خانه / اجتماعی / استاد دانشگاه ماموستا عبدالسلام کریمی : غنای ادبیات عرفانی ما به مدح رسول خدا است/ ارادت به رسول خدا زبانی نیست

استاد دانشگاه ماموستا عبدالسلام کریمی : غنای ادبیات عرفانی ما به مدح رسول خدا است/ ارادت به رسول خدا زبانی نیست

استاد دانشگاه کردستان گفت: غنای ادبیات عرفانی ما به مدح خدا و رسول خداست و اگر این بخش را از ادبیات بگیریم هیچ چیزی از آن باقی نمی‌ماند.


سنندج، عبدالسلام کریمی امشب در  پانزدهمین یادواره شمس قریشی که هم اکنون در مسجد جامع سنندج در حال برگزاری است، اظهار کرد: عشق به محمد است که این جماعت را جمع کرده است.
وی با بیان اینکه عشق به محمد یکی از از وظایف و اعتقادات و جزیی از دین و باورهای ما است، خاطرنشان کرد: عشق به محمد ص عبادت و انجام دستورات الهی را برای ما آسان می‌کند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: عشق به خاتم‌الانبیا دیوان شمس‌قریشی را خلق می‌کند تا بهانه‌ای برای ما در برگزاری این مراسم شود.

وی گفت: رسول خدا نیازی به برگزاری این جلسات در روز میلاد و حتی وفاتش ندارد و این ما هستیم که با برگزاری و حضور در این مجالس سیره و الگوی پیامبر را در زندگی خود جاری و ساری می‌کنیم.

به گفته وی، زمانی ایمان انسان کامل می‌شود که پیامبر را حتی از خودمان بیشتر دوست داشته باشیم تا جایکه خداوند می‌فرماید« پیامبر از وجود خودتان بر شما سزاوار تر است».

وی خاطرنشان کرد: غنای ادبیات عرفانی ما به مدح خدا و رسول خدا است و اگر این بخش را از ادبیات بگیریم هیچ چیزی از آن باقی نمی‌ماند.

کریمی به نشانه‌های محبت و عشق به پیامبر اشاره و اظهار کرد: دوست داشتن و محبت به رسول خدا را باید در عمل نشان و به زبان خلاصه نکنیم.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: احترام به رسول، نام پیامبر، خاندان پیامبر و صلوات فرستادن و تصدیق به آنچه پیامبر آورده از نشانه‌های محبت و ارادت به خداوند است.

وی اطاعت و انجام دادن امر خدا و رسول خدا را موجب سعادت انسان در دنیا و آخرت می‌شود، گفت: حیات واقعی انسان‌ها در اطاعت به خدا و رسولش ممکن می‌شود.

کریمی عنوان کرد: سعی کنیم رابطه خود را با پیامبر محکم کنیم، چون رسول‌الله محبوب‌ترین مخلوق خدا است و از پیامبر بالاتر نداریم.

پانزدهمین یادواره خالق مولودنامه مرحوم سید بهاءالدین شمس‌قریشی با حضور پرشور گروه‌های مولودنامه‌خوان و مردم عاشق رسول مهربانی سنندج در مسجد جامع این شهر در حال برگزاری است.

این یادواره از سال ۸۴ تاکنون هرساله به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در ایام هفته وحدت برگزار می‌شود و به عنوان بزرگترین مراسم مولودی‌خوانی کشور شناخته شده است.

شناسه خبر : 22308

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هجده =