خانه / فرهنگی / استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی: زبان کُردی دچار آسیب شده است

استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی: زبان کُردی دچار آسیب شده است

پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ میرجلال‌الدین کزازی از آسیبی سخن گفت که گویش‌های ایرانی را تهدید می‌کند و بر نقش مادران در حفظ واژگان و گویش‌های بومی تاکید کرد

به گزارش زریان، این استاد زبان و ادبیات فارسی با اشاره به این‌که زبان کُردی دچار آسیب شده است، اظهار کرد: امروزه زبان کُردی دچار آسیب‌هایی شده است که دیگر گویش‌های ایرانی هم با آن روبه‌رو هستند.
 
او که با خبرگزاری ایسنا گفت و گو می کرد با اشاره به این‌که روزگار ما با گسترش فناوری و زبان رسانه مواجه است، افزود: امروزه زبان رسانه‌ به گوشه گوشه خانه‌های ما آمده و جای خوش کرده است که این مسئله برای گویش و زبان ما یک آسیب جدی است.
 
کزازی متذکر شد: در این روزگار بیشتر از هر زمان دیگری می‌طلبد که گویش‌های بومی خود را پاس بداریم و با تمام تلاش آن‌ها را حفظ کنیم.
 
این نویسنده و مترجم به اهمیت واژه‌ها در مقوله فرهنگ اشاره و تصریح کرد: اگر هر واژه‌ای از زبان و گویش ایرانی حذف شود یک ایرانی خویشتن‌شناس باید به سوگ بنشیند و برای مرگ آن ابراز تاسف کند. هر زمانی یک واژه بومی و ایرانی ما فراموش شود نقطه‌ای از فرهنگ ما از بین می‌رود، پس باید به واژگان خود احترام بگذاریم.
 
او در ادامه بیان کرد: تنها راه چاره‌ برای حفظ واژگان خود این است که مادران ما با فرزندانشان در خانه با گویش و زبان بومی سخن بگویند و این مهم را کم نشمارند.
 
کزازی با اشاره به این‌که زبان پارسی برای هر ایرانی گرامی است، گفت: اگر مادران با گویش و زبان بومی سخن بگویند بسیار باارزش‌تر از آن است که با فرزندانشان فقط با زبان فارسی سخن بگویند.
 
او همچنین تاکید کرد: مادران نقش اساسی در حفظ واژه‌ها و گویش‌های بومی دارند و باید در هر زمانی با فرزندانشان به زبان بومی سخن بگویند تا واژگان و گویش آن منطقه فراموش نشود.
تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۲۴

شناسه خبر : 19649

این خبر رو هم ببینید

سفارش روایات مبنی برحرمت قتال با مسلمانان، در صحیح بخاری

صحیح بخاری روایتی را نقل می کند که بین محدثین مشهور است. در این روایت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 2 =