استاد حوزه و دانشگاه‌ کردستان: حضرت علی(ع) محور وحدت جهان اسلام است

کریمی در خصوص واژه پدر، اضافه کرد: پدردر اصل از پادر(شبیه Father انگلیسی )گرفته شده که ریشه آن از لغت پائیدن می‌آید وبه مفهوم مراقبت نمودن و محافظت کردن است

عبدالسلام کریمی یکی از اساتید دانشگاه‌های کردستان گفت: امام علی(ع) محور وحدت جهان اسلام است.
به گزارش خبرنگار سایت کرد نور از سنندج، عبدالسلام کریمی در جشن پدران آسمانی در کامیاران با اشاره به سفر رهبر معظم انقلاب در ۲۲ اردیبهشت سال ۸۸، اظهار داشت: درست پنج سال پیش کردستان در چنین روزی شاهد طلوع دو خورشید در آسمانش بود.یکی خورشید طبیعت که هر روز طلوع و غروب میکند،دیگر خورشید رهبری و معنویت که غروب و افول ندارد و همیشه از نور و هدایت آن مستفیض و بهره مند میشویم .
وی ضمن تبریک سالروز ورود رهبر معظم انقلاب اسلامی به کردستان، افزود: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خورشیدی بودند که در ۲۲ اردیبهشت در آسمان کردستان تابید.
این استاد دانشگاه‌های کردستان گفت: حضور بزرگترین رهبر اسلامی جهان در خاک کردستان برکات بسیار گسترده مادی و معنوی برای مردم این دیار به همراه داشت.
 
کریمی، دوری از شعار و غرب‌زدگی را لازمه ادامه راه دانست و اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب از سلاله بزرگواران و اهل بیت رسول اکرم هستند که مایه افتخار فرزندان شهداست که امروز پدر معنوی همه ی ما هستند .
وی، مقام معظم رهبری را اولوالامر و مطاعی گرانمایه در میان ایرانیان دانست و افزود: اگر تمامی بیانات ایشان در سخنرانی‌هایشان در کردستان را عملی کنیم قطعاً سبب حل تمامی مشکلات ما خواهد شد که آن بیانات حجت،حکم شرعی ونقشه راه میباشد.
کریمی در خصوص بیانات مقام معظم رهبری در سفر پرخیر و برکتشان به استان کردستان، اضافه کرد: ایشان به مسوولان دستور دادند تا از نیروهای بومی در مدیریت‌ها استفاده شود.
وی افزود: امروز دشمن با تحریک مسلمانان می‌خواهد آنان را به جان هم بیاندازد و این سبب شده است، یک مذهب مذهب دیگر را در حالی که همه بر یک باوریم، تکفیر کند.
کریمی ادامه داد: شجاعت در اوج قدرت و دعوت به برادری و وحدت بعد از شهادت امام علی (ع) تنها توسط مقام معظم رهبری و بیانات حکیمانه معظم له زنده شده و خود را نشان داد.
وی به دیگر بیانات مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: هر کدام از سخنان ایشان حکم و فتوایی بود که در راستای استحکام انقلاب و نظام اسلامی صادر شده و بر همگان واجب است که بدان عمل نمایند.
این استاد دانشگاه در رابطه با روز پدرو کلمه پدرگفت: اکثر واژه‌ها از یک ریشه گرفته شده‌اند و بعدها با مرور زمان به گفته قرآن کریم شعبه شعبه و قبیله قبیله شده و تغییراتی در آن صورت گرفته است.
کریمی در خصوص واژه پدر، اضافه کرد: پدردر اصل از پادر(شبیه Father انگلیسی )گرفته شده که ریشه آن از لغت پائیدن می‌آید وبه مفهوم مراقبت نمودن و محافظت کردن است.
وی بیان کرد: وظیفه ی پدر در خانواده مراقبت کردن از شالوده خانواده و جلوگیری از از هم پاشیدن خانواده است که وظیفه او رهبری و سیدی در خانواده است.
این استاد دانشگاه‌های کردستان اضافه کرد: در زمان حکومت پهلوی ارزش‌ها بر اساس قدرت تعیین می‌شد تا جایی که روز تولد رضاشاه به عنوان روز پدر تعیین شده بود.
وی ادامه داد: با آمدن انقلاب اسلامی ارزش‌های اسلامی برای نام گذاری مناسبت‌ها رواج یافت و روز پدر مصادف شده با سالروز ولادت‌مردی که بهترین الگوی آسمانی وزمینی برای تمام دوران‌هاست.
وی افزود: ما نباید به حرف زدن اکتفا کرده و از تلاش بازمانیم و اگر ما نمی توانیم چون علی (ع) باشیم لااقل تلاش کنیم در راه او قدم برداریم.
کریمی، حضرت علی(رض) را تنها جانشین رسول خدا وخلیفه ای دانست که هیچ‌گاه به غیر خدا ( بت )متمایل نشد و در دامان و مدرسه رسول الله پرورش یافت و اضافه کرد: هر کس دلش برای اسلام می‌تپد باید علی را قبول داشته باشد.
وی ادامه داد: همسر امام علی(ع) نیز که آخرین دخت نبی اکرم است زمانی متولد شدند که پدرشان به مقام رسالت رسیده بودند و این دو زوج تنها زوج تاریخ اسلام‌اند که هرگز تمایل به غیر خدا در وجودشان ایجاد نشد.
این استاد دانشگاه‌های کردستان به روایتی از پیامبر بزرگ اسلام که امام علی(ع) را با حق معرفی کرده بودند( علی مع الحق والحق مع علی ) اشاره کرد و افزود: طبق دستور قرآن از وظایف دینی ما محبت و مودت به اهل بیت است.
کریمی به معنی لغوی کلمه شیعه و سنی اشاره کرد و اظهار داشت: حضرت علی(ع) اولین کسی بود که به جای تبعیت از سوی دشمنان اسلام تکفیر شدند و این نشان از جایگاه والای آن بزرگوار در اسلام دارد پس بر ما واجب است که در هر مذهبی به راه و روش و سیره امام علی(ع) نگاه کنیم.
وی در روایتی دیگر از رسول گرامی اسلام که فرمودند: (لا یحبه الا مومن و لا یبغضه الا منافق )جز مومن دوستدار علی نیست و جز منافق بیزار از علی نیست، افزود: پس اگر ما امروز با امام علی(ع) مخالفت کنیم و او را قبول نداشته باشیم جزو منافقان شمرده می‌شویم.
این استاد دانشگاه فاطمه(س) را تنها نسل بازمانده از حضرت رسول دانست و اضافه کرد: خداوند در قرآن زن فرعون و حضرت مریم را الگوی پاک تمامی بانوان جهان و زنان حضرت لوط و نوح را الگوی ناپاک تمامی زنان کافران جهان دانسته است.حضرت فاطمه زهرا برابر حدیث پیامبر از آن زنان و سروران بهشتی است که باید الگو،مقتدا و اسوه همه ما بوده و به ایشان تاسی بجوییم.
این استاد دانشگاه‌های کردستان تصریح کرد: به قول اقبال لاهوری جایگاه حضرت مریم تنها به واسطه ارتباط مادری با حضرت عیسی بوده است در حالی که حضرت فاطمه از سه جهت دخت نبی، همسر امام علی(ع) و مادر سالار شهیدان بودن دارای ارج و قرب الهی است.
مریم از یک نسبت عیسی عزیز
از سه نسبت حضرت زهرا عزیز
نور چشم رحمت للعالمین
آن امام اولین و آخرین
بانوی آن تاجدار هل اتی
مرتضی مشکل گشا شیر خدا
مادر آن مرکز پرگار عشق
مادر آن کاروان سالار عشق
وی، معیار و الگو بودن برای تعیین ارزش‌های مردمی را خلاف مقام و جایگاه دنیایی دانست و اظهار داشت: حضرت علی(ع) محور وحدت در جهان و پدر معنوی و معیار تعیین روز پدر برای تمامی مسلمانان جهان است.
کریمی گفت: ما باید الگوها را بخوبی بشناسیم و راه و روش و شیوه کار و زندگی آن ها را برای بیمه کشور و جامعه دینی‌مان به دقت چراغ راه خود قرار دهیم.
وی، تشکیل اتاق فکر با حضور فرزندان شاهد را لازم دانست و افزود: تمامی مسئولانی که خود انقلابی‌اند باید با تشکیل اتاق فکر برای مشورت با فرزندان شاهد از رخنه دشمن جلوگیری کنند.
کریمی در پایان خانواده شهدا را دارای تجارب ۳۵ ساله از انقلاب دانست و اضافه کرد: ما باید در تمامی مسائل از تفکرات آنها استفاده کینم چراکه آنها ریشه انقلاب را در خونشان دارند.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *