استاندار کردستان تاکید کرد: توجه به تحقیقات علمی و پژوهشی برای نجات زریبار ضروری است

سنندج-استاندار کردستان با اشاره به اهمیت نجات زریبار به عنوان یک ظرفیتد زیست محیطی، گفت: کارگروهی برای بررسی پروپوزال‌های تحقیقاتی تهیه شده در خصوص نجات بخشی زریبار در استان تشکیل شود.

به گزارش خبرنگارمهر، عبدالمحمد زاهدی صبح امروز در جلسه نجات بخشی دریاچه زریبار که در سالن شهدای گمنام استانداری تشکیل شد، با تاکید بر اعمال مدیریت واحدی بر دریاچه زریبار، گفت: ازآنجا که این دریاچه پناهگاه حیات وحش و منطقه ای حفاظت شده است، مدیریت کلی آن برعهده اداره کل محیط زیست استان باشد ولی این مسئله مانع از فعالیت مابقی سازمان‌های ذیربط  نخواهد شد.
وی عنوان کرد: دستگاه هایی هم چون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، آب و فاضلاب، منابع طبیعی و غیره با هماهنگی با اداره کل محیط زیست اقدام به اجرای برنامه یا فعالیتی در تالاب زریبار کنند.
وی بیان کرد: برای حفظ دریاچه زریبار و بهره‌برداری صحیح از آن تمامی ذی‌نفعان شامل کشاورزان، صیادان، سازمان‌های مردم نهاد باید دخیل باشند.
استاندار کردستان اظهارداشت: پروپوزال های تحقیقاتی تهیه شده در خصوص نجات بخشی زریبار در کارگروهی متشکل از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های سطح استان، نماینده استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، اداره کل حفاظت محیط زیست، جهاد کشاورزی، امور آب مورد بررسی قرار داده شود.
زاهدی ادامه داد: سپس باید از میان پروپوزال‌های تایید شده، اقدام به اولویت‌بندی شود تا در اسرع وقت اقدامات لازم برای اجرایی کردن این تحقیقات در استان صورت گیرد.
وی عنوان کرد: در طول چند سال گذشته حساسیت چندانی نسبت به دریاچه زریبار در سطح کشور وجود نداشت ولی اکنون با اقدامات انجام شده در استان، سازمان محیط زیست بهبود وضعیت و شرایط این دریاچه را در برنامه های خود گنجانده است.
وجود ۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در اطراف دریاچه زریبار
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان هم در این جلسه گفت: از ابتدای پاییز امسال تاکنون ۷۸۵ میلی‌متر بارندگی در محدود دریاچه زریبار را شاهد بودیم که این میزان ۲.۵ برابر میزان بارندگی در سطح استان بوده است.
اقبال شانظری از وجود ۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در اطراف دریاچه زریبار خبرداد و بیان کرد: از طریق حکم دادگاه اقدام به انسداد تعدادی از این چاه‌ها کردیم و برای تعدادی دیگری هم منتظر ابلاغ حکم برای مسدود کردن آنها هستیم.

شناسهٔ خبر: 3034154 – سه‌شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۴ – ۱۲:۱۴لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

این خبر رو هم ببینید

روز قلم، این شمشیر غلاف نشدنی عدالت مبارک/ تانیا شعفی

روز قلم، را تنها با یک بیت شعر از «احمد خانی»، شاعر و نویسنده کُرد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *