استاندار کردستان : مجسمه میدان آزادی سنندج نمادی مثبت و مفید است

متاسفانه نماد میدان بسیج سنندج هیچ برداشت و تفسیری نو و متفاوت در پی ندارد.

استاندار کردستان با مثبت و مفید خواندن نمادی همچون مجسمه میدان آزادی سنندج، گفت: متاسفانه نماد میدان بسیج سنندج هیچ برداشت و تفسیری نو و متفاوت در پی ندارد.
عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان در اولین جلسه قرارگاه فرهنگی سازندگی استان که صبح امروز در محل سالن شهدای گمنام استانداری کردستان برگزار شد، به تشریح لایه های زیبا و نازیبای جنگ تحمیلی پرداخت.
زاهدی با اشاره به اینکه جنگ فی نفسه پدیده‌ای زشت است که آثار و تبعات مالی و جانی و روحی فراوانی به دنبال دارد اظهار داشت: اغلب مردم دنیا آرزو دارند هیچ‌گاه جنگی اتفاق نیفتد اما فزون خواهی و طمع برخی انسان‌ها برای قدرت طلبی متاسفانه باعث به خاک و خون کشیدن اغلب مردمان بی گناه می‌شود.
زاهدی افزود: در عین حال که جنگ فی نفسه پدیده ای زشت و منفور است اما ازسویی زیبایی‌های خاص خود را دارد.
وی در گرفتن جنگ و از بین رفتن انسان‌ها و به بار آمدن خرابی را زشت، اما دفاع، مقابله و مقاومت را جزو ارزش‌های زیبایی دانست که در جنگ اتفاق می‌افتد.
استاندار کردستان در ادامه تصریح کرد: وقوع جنگ تحمیلی و دفاع مقدس که با حمله عراق به ایران آغاز شد اگر چه یکی از خونین‌ترین جنگ‌های یک قرن اخیر و در عین حال طولانی‌ترین جنگ بعد از جنگ جهانی اول بود اما زیبایی‌های این جنگ همین مقاومت مقدس و ارزش‌هایی بود که جنگ تحمیلی در جامعه ایران به جای گذاشت.
وی تاکید کرد: رژیم بعث صدام که تجاوزگر و آغاز گر جنگ تحمیلی بود تنها نیروهای نظامی و مکان‌های نظامی ایران را هدف قرار نداد بلکه به مردم بی گناه و مکان‌های مدنی هم چون بیمارستان، مسجد و مدرسه را مورد حمله قرار داد و کنوانسیون‌های بین‌المللی را نقض کرد و به حقوق شهروندان غیرنظامی نیز تعرض کرد.
عبدالمحمد زاهدی دفاع سربلندانه مردم در مقابل این جنایت‌ها و شقاوت‌ها را جزو زیباترین و زندگی بخش‌ترین مقوله‌هایی نام برد که باید در طول تاریخ بعد از جنگ حفظ و به نسل‌های بعدی منتقل گردد.
وی راه‌های رسیدن به این هدف را تمرکز بر روی کارها و اقداماتی دانست که زودگذر نباشند و با اثرگذاری دراز مدت احساس خاصی را در طول سال‌ها و قرون بعد از جنگ به مردم منتقل کند.
 زاهدی اظهار داشت: هر ارزشی را که می‌خواهیم به خوبی ماندگار و به نسل‌های متمادی منتقل کنیم باید در آن پویایی و تازگی ایجاد کنیم  و باید از متوقف شدن و منفعل ماندن این ارزش ها در زمان و مکان‌های مختلف دوری کنیم و نتیجه این کار، تحلیل‌ها و برداشت‌های مثبت و جدید مردم از ارزش‌هایی است که گاهی ما با عملکردمان آن را در چشم مردم نازیبا جلوه داده‌ایم.
استاندار کردستان با مثبت و مفید خواندن نمادی همچون مجسمه میدان آزادی سنندج خاطر نشان ساخت: این مجسمه در طول قرن‌های متمادی به ذهن و چشم بیننده تحلیل و تفسیر نو و ارزشمند می‌بخشد اما متاسفانه نماد میدان بسیج سنندج هیچ برداشت و تفسیری نو و متفاوت در پی ندارد و هرگز نماد مقاومت‌ها و همت والای انسان‌های بی آلایش و مخلص در برابر پدیده شوم جنگ نیست.
وی تصریح کرد: با مقاومت‌های ارزشمند خصلت و شقاوت غیر انسانی بعث خنثی شد و تحولات روحی بزرگی بوجود آمد و  خون‌های زیادی ریخته شد تا ارزش‌ها به بار نشست، پس باید در انتقال این ارزش‌ها و زیبایی‌ها و نمادهای ارزشی به آیندگان با تدبیر و هوشمندانه عمل کنیم تا مبادا نتیجه نامطلوب در پی داشته باشد.
زاهدی به وجود موزه‌های زیبای جنگ در کشورهای اروپایی اشاره کرد و گفت: سال‌هاست این موزه‌ها محل رجوع گردشگران و مردم است و همه سازمان‌ها و نهادهای کشورما نیز همچون کشورهای پیشرفته، علی الخصوص سازمان‌های متصدی زیباسازی به انتقال زیبای ارزش‌ها توجه داشته باشند و از شیوه‌های غیر موثر بهره نگیرند.
استاندار کردستان کل سازمان‌ها و نهادهای دولتی را در حفظ و انتقال ارزش‌های دفاع مقدس موظف دانست و تصریح کرد: در جنگ تحمیلی حتی کسانی که در داخل کشور با ما همفکر نبودند به مبارزه با رژیم بعث پرداختند و خود و خانواده‌هایشان در جنگ شرکت کردند و این نشان آن است که ارزش‌های این جنگ و زیبایی‌های این مقاومت متعلق به فرد، گروه یا نهاد خاصی نیست و باید همگان به انتقال ارزش‌ها همت گمارند.
 
کد مطلب: 65931  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۱۶  |  ساعت: ۸ : ۲۹

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *