خانه / فرهنگی / استاد ضیاءالدینی: متاثر از وضعیت جامعه نقاشی می کشم

استاد ضیاءالدینی: متاثر از وضعیت جامعه نقاشی می کشم

بسیاری از نقاشان خود را وابسته به یک شیوه کرده و در این زمینه نقاشی می کشند ولی من شخصا به سبک و شیوه اهمیتی نمی دهم و آنچه در یک اثر هنری اهمیت دارد توانایی بازتاب سخنان مردم از این طریق است

هادي ضياء الديني نقاش برجسته ايراني در سال ۱۳۳۵ در سنندج به دنيا آمده است و از همان دوران کودکي به هنر نقاشي علاقمند مي شود و شروع به فعاليت در اين عرصه مي کند. اين هنرمند نقاش ايراني در سال ۱۳۵۶ وارد دانشگاه هنرهاي زيباي دانشگاه تهران مي شود تا  آموزش اين هنر را هم به  صورت آکادميک پيگيري کند.
هادي ضياء الديني اکنون نامي آشنا براي تمامي دوستداران هنر نقاشي و مجسمه سازي در ايران اسلامي و حتي خارج از مرزهاي کشور است. اين هنرمند برجسته از سال ۵۴ تاکنون در ۱۳ کشور خارجي شامل آمريکا، انگليس، سوئيس، قرقيزستان، قزاقستان، ازبکستان، کويت، سوريه، عراق، چين و غيره و اکثر شهرهاي ايران اقدام به برپايي نمايشگاه نقاشي کرده  است.
ضياءالديني علاوه بر نقاشي مجسمه ساز چيره دستي نيز هست و در زمينه مجسمه سازي هم آثار متعدد فراواني توسط اين هنرمند بزرگ ساخته و دراستان هاي مختلف کشور و حتي خارج از کشور نصب شده که  از جمله آنها مي توان به پيکره «چوپان» در پارک آبيدر سنندج، پيکره «آزادي» با ارتفاع شش متر در ميدان آزادي سنندج،پيکره «لذت رهايي» در ميدان پارک کودک اصفهان،پيکره «مستوره اردلان»  در پارک يکي از شهرهاي اقليم کردستان عراق اشاره کرد.
هادي ضياء الديني  در نخستين روز از برگزاري نمايشگاه خود در گفتگو با خبرنگار مهر به ميزان استقبال کشورهاي خارجي که نمايشگاه در آنجا برپا کرده اشاره کرد و اظهارداشت: از آنجا که از نظر موضوع و هم در باب تصاوير در آثار من و اکثر نقاشان ايراني تفاوت هايي نسبت به اثار نقاشان خارجي به ويژه اروپايي ها و امريکايي ها وجود دارد لذا مردم اين کشورها به دليل تازگي و جذابيتي که در اين آثار مي بينند استقبال خوبي هم از نمايشگاه هاي نقاشان آسيايي مي کنند.
وي به بيان نقاط ضعف و اشکال در نمايشگاه هاي کشورهاي غربي پرداخت و بيان کرد: در اين کشورها بيشتر افراد متخصص حوزه هنر به ويژه نقاشي به بازديد نمايشگاه ها مي روند و اکثر افراد روي رشته خود متمرکز هستند. وي ادامه داد: ولي در ايران انرژي براي شناخت و آشنايي با عرصه هاي متفاوت بسيار بيشتر از ساير کشورهاست و اين مهم نقطه قوت موجود در کشور ماست.
اين هنرمند کردستاني عنوان کرد: ارتباط حسي که ايراني ها با آثار نقاشي پيدا مي کنند بسيار عميق تر و بهتر از مردم ساير کشورهاست. ضياء الديني در خصوص آثاري که در اين نمايشگاه در معرض ديد مردم قرار داده است، گفت: من ابتدا تصميم نمي گيرم که به عنوان نمونه تصوير يک مرد يا زن را غمگين يا شاد بکشم بلکه آنچه در جامعه غالب باشد بر من نيز تاثير مي گذارد و لذا متاثر از جامعه اقدام به نقاشي مي کنم.
وي افزود: اگر تصوير نقاشي شده شاد يا غمگين باشد تقصير نقاش نيست بلکه نقاش متاثر ازوضعيت اجتماعي جامعه ي خود اقدام به کشيدن چنين تصاويري مي کند. وي اظهارداشت: بسياري از نقاشان خود را وابسته به يک شيوه کرده و در اين زمينه نقاشي مي کشند ولي من شخصا به سبک و شيوه اهميتي نمي دهم و آنچه در يک اثر هنري اهميت دارد توانايي بازتاب سخنان مردم از اين طريق است.
اين هنرمند نام آشناي کرد با بيان اينکه محتواي آثار من محدود به ايران نيست، عنوان کرد: اگرچه  يک زن حامله را با لباس کردي به تصوير کشيده ام ولي دغدغه و فکر و اندوه و ناراحتي او به سراسر دنيا بر مي گردد و تنها مختص به يک زن کرد نيست و مفهموم آن کلي است.منبع: کرد نیوز

شناسه خبر : 10345

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =