خانه / سیاسی / استاندار «حسکه» سوریه در گفت‌وگو با فارس: مصوبات ژنو برای سوریه الزام‌آور نیست/ملت سوریه بر حق تعیین سرنوشت تاکید کردند

استاندار «حسکه» سوریه در گفت‌وگو با فارس: مصوبات ژنو برای سوریه الزام‌آور نیست/ملت سوریه بر حق تعیین سرنوشت تاکید کردند

استاندار حسکه با تاکید بر مشارکت اقوام مختلف عرب، مسیحی، ایزدی و کُرد در انتخابات این استان گفت: ملت سوریه پایبندی خود را به اصول ملی و قانون اساسی کشورشان ثابت کردند.

«محمد زعال العلی»، استاندار «حسکه» سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سوریه اظهار داشت: استان حسکه در روز چهارشنبه شاهد حضور گسترده شهروندان سوری در پای صندوق‌های رای همه مناطق این استان بود.
وی افزود: استقبال گسترده مردم از انتخابات در شهرهای مالکیه، راس العین و شهر الشدادی که اخیرا از چنگ داعش آزاد شد، بی سابقه و مثال زدنی بود.
العلی گفت: بافت اجتماعی حسکه از تنوع نژادی، دینی و مذهبی برخوردار است، به گونه‌ای که اقوام مختلفی از جمله عرب‌ها، ارمنی‌ها، کردها و سریانی‌ها در آنجا زندگی می‌کنند و از همه این اقوام و نه قومی خاص در انتخابات حضور داشتند.
استاندار حسکه با اشاره به اینکه هیچ مشکل امنیتی در روند برگزاری انتخابات حسکه رخ نداد، گفت: حضور گسترده مردم شهرهای مختلف استان حسکه در پای صندوق‌های رای منعکس‌کننده پایبندی آنها به اصول ملی و قانون اساسی کشورشان است.
وی افزود: موفقیت برگزاری این مناسبت قانونی در سوریه ثابت می‌کند که رهبری و ملت سوریه، خود قادر به تصمیم‌گیری درباره آینده کشورشان هستند.
اعلی گفت: بنابراین تصمیم‌ها و مصوبه‌های صادره از ژنو برای ملت سوریه الزام‌آور نیست، مگر اینکه هیات مذاکره کننده سوریه آنها را بپذیرد، چون این هیات مورد حمایت بزرگ مردمی است که چهارشنبه گذشته در انتخابات حضور گسترده داشتند.
حَسَکه یکی از استان‌های کشور سوریه و عمده‌ترین بخش کردستان غربی در شمال شرقی این کشور است. شهر حسکه مرکز استان حسکه‌است و شهرهای قامشلی، دیرک، راس العین و عمودا از مهمترین شهرهای این استان هستند.
رود دجله از ترکیه وارد این استان شده و از آنجا به کشور عراق جاری است.
این استان دارای طبیعتی بسیار زیبا و کشتزارهای حاصلخیز در قیاس با دیگر استان‌های سوریه می‌باشد و اکثر ساکنین این استان کردزبان هستند.
از شهرهای مهم این استان می‌توان قامشلی، حسکه نام برد. همچنین شهر نفت‌خیز شدادی در شرق شهر حسکه واقع شده است.
در استان «حسکه» تقریبا ۹۰ درصد مساحت آن در کنترل کردها و ۱۰ درصد در کنترل ارتش سوریه است.۹۵/۰۱/۲۸ :: ۰۰:۰۲لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13521

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 4 =