عین حال، بر اساس آمارهای بانک مرکزی بدهی بخش دولتی دو هزار و ۳۹.۵ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به مهرماه سال گذشته ۲۸.۲ درصد و نسبت به اسفندماه سال قبل، ۱۷.۳ درصد رشد داشته است.  
آمار چک‌های برگشتی صدای سیف را درآورد
ولی الله سیف اواسط هفته طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت:آمار نشان میدهد روند نسبت چکهای برگشتی به کل چک ها طی دوره پیش از راه‌اندازی چکاوک و پس از آن تفاوت چندانی ندارد و حتی در برخی دوره‌ها کاهش نیز یافته است. برای نمونه نسبت چکهای برگشتی به کل چکهای مبادله شده در مهر ماه سال جاری نسبت به فروردین ماه از نظر تعداد ۰.۲ درصد و از نظر مبلغ ۳ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که از ابتدای سال جاری تاپایان مهرماه حدود ۶۴ میلیون قطعه چک به ارزش بیش از ۳ میلیون میلیارد ریال در سامانه چکاوک تبادل شده است.
امضای قراردادهای برقی و گازی ایران با روسیه
در حوزه انرژی هم طی هفته جاری شاهد امضای یادداشت تفاهمی میان وزیر نیرو و وزیر انرژی روسیه در زمینه احداث یک نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی حرارتی بودیم.  حمید چیت‌چیان درباره احداث نیروگاه حراتی، گفت: این یادداشت تفاهم در زمینه احداث یک نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی حرارتی با یکی از شرکت‌های مجرب روسی امضا شده و ارزش سرمایه گذاری انجام شده در این نیروگاه حدود ۱.۶ میلیارد دلاراست.
علاوه بر این، توافقنامه ای هم میان شرکت گاز ایران و گازپروم روسیه امضا شد که با اجرای آن تا سال آینده ظرفیت تولید روزانه گاز ایران با افزایشی ۳۰۰ میلیون مترمکعبی به یک میلیارد مترمکعب در روز می‌رسد.
دولت یازدهم و اداره ملوک الطوایفی کشور
اما رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران روز سه شنبه با انتقاداتی تند و تیز به دولت با بیان اینکه دولت به صورت ملوک‌الطوایفی اداره می‌شود، گفت: دولت از قدرت یافتن بخش خصوصی می‌ترسد.
قیمت جهانی نفت از ۵۶ دلار گذشت
قیمت جهانی نفت در بازار معاملات آتی سه شنبه هفته جاری به یک رکورد جدید دست پیدا کردو از مرز ۵۶ دلار عبور کرد.  
حکم حکومتی برای خودروسازان/بازار دلالی را حذف کنید
خبر مهمی که در حوزه صنعت و تجارت طی هفته جاری رسانه ای شد نامه معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به مدیران‌عامل ایران‌خودرو و سایپا، برای حذف بازار دلالی در حوزه خودرو است. به گزارش خبرنگار مهر، منصور معظمی، دراین نامه اعلام کرد که عرضه خودرو به مردم باید با  قیمت‌های رسمی صورت گیرد.
در بخشی از نامه معظمی به مدیران عامل دو شرکت خودروساز آمده است: نظر به استفاده قشر محروم از خودروهای داخلی، در جهت تقویت عرضه اینترنتی خودروها تلاش بیشتر شود و همچنین در فروش خودرو به مصرف‌کنندگان اصلی از طریق شبکه نمایندگی‌های مجاز اقدام شود تا با حذف بازار دلالی، محصولات با قیمت های مصوب در اختیار هموطنان قرار گیرد.
حضور ۳۰۰تاجر روس در تهران
روز دوشنبه نیز ۳۰۰ تاجر روسی از ۱۸۰ شرکت بزرگ برای توسعه همکاری های تجاری به ایران سفر کردند. سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، ۲۱ تا ۲۳ آذرماه امسال در تهران برگزار شد و در حاشیه آن همایش بزرگ توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی بین نمایندگان سازمان‌های دولتی، شرکت‌ها، بازرگانان و بخش‌های خصوصی دو کشور برپا شد.
جزئیات فسخ معامله مخابرات/سهام مخابرات به مزایده می‌رود
از دیگر اخبار مهم اقتصادی در هفته جاری، فسخ معامله مخابرات است، مشاور سازمان خصوصی‌سازی این خبر را رسانه ای کرد و گفت: فسخ معامله مخابرات با خریدار قبلی کاملا منطبق بر مفاد قرارداد بود و برای سهام این شرکت، در آینده‌ای نزدیک، مزایده برگزار خواهیم کرد.
جعفر سبحانی به  خبرنگار مهر گفت:سازمان خصوصی‌سازی طبق مفاد قرارداد، معامله را با خریدار قبلی سهام بلوکی شرکت مخابرات ایران، فسخ کرده است و در مفاد این قرارداد، بندی وجود دارد که بر مبنای آن، صراحتا اعلام شده که سازمان خصوصی‌سازی می‌تواند در صورت عدم ایفای تعهدات از سوی خریدار، معامله را فسخ کند.
۴۹.۱ میلیون نفر سهام عدالت می‌گیرند
در هفته جاری سازمان بورس و اوراق بهادار، شمار مشمولان طرح سهام عدالت را مشخص کرد، براساس آمار این سازمان تا به امروز ۴۹ میلیون و ۱۳۲ هزار و ۲۵۱ نفر مشمول دریافت سهام عدالت می شوند و ارزش کلی سهام آنها هم ۴۷۶ هزار و ۱۸۳ میلیارد و ۶۰ میلیون ریال برآورد شده است.  سهام عدالت به ۱۸ گروه از جمله روستاییان سرپرست خانوار فاقد شغل و کارگر فصلی و ساده روستایی؛ خدام مساجد، حسینیه ها و امام زاده‌ها و اماکن زیارتی متبرکه و … تعلق می گیرد.

شناسهٔ خبر: ۳۸۵۰۶۰۸ – پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۵ – ۰۹:۳۹

شناسه خبر : 931

این خبر رو هم ببینید

صدور ۲۸۹۰ مجوز صنایع‌دستی در کردستان

یعقوب گویلیان گفت: از دو هزارو ۸۹۰ مجوز صادر شده در سال گذشته، تعداد ۲ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 18 =