از سوي حوزه هنري خاطرات امام جمعه اهل تسنن پاوه كتاب مي شود

ملا قادر در دوران دفاع مقدس در كنار شهيداني چون متوسليان، همت ،كاظمي ، فرماندهان سپاه و رزمندگان حضور داشت و اين تعامل ما را بر آن داشت تا خاطرات اين روحاني را ثبت و ضبط نماييم

دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری اداره كل امور استان‌های حوزه هنری کتاب خاطرات ماموستا ملا قادر قادری امام جمعه اهل تسنن شهر پاوه را تدوین و منتشر می‌کند.
 
مدير دفتر فرهنگ و مطالعات پايداري اداره كل امور استان‌هاي حوزه هنري با اعلام اين خبر گفت: اين اثر در مرحله پژوهش و جمع‌آوري قرار دارد. زنجاني در زمينه سير انجام كار براي گردآوري خاطرات اين روحاني اهل تسنن خاطرنشان كرد: علي رستمي مصاحبه كننده اثر، از پاسداران حاضر در كردستان در دوران دفاع مقدس بود و اطلاعات خوبي در اين زمينه دارد. تا الان 50 ساعت مصاحبه در اين زمينه انجام شده و در حدود 30 ساعت ديگر مصاحبه گرفته خواهد شد.
 
مدير دفتر فرهنگ و مطالعات پايداري اداره كل امور استان‌ها، ملاقادر قادري را داراي شخصيت منحصر به فردي دانست و بيان داشت: قادري سال 1358 به عنوان نماينده ولي فقيه در استان كردستان منصوب شد. وي تنها امام جمعه سني مذهب بود كه با حكم امام خميني (ره) به اين سمت منصوب شد. او راوي حضور اهل تسنن و مردم كردستان در حمايت از نظام جمهوري اسلامي است. ملا قادر در دوران دفاع مقدس در كنار شهيداني چون متوسليان، همت ،كاظمي ، فرماندهان سپاه و رزمندگان حضور داشت و اين تعامل ما را بر آن داشت تا خاطرات اين روحاني را ثبت و ضبط نماييم.
 
زنجاني با بيان اينكه ملاقادر حافظه خوبي براي بيان و شرح خاطرات خود دارد، افزود: اين كتاب شامل خاطرات دوران كودكي، تحصيلات، دوران دفاع مقدس تا اكنون كه امامت نماز جمعه شهر پاوه و قضاوت در دادگاه‌هاي اين شهر را به عهده دارد، مي‌شود.
 
وي ادامه داد: سير تحصيلات علماي اهل تسنن با شيعه متفاوت است. ما در اين كار با حجت الاسلام شعباني كه آشنايي با فقه اهل تسنن دارد نيز بهره گرفتيم. ملا قادر آرشيو كاملي از تصاوير مربوط به امام خميني، مقام معظم رهبري، آيت الله هاشمي رفسنجاني و ديگر شهداي بزرگ كشور و اسناد مربوط به فعاليت‌هاي خود در سپاه دارد كه در كتاب به تصوير كشيده مي‌شود.
 
زنجاني جمع آوري كتاب خاطرات ملاقادر را نيازمند انجام كار پژوهشي جدي دانست و افزود: وضعيت كردستان، اتفاقات مهم، شخصيت‌هايي كه ملاقادر از آنها نام مي برد و اساتيد او كه همه از علماي اهل تسنن هستند و هيچ كجا نامي از آنها برده نشده است نيازمند تحقيق و پژوهش بسياري هستند كه تدوين اين اثر را طولاني خواهد كرد.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *