خانه / اجتماعی / استادحسن معمار: گروس مهد تمدن و همزیستی فرهنگ های مختلف است

استادحسن معمار: گروس مهد تمدن و همزیستی فرهنگ های مختلف است

سرویس کردستان- شاعر توانمند بیجاری نویسنده کتاب شعر “به رزی نساران” در آیین رونمایی از این اثر منطقه گروس را مهد تمدن و همزیستی فرهنگ های مختلف عنوان کرد.


به گزارش کُرد پرس به نقل از  روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان : عصر چهارشنبه ۶ شهریور ماه ۹۸ آیین رونمایی از کتاب و لوح فشرده مجموعه شعر “به رزی نساران ” تولید حوزه هنری شهرستان بیجار اثراستاد حسن معمار با حضور گسترده مسئولین ، هنرمندان و علاقه مندان فرهنگ و گویش گروسی در محل سینما آزادی بیجار برگزار شد .

در این مراسم حسن معمار پدید آورنده این اثر منظوم به زبان گروسی در سخنانی ضمن اشاره به فرهنگ غنی منطقه گروس گفت: “به رزی نساران” حاصل سال ها دغدغه بنده نسبت به فراموشی آداب و رسوم گذشته بیجار است و با سال ها بررسی و پژوهش تا حدودی توانستم در قالب منظوم به باز آفرینی آداب ورسوم مردمان بیجار بپردازم .

وی با اشاره به افراد تأثیرگذار بیجار گفت : در این اثر در بخش معرفی کسانی که در گذشته با توانمندی های منحصر به فرد خود در بین مردم نام و نشان خاصی پیدا کرده بودند چندین نفر را معرفی کرده ام که از آن جمله  می توان در بخش موسیقی به فتحعلی (فه تالی شوان) میرزا علی شاه (ئه لیشا) قاری برجسته قرآن ، حاجی فرض علی (فه رزالی) ، بگم خانم (به گم) حاجی سید شوهاو ، میرزا عیسی، میرزا مه هبالی، محترم خانم شیرزن دلاور بیجاراشاره نمود که برای نسل های گذشته یاد آوری و معرفی باشد برای آشنایی نسل جدید با این بزرگان .

معمار با قدردانی ازعبدالحمید قره داغی مدیرعامل انتشارات سوره مهر ، مرادی  رئیس حوزه هنری استان کردستان و همکارانشان در استان و دفتربیجار در تولید و چاپ این اثر گفت : یک سری رسم و رسوم در گذشته وجود داشت که در فصل های مختلف متفاوت بود و در شب نشینی ها اتفاق می افتاد که سعی کرده ام با مروری به خاطرات دوران کودکی خود و تحقیق از کهنسالان دیگر آن ها را با شعر بیان نمایم . که شب های تابستان در پشت بام ها ، شب های زمستان در قلعه هلوایی ، بازی ها و بازارهای فصلی و … بخشی از آن است .

وی تصریح نمود : یکی از فرهنگ های غنی مردم ایران زمین در لای لای مادران برای فرزندان تداعی می گردد که در این مجموعه در فصلی لای لایی مادران بیجاری را با اشعار از دل در آمده با گویش گروسی آورده ام که سرشار از مهر و عاطفه و پند و اندرز است .

این شاعر پیشکسوت با قدردانی از همراهی اساتید جعفر سریش آبادی ، مصطفی الوندی ، سهرابی، سهیل جمشید پور، سید رضا سید فاتحی، دنیا هاشمی ومحمد شکری گفت : این کتاب با رسم الخط گروسی که جناب سریش آبادی سال ها بر روی آن کار کرده اند نگارش گردیده و امیدوارم آغازی باشد برای تولید آثار بیشتر با گویش و لهجه گروسی و امیدوارم همه کمک نماییم تا از فرهنگ و تمدن غنی این منطقه حفاظت و به نسل های بعدی منتقل نماییم.

در این مراسم که با اجرای خانم دنیا هاشمی برگزار شد  ، علی اصغر فریدونی و باقر بهاری از فرهنگیان و ادیبان بیجاری مطالبی را در باب این اثر بیان نموده و همراه با رونمایی از این اثر از تک تراک موسیقی تولید شده توسط حوزه هنری کردستان با صدای حمید نوری زاد از هنرمندان توانمند عرصه موسیقی با عنوان ” کردستان ” نیز رونمایی بعمل آمد .

بازدید از نمایشگاه گروهی هنرمندان تجسمی بیجار در محل گالری مهر سینما آزادی بیجار پایان بخش این مراسم رونمایی بود .

کتاب و سی دی “به رزی نساران”  در تیراژ ۱۲۵۰ نسخه توسط انتشارات سوره مهر چاپ و روانه بازار گردیده است

شناسه خبر : 23227

این خبر رو هم ببینید

الزامات مدیریت و توسعه روستایی/ یحیی دباغی *

قش روستاییان و روستا به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده توسعه از اهمیت به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =