خانه / سیاسی / استاندار کردستان: هویت انسان مستقیما با معماری شهرها و روستاها ارتباط دارد

استاندار کردستان: هویت انسان مستقیما با معماری شهرها و روستاها ارتباط دارد

سنندج- استاندار کردستان با بیان اینکه هویت انسان مستقیما با معماری شهرها و روستاها ارتباط دارد، عنوان کرد: توجه به معماری خاص هر منطقه‌ای منجر به حفظ هویت فرهنگی آن خواهد شد.

عبدالمحمد زاهدی امروز دوشنبه در چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی استان کردستان که در آمفی تئاتر دانشگاه فرهنگیان استان برگزار شد، گفت: بخشی از هویت انسان به فطرت او و بخش عمده ای از آن هم به آنچه در طول زندگی می آموزد، برمی گردد.
وی عنوان کرد: محیط زندگی ما محل آموزش و کسب تجربه های مختلفی است که هویت اجتماعی ما از آن نشات می گیرد.
وی اظهارداشت: هریک از افراد موجود در کره زمین هویتی شناخته شده و ویژه خود داردند که عمده آن را از محیط زندگی خود کسب کردند.
استاندار کردستان ادامه داد: انسان بدون شک از تمامی پدیده های مادی و معنوی محیط خود الهام می گیرد و تاثیر می پذیرد.
زاهدی با اشاره به اینکه معماری تلفیقی از فن وهنر است، گفت: ایران اسلامی کشور پهناور و دارای اقلیم های متفاوتی است لذا نوع زندگی و تفکر مردم هر اقلیم با اقلیم دیگر فرق می کند.
وی با بیان اینکه معماری باید با طبیعت هارمونی داشته باشد، افزود: مردم استان کردستان به ویژه در اورامانات از هزاران سال پیش معماری خانه های آنها با طبیعت سازگار بوده است.
وی بیان کرد: امروزه متاسفانه در بیشتر اقلیم های کشور شاهد وجود ساختمان هایی مشابه هستیم در حالی که طبیعت به ما دیکته می کند خانه و مسکن خود را در شهرها و روستاها منطبق با طبیعت بسازیم.
استاندار کردستان با اشاره به اینکه هویت انسان مستقیما با معماری شهرها و روستاها ارتباط دارد، عنوان کرد: معماران باید نگاه جامعه شناختی، روان شناختی و هنر داشته باشند چرا که معماری می تواند هویت مارا شکل دهد.
زاهدی اظهارداشت: در برهه کنونی هویت ما دچار مشکلاتی شده که بی شک با سخنرانی حل نمی شود و ما باید با توجه به معماری خاص منطقه هویت فرهنگی خود را حفظ کنیم.

شناسهٔ خبر: ۳۹۱۲۴۰۲ – دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ – ۱۳:۰۹

شناسه خبر : 12183

این خبر رو هم ببینید

گام دوم انقلاب در پرتو سفر آیت الله رئیسی به استان کرمانشاه/ هادی محمدی فر*

دغدغه همیشگی و مداوم دلسوزان نظام و ایران، نگاه عمیق به علم به عنوان یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =