استاندار کردستان با واگذاری 15 هکتار زمین دولتی جهت احداث نمایشگاه بین المللی کردستان موافقت کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری؛ روز جمعه مورخ 26/2/1393 عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان با اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی ایران و اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج در استانداری دیدار کرد

دراین جلسه استاندارکردستان ضمن اشاره به اینکه یکی از مبانی مهم سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری، اصل مردم بنیان بودن این سیاست هاست، تاکید کرد: که مردم بنیان بودن به این معنی نیست که مدیران در جای خود بنشینند و به مردم امرونهی کنند بلکه به معنی سازماندهی کردن مردم در قالب تشکل ها ونهاد های قدرتمند است.
 
استاندار کردستان افزود: در راه ایجاد تشکل های جامع وتوانای خصوصی دو مانع عمده وجود دارد، اول اینکه درمیان ایرانیان فرهنگ کار جمعی بسیار ضعیف است و دوم اینکه مالکیت برای ایرانیان بسیار مهم است و این دو مساله نظام های بهره برداری و یکپارچه سازی اراضی در حوزه کشاورزی را بسیار سخت و دشوار کرده است.
 
زاهدی خاطر نشان کرد: استان کردستان باتوجه به ظرفیت های عظیم آب، خاک، معدن، کشاورزی، گردشکری ومرز نباید توسعه نیافته باقی می ماند وتمام دولت های بعدازجنگ علیرغم کارفراوان قدم جدی برای جبران عقب ماندگی های کردستان برنداشته اند و کردستان نیازمند سرمایه گذاری جهشی از سوی دولت است تا عقب ماندگی هایش تا حدودی جبران شود.
 
عبدالمحمد زاهدی گفت: متاسفانه دراغلب استان های کشور و درکردستان نیز ظرفیت ها شناخته نمی شود و به جای اینکه ظرفیت واستعداد هر استانی در محصول وصنعتی خاص شناسایی و بر روی آنها سرمایه گذاری لازم صورت گیرد، تلاش می شود در همه استان ها همه محصول ها تولید شود واین سبب عدم تمرکز جدی بر روی کار می شود.
 
استاندار کردستان در تشریح توانایی ها و پتانسیل های کردستان برای کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تصریح کرد: کردستان 65 درصد توت فرنگی کشور را تولید وتامین  می کند وباید تلاش کرد تولید این محصول افزایش وصنایع تبدیلی، صنایع فرآوری و پایین دستی این محصول درکردستان تاسیس گردد، تا توت فرنگی این استان تجاری سازی شود.
 
زاهدی همچنین کردستان را یکی ازمهمترین قطب های تولید طیور، دام وآبزیان در کشور نام برد وافزود: عدم تاسیس صنایع تبدیلی و بسته بندی سبب شده است تا این همه تولید تاثیر چندانی دررشد اقتصادی استان نداشته باشد.
 
استاندار کردستان توسعه باغات دیم در نواحی غربی استان کردستان را به دلیل کوهستانی بودن بسیار مفید وموثر نام برد.
 
زاهدی همچنین عنوان کرد: کردستان مهمترین منطقه ایران برای کشت و توسعه گیاهان دارویی است وتاکید کرد که هیچ عطاری درایران وجود ندارد که این گیاهان دارویی کردستان را نشناسد.
 
عبدالمحمد زاهدی عمده ترین چالش های پیش روی توسعه کردستان را عدم وجود زیر ساخت ها در استان نام برد و تاکید کرد با احداث کریدور میاندوآب کرمانشاه، کشور ترکیه و کشورهای آسیای میانه و نواحی شمالی ایران به خلیج فارس متصل خواهند شد واتمام قطعات مختلف این کریدور را از سیاست های اصلی دولت جهت توسعه زیرساخت های سرمایه گذاری در کردستان نام برد.
 
زاهدی همچنین جاده مریوان – سنندج – همدان را شاه راه بین المللی و از آن به عنوان مسیر ارتباط اقلیم کردستان عراق با نواحی شرقی و پایتخت ایران و همچنین خلیج فارس نام برد.
 
استاندار کردستان افزود: باید در برنامه ششم توسعه به اصلاح الگوی مصرف اهمیت ویژه ای داده شود.
 
در این جلسه دکتر معلم رییس کمیسون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران به پتانسیل های بالای طبیعی و انسانی دراستان کردستان جهت توسعه بخش کشاورزی اشاره کرد.
 
وی تاکید کرد: دولت تدبیر و امید و تمام مدیران ارشد دولت تعامل خوبی با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دارند و این بیانگر نگاه ویژه دولت به توسعه بخش خصوصی است.
 
معلم تصریح کرد: کشور عراق بالاترین ظرفیت مصرف کالاهای ایرانی را دارد واستان کردستان را درمسیرترانزیت کالابه اقلیم کردستان عراق بسیاربا اهمیت نام برد.
27 ارديبهشت 93
 

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *